BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Топ листа десет најзабрањиванијих књига на свету

Топ листа десет најзабрањиванијих књига на свету
20.07.2015. год.

Током целе историје човечанства уметничка књижевност је трпела ударе и притиске цензуре. Ма каве биле теме:  политика, религија  или еротика,  конзервативни читаоци  грозно су стискали песнице  и гневно жигосали баксузног аутора.

Британски часопис ShortList је „пописао” десет  књига које су својевремено избациване са полица књижара  и библиоетка због разноврсних скарадности и непоћудности  садржаја или њихових аутора, и замењивали их, свакако „пристојнијим „примерцима“.

1.    Одлос  Хаксли:   „Чудесни нови свет“  (1932) –Aldos Huxly(1894-1963): »Brave nev World“

Написан 1931. и објављен годину дана касније,  роман који је замишљен као пародија на утопију Херберта Велса „Људи као богови“, не разликује се много од тематике култног романа Џорџа Орвела „ 1984“.

Хаксли је обрађивао актуелну у то време тему тоталне индустријализације,  истражујући проблем губљења самоидентификације личности и радикалне поделе друштва, што је доводило до катастрофалних последица.

Зашто је ова књига била забрањена?

У Ирској су је забранили  због спорне теме рађања деце,док су је у низу савезних држава САД избацили из школских библиоетка са образложењем да књига „поседује вишак негативних мисли“.

2.    Џон Штајнбек „Плодови гнева „ (1939.) Јоhn Steinbek (1902-1968): „The Grapes of Wrath“

У роману америчког писца Џона Штајнбека,  добитника  Нобелое и Пулицирове награде,испричана је тужно позанта  сторија о последицима Велике депресије  за сеоску сиротињу.

Фокусоирајући пажњу читаоца на најбедније наполичаре из Оклахоме  који су напустили родне плантаже због суше,  економске кризе и промена у земњорадњи и преселили се у Калифорнију у потрази за послом, писац је приказао праву људску трагедију.

Без обзира на то што је књижевна елита са одушевљењем дочекала књигу, њу су официјелно забранили у САД и извргли јавној осуди.

Народ је био шокиран описима беде и сиромаштва.  По речима аутора, оно што је   написано је била ублажена верзија  оног што се стварно дешавало и каво је стање било у насељима у којима су живели  надничари који су се преселили   у трагању за било кавим послом.

3. Хенри Милер: „Повтратник рака“ (1934.) Henry Miller (1891-1980): „Tropic of Cancer“


Радња романа догађа се у Француској 30-их година  прошлог века. Главни јунак је сам аутор који покушава да некако заради за хлеб насушни. Без сенке обзира,  Милер описује односе  сексуалног карактера  са својим пријатељима и колегама  из списатељске бранже.

Чим је књига изашла из штампе, судија Врховног  суда државе Пенсилваније  Мајк Мусмано је изајвио: „То није књига. То је  септичка јама,сточни одвод, гнојно жариште, сливник свега  што се налази  у  трулим лешинама  човечјег разврата“. Људи једноставно нису били спремни  за дело које ће касније Џорџ Орвел назвати „најважнијом књигом средине 30-их година“.


4. Курт  Вонегат: „Кланица број пет“ или „Крсташки поход деце“ (1969)
Kurt Vonnegut  (1922-2007): “Slaugthter House –Five,Ir: The Children's crusade“


Сиже књиге  се састоји у следећем: амерички војник Били Пилигрим (својеобразни alter ego аутора) дезоријентисан за време битке на Арденима  у Дргом светском рату,  пада у  немачко заробљеништво  где је под старжом спроведен у Дрезден  и смештен у бившу стару кланицу  број 5. За време трагичног бомбардовања  Дрездена од стране савезничке војске,  Били, заједно са другим заробњеницима и чуварима  сакрио се у дубоком подруму у коме се  Били суочава са прошлошћу и будућношћу,  па и са сопственом смрћу.

У САД књига је била забрањена  како не би  тровала психу деце мрачним сценама из романа.

Ово дело се и дан данас налази на списку 100 књига  које најчешће доспевају под ограничења у доступности широким слојевима становништав  које користи услуге Асоцијације америчких библиотекара.

Друштво Вонегaтовом  роману  на том списку чини дела Марк  Твена, Теодора  Драјзера, Виљема   Фокнера и других класика светске књижевности.

5. Салман Ружди: „Сатански стихови“ (1988)
Sir Ahmed  Salman Rushdie (1947): The Sаtannik  Verses

У сижеју нема ничег што би могло бити увредљиво: описује  се живот савременог емигранта у Енглеској. После ужасне авионске несреће  Хибрел Фаришита мора   поново да започне свој живот  у исто време кад се све у животу Саладина Чамчи  распада на парампарчад. Ипак су многи у муслиманском свету однос  писца прему Исламу у овом делу сматрали богохуљењем.

Зато у Венецуели  ако вас затекну да читате ову књигу не гине вам 15 месеци затвора, док су у Јaпану предвиђене ригорозне казне за оне који продају  издање ове књиге  штампано на енгелском. Чак и у САД неке популарне књижаре су одбиле да продају „Сатанске стихове“  након што су добиле више анонимнох претњи.

6. Стивен Чбоски: „Добро је бити нечујан“ (1999)
Stephen Chbosky(1970): “The peks of being a wallffent“


Писац је био одушевљен романнон Џ. Д.  Селинџера „Смрт у ражи“.

У књизи објављеној 1999.   се  прича о животу дечака „Чарлија“ који пише писма свом анонимном пријатељу.

Чарли описује живот тинејџера  у којему  се он суочава са  шпијунима, наркотицима, сексуалним злостављањима.  Због сувише  бројних сцена сексуалног карактера,  ова књига не силази  из првих десет са списка Асоцијације библитекара Америке чије издавање читаоцима се ограничава или забрањује.

7. Чинуа Ачебе“Расуло „(1958)
Chinua Achebe: “Thing fall apart“


У овој кнјизи за коју је афрички писац добио Букерову награду,  испричана је сторија Оконакве, поглавице и месног шампenа у борби у Умофину –измишљеном региону  од  девет  насеља у Нигерији.

Покaзан је утицај британског колонијализма  и хришћанских мисионара на традиционалну афричку општини с краја деветанестог и почетка двадестог века. Забрањена је у Малезији због критике колонијализма и његових последица.

8. Брет Истон Елис:  „Амерички психопат“ (1991)
Bret Easton Ellis(1964): “American Psyho“


Прича о америчком исувише успешном бизнисмену и серијској убици Патзроку Бејтзмену заснована на описивању искуства које је проживео један од дбростојећих рејона Њујорка  у 80-им годинама.

Свако ко је видео филм снимљен по овом роману схвата због чега је књига забрањена.

9. Фрнц Кафка: „Преображај“ (1915.)
Franz Kafka (1883-19249: „Metamorphosis“


Трговачки путник Грегор Замза,  који финансијски помаже своје родитеље и сестру,  пробудио се и схватио да се претворио у гигантску  бубу. Постепено његови ближњи заборављају на Грегора,  који је некад био љубимац породице.

Кафкине књиге су биле забрањене под нацистичким и совјетским режимом, а такође и независној Чехословачкој  јер је  Кафка одбијао да пише на чешком и писао је само на немачком језику.

10. Владимир Набоков (1899-1977): „Лолита“ (1955)

Прича о мушкарцу и његовом патолошком  заносу према младим девојкама, „нимфоманкама“, како их је он називао. Осећајући привлачност према 12-годишњој кћерки  једне становнице Нове Енглеске,  он ступа у брак с њеном мајком како би прикрио своју грешну страст. 

Пошто је уредник „Сандеј Експреса“  назвао роман Набокова „најпрљавијом књигом, коју је он икад читао“, издавач је избацио све примерке из тиража   због  њиховог порнографског садржаја . Наредне године Французи су забранили „Лолиту“, али је зачуђујуће било то што су је без икаквих проблема објављивали у САД.


Бранко Ракочевић
 


 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама

Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере

Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА