BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Подршка генералу Младићу

07.07.2015. год.


Чланице Удружења жена жртава рата Републике Српске данас су у Хашком трибуналу присуствовале суђењу некадашњем команданту Главног штаба Војске Републике Српске генералу Ратку Младићу и тиме пружиле подршку свим Србима који су се, често неосновано, нашли пред овим судом.

Председник Удружења Божица Живковић-Рајилић рекла је Срни да је циљ посете 25 чланица овог удружења Хагу изражавање протеста због селективног приступа правди у Хашком трибуналу и апеловање да међународна јавност прихвати истину о страдању свих народа у рату у БиХ.

"Удружење жена жртава рата Репоублике Српске јавно поставља питање Хашком трибуналу - шта се дешавало са Српкињама у рату у БиХ и зашто то нико, никад и нигде у Европи није помињао", нагласила је Рајилићева.

Она је рекла да већина међународних извештаја из времена рата и данас, 20 година после, помиње Србе као "кривце за рат", а Српкиње само као мајке, сестре и супруге тих "монструма" "с намером да се колективно окриви један народ - србски, а Република Србска изгуби смисао за постојање".

Рајилићева је подсетила да је у БиХ неколико хиљада жена српске националности током рата у муслиманским и хрватским затворима било изложено стравичном мучењу, силовањима, те невиђеним врстама психо-физичке тортуре.

Према њеним речима, Удружење скреће пажњу домаћој и међународној јавности да ништа не вреде њихове конвенције, правила, потписивање протокола и резолуција, као ни покушаји да покажу своју наводну опредијељеност за мир, суживот, правду и толеранцију, за истину, ако жртве нису добиле сатисфакцију и обештећење

- Ми смо жртве, а нашу несрећу нико не признаје - истакла је она, наводећи да је за жене жртве рата из Републике Српске посебно разочаравајуће то што су на улазу у Хашки трибунал виделе плакат на којем су истакнуте жртве Сребренице, а србских жртава нигде нема.

- Питам целокупну јавност, све надлежне, било кога на свету да ми одговори где има мјесто на којем Србин није био прва жртва када је почињао рат у БиХ, почев од Приједора, Сарајева, Подриња, Тузланске колоне, а да не помињем Посавину која је пре избијања рата у БиХ била прегажена од хрватске војске - упитала је Рајилићева.

Она је истакла да је Хашки трибунал "суд неправде, неистине, суд у којем влада сатана".


- Хашки трибунал није допринио ни правди ни помирењу, већ је створио још већи јаз и ствара још већу тугу међу србским жртвама када видимо како се односе према нашим људима, док злочинаца над Србима у Хагу нема ни у пролазу - закључила је Рајилићева.


Она је рекла да су чланице овог удружења данас присуствовале суђењу генералу Младића, да су му дале знак ко су, одакле долазе и да их је препознао.


- Да има правде, овде би данас било пола Сарајева, а не само Ратко Младић. Веома смо тужне и разочаране када смо данас у судници слушале како једна назови докторка-експерт сведочи о Томашици без било каквих података - рекла је Рајилићева.


Она је додала да су данашњим присуством на суђењу некадашњем команданту Главног штаба Војске Републике Српске генералу Ратку Младићу, чланице овог удружења пружиле подршку свим Србима који су се, често неосновано, нашли пред овим судом.


"Ми смо жртве, а нашу несрећу нико не признаје. Нашу муку осим пред домаћим, износили смо и пред међународним званичницима. Разговарали смо са предсједником Хашког трибунала Теодором Мероном и у више наврата са главним хашким тужиоцем Сержом Брамерцом и њима је познато да починици стравичних злочина над нама нису оптужени у Хагу ни пред домаћим судовима", истакла је председник Удружења жена жртава рата Републике Српске.



Рајилићева је нагласила да су Српкиње које су преживеле страшна мучења за време рата осетиле и злу намеру међународних хуманитараца који су субјективно и селективно приказивали страдање цивила, жена и деце у рату у БиХ, као што су глумица Анџелина Џоли, високи чиновници британске Амбасаде Џо Ломас и Џон О`Шонеси, те Балканска истраживачка мрежа /Бирн/ у филму "Нечујни крик".

"Сви они су знали за истину са српске стране, али никад ништа нису учинили да се и овим жртвама помогне и живот олакша. Да ли је правда доступна свима или само некима? Имамо ли ми право на правду, признање и обештећење? Или немамо", упитала је Рајилићева.



  • Извор
  • СРНА РТРС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА