BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 31.07.

01.08.2015. год.

 


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Ситуација на фронту за 29.07. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање
Ситуација у Украјини и Новорусији према карти кијевских снага


Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 

 

ВИДЕО ВЕСТИ


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 31.07.




Стање на фронту - .



Преглед политичко-економских и других вести за 31.07.




Француска враћа новац Русији за „мистрале“ - Руски лист „Комерсант“, позивајући се на поуздане изворе, саопштио је да ће Француска платити Русији за неиспоручивање „мистрала“ око 1,2 милијари евра.

Према речима саговорника листа, Француска је пристала да компензује, не само аванс који је Русија уплатила за градњу бродова, већ и расходе руске стране за обуку посаде за „мистрале“, изградњу инфраструктуре за носаче хеликоптера у Владивостоку, као и за радове на изградњи четири прототипа палубних хеликоптера Ка-52К. 

Осим тога, Француска ће компензовати расходе везане за демонтажу и враћање руске опреме која је била допремљена током изградње.

О раскиду уговора, према подацима листа, званично ће бити објављено у првој декади августа.

Опет гласање у СБ УН о трибуналу за МХ-17? - 
Малезија, Аустралија, Холандија, Белгија и Украјина предложиће Савету безбедности УН да поново гласа за стварање међународног трибунала о истрази пада малезијског „боинга“ у Донбасу.

Шеф дипломатије Украјине Павел Климин изјавио је агенцији „Асошијетед прес“, да ће у наредним месецима Малезија, Аустралија, Холандија, Белгија и Украјина предложити Савету безбедности УН да се поново гласа за сазивање међународног трибунала о истрази пада малезијског „боинга“ у Донбасу.    

„Ми се нећемо предати. Кроз два месеца имаћемо коначни извештај и шта ће тада рећи Русија? Ми ћемо сигурно још једном добити подршку светске заједнице“, рекао је Климкин.

Савет безбедности УН разматрао је 29. јула иницијативу једног броја земаља о стварању међународног трибунала за истрагу пада авиона на истоку Украјине у јулу прошле године. Русија је гласала против, Ангола, Венецуела и Кина су биле уздржане, док су остале чланице СБ УН подржале резолуцију.

Након што је Русија уложила вето на резолуцију СБ УН, премијер Украјине Арсениј Јацењук објавио је о преласку на план Б за истрагу катастрофе.

ЛНР и ДНР позвале на коначан договор за Донбас - 
Опуномоћени представници Доњецке и Луганске народне републике позвали су представнике Украјине у Контакт групи и подгрупи за политичка питања да се коначно договоре о посебном статусу Донбаса.

„Предлажемо вам да постигнемо договор о стављању на снагу закона о посебном статусу, објављивању амнестије за учеснике борбених акција како од стране устаника, тако и од стране Украјине, и организацији избора у Донбасу према посебном закону", изјавили су Денис Пушилин и Владимир Дајнего уочи заседања Контакт групе и њених радних подгрупа 3. августа у Минску.

Осим тога, републике су предложиле Кијеву да продужи планирани сусрет у Минску до 4-5. августа, ако стране не буду могле да се договоре.

„У случају да не будемо могли да решимо ова питања до 3. августа, предлажемо представницима Украјине да продуже рад у Минску до 4. или 5. августа, ако то буде било потребно. Ако је за то потребна читава недеља, спремни смо да останемо у Минску читаву недељу", изјавили су Пушилин и Дејнего.

Они су навели да су још једном послали Контакт групи предлоге за решавање ових питања".

Опуномоћени представници ЛНР и ДНР су изјавили да желе да република испуни све захтеве из Комплекса мера за реализацију Минског споразума у одређеним роковима.

Договор Русије и Француске око „мистрала“ - 
Окончани су разговори о прекиду уговора о испоруци „мистрала“, саопштено је из кабинета Владимира Путина.

Русија и Француска су се договориле о условима нагодбе поводом уговора о испоруци два носача хеликоптера класе „мистрал“ Русији, коју је Париз стопирао, саопштио је званичник Кремља.

„Разговори су завршени, све је договорено — рокови и сума коју ће Париз вратити Москви“, рекао је за РИА Новости помоћник руског председника Владимира Путина за војно-техничку сарадњу.

„Надам се да ће споразум о окончању уговора бити потписан веома ускоро и тада ћемо саопштити суму коју ће нам Француска исплатити“, рекао је Кожин.

Раније су медији објавили да је Париз наводно спреман да врати око 800 милиона евра Русији, док је Москва инсистирала на суми од 1,1 милијарди евра.

Русија и Француска потписале су 2011. године уговор вредан 1,3 милијарде долара за два брода класе „мистрал“. Први брод требало је да буде испоручен у новембру 2014. године, али је Париз одложио испоруку због наводне умешаности Москве у кризу у Украјини.

Након руског вета Кијев прелази на план Б - 
Премијер Украјине је изјавио да „неће дозволити Русији да уништи систем међународних односа“. На који начин ће то да изведе, Арсениј Јацењук није навео.

Након што је Русија уложила вето на резолуцију Савета безбедности УН о стварању међународног трибунала за пад малезијског авиона у Донбасу, премијер Украјине Арсениј Јацењук је изјавио да украјинска Влада прелази на план Б у истрази несреће.

„Не може се дозволити Русији да уништи систем међународних односа и поткопа ауторитет Савета безбедности УН. Са нашим међународним партнерима прелазимо на реализацију плана Б“, написао је Јацењук на својој страници на Фејсбуку.

У чему се састоји суштина новог плана, украјински премијер није објаснио.

О постојању плана Б за истрагу пада „боинга“ саопштила је раније званична представнца МСП-а Украјине Марјана Беца. Према њеним речима, план су израдиле пет земаља које су поднеле Савету безбедности УН резолуцију о трибуналу. Беца није открила детаље плана.

Нове америчке антируске санкције против 11 физичких и 15 правних лица - 
Сједињене Државе су увеле нове санкције Русији, тачније против њених 11 физичких и 15 правних лица.

Још конкретније: против фирми и појединаца који су повезани са руским милионером који тргује гасом Генадијем Тимченком.

У Вашингтону је објављено да су ови најновији антируски потези повезани са „активностима у Кримском региону Украјине”.

На удару нових санкција су: Андреј Биqутин (менаxер концерна „Калашњиков”), грађанин Украјине Андреј Кqујев, држављани Русије Пјотр Колбин, Сергеј Курченко и Сергеј Омељченко (извозни менаџер „Калашњикова”), неки Кај Пананен (националност није указана), Украјинка Олга Семјонова, wен сународник Едуард Ставитски, Роман Ротенберг (наглашава се да има пасоше РФ и Финске), Рус Олег Усачов и Украјинац Александар Јанукович.

На списку компанија има и руских, и финских, и кипарских: „Ижмаш”, Керченски трајект, луке Евпатроија, Феодосија, Керч, Севастопољ и Јалта, Аирфиx Авиатион, ИПП Оил Продуцтс ЛТД (Кипар), ОY Лангвицк Цапитал ЛТД (Финска), МАКО Холдинг (Доњецк), СЕТ Петроцхемицалс ОY (Финска); СоутхЕаст Традинг ОY (офиси у Румуњи, РФ и Финској), СоутхПорт Манагемент Сервице Лимитед (Девичанска острва и Кипар.

Како преноси Ројтерс, санкције су уведене против осам фирми и појединаца који пружају подршку Тимченку који има наводне везе са Кремљом.

На листи санкционисаних су и две фирме повезане са руским бизнисменом и савезником руског лидера Владимира Путина, Борисом Ротенбергом.

Десни сектор скупља потписе за референдум о неповерењу власти - Украјинска екстремна организација Десни сектор почела је да прикупља потписе подршке својој иницијативи да се у земљи одржи референдум на којем би било изражено „неповерење комплетној власти“.

Скупљање потписа почело је у граду Полтава.

Претходно је Десни сектор објавио да почиње „нову фазу револуције“ и припреме за референдум. Истовремено је саопштио да је формирао шест „референдумских штабова“.

Фирер Десног сектора у Полтави Марко Чаус је на старту „потписне кампање“ изјавио:

„Подржите нас јер преко референдума можемо на законит начин променити власт. Можемо изнудити опште ванредне изборе. Ова власт не може да обезбеди пристојан живот ни нама ни нашој деци. Не дозволимо да нас ови живе покопају“.


Русија: Политизована иницијатива о суду за МХ-17 - 
Министарство спољних послова Русије изразило је жаљење што су иницијатори за стварање међународног трибунала за истрагу пада Боинга МХ17 код Доњецка политизовали ово питање и пожурили да донесу одговарајућу резолуцију Савета Безбедности УН, каже се у саопштењу спољнополитичког ресора.

„Наша упорна објашњења оваквог неблаговременог и контрапродуктивног корака који је без преседана у прошлости, много пре завршетка истраге о паду ’боинга‘, нису била прихваћени“, наводе у МСП-у.

„У овим околностима, Руска Федерација која свим снагама жели да спречи раскол у СБ УН и питање преведе у конструктивни правац, није сматрала могућим да пропусти наметање Савету безбедности политизовану одлуку и гласала је против ње“, истичу у МСП-у.

Руски спољнополитички ресор је нагласио да Москва осуђује обарање малезијског авиона и још једном изразила најдубље жаљење рођацима путника и чланова посаде.

У МСП-у Русије су подсетили да од тренутка доношења резолуције 2166 у СБ УН од 21. јула 2014. године која остаје једино прихватљива основа међународне сарадње у интересима независне и транспарентне истраге обарања авиона, Москва је више пута излазила са предлозима за укључивање потенцијала СБ у праћење истраге.

„Управо због тога Русија је припремила пројекат резолуције СБ УН, ослањајући се на резолуцију 2166, у којој се широко користе механизми УН ради брзог завршетка пуне, транспарентне и међународне истраге, која изазива поверење, катастрофе за накнадно тражење најбоље прихватљиве формуле суђења. Тако пуна реализација резолуција 2166 помоћи ће да се утврди ко је кривац и треба да буде кажњен“, наводе у министарству.

Савет безбедности Уједињених нација није изгласао формирање трибунала који би се бавио „истраживањем“ узрока пада малезијског авиона МХ-17 након што је Русија одржала обећање да ће ставити вето на нацрт резолуције.

Русија ће одговорити истом мером на санкције Црне Горе - Антируске санкције подржале су Црна Гора, Албанија, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Украјина.

У Кремљу не искључују могућност да Русија усвоји реципрочне мере према Црној Гори, Албанији, Исланду, Лихтенштајну, Норвешкој и Украјини које су се придружиле антируским санкцијама, рекао је новинарима прес-секретар председника Русије Дмитриј Песков.


„Ове мере наравно, могу бити донете“, рекао је Песков новинарима.

„Још једном понављамо да је основни принцип реципроцитет“, објаснио је прес-секретар председника.

ЕУ је објавила саопштење у којем се наводи да су се земље-кандидати Црна Гора и Албанија, чланице Европске асоцијације за слободну трговину Исланд, Лихтенштајн и Норвешка, као и Украјина придружиле одлуци Савета ЕУ о продужетку санкција према Русији до 31. јануара 2016. године.

Народна рада Бесарабије изабрала „народног команданта” - Историјаска Бесарабија полако, али све одлучније, диже главу и показује намеру да тражи бар аутономију унутар Украјине.


У њеном Коминтерновском рејону, који је део Одеске области, „Народна рада Бесарабије” одржала је „народно веће” на којем су виђени и транспаренти: „Доле Порошенко!”, „Ми смо за слободну Бесарабију” и „Сакашвили, губи се кући!”.

Учесници скупа су изабрали и „народног команданта Бесарабије”. Та част је припала Александру Jанкову који је старији иследник у Одеском тужилаштву.

Лидер Народне раде Бесарабије, Вера Шевченко, објаснила је да ће Јанков бити нека врста „народног заштитника” и заступника пред влашћу и у Одеси и у Кијеву.




Видео вести за 31.07.



Борбе у Маринки - Народна војска

На положајима одбране Доњецка


Специјална репортажа са новог терминала аеродрома у Доњецку


Маневри Народне војске

Данашњи изглед аеродрома у Доњецку


Кијевске снаге користе гранате из Другог светског рата


Код аеродрома у Доњецку и уништени православни храм


Са патролом Народне војске


Украјинa - из минута у минут -

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА