BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Убедити Србе да заволе алијансу: Споразум о лепим речима за НАТО

03.07.2015. год.
МСП Србије позива медије


Како ствари стоје, у Србији дискретно почиње кампања државних институција за промоцију сарадње са НАТО-ом а што је иначе и обавеза коју је Србија преузела на себе ступањем на снагу Индивидуалног акционог плана партнерства (ИПАП) у јануару. И то у тренутку када је подршка грађана Србије чланству у НАТО-у пала на 12 одсто, ма како невероватно звучало да популарност западног војног савеза може и даље падати.

У поменутом документу, који 16 година после НАТО агресије регулише највиши степен сарадње Србије и Алијансе, постоји члан „3.1. Стратегија јавног информисања“.

„С обзиром на географски положај Републике Србије у средишту југоисточне Европе и природу безбедносних изазова у региону, Република Србија ће посебну пажњу посветити промоцији и подизању свести становништва о важности међународне и регионалне сарадње у суочавању с тим изазовима. Република Србија намерава да спроведе активну и свеобухватну информативну кампању о најважнијим питањима у области реформе сектора одбране као и о карактеру, обиму и користима сарадње са НАТО-ом у оквиру Партнерства за мир, укључујући и ИПАП“, наводи се у ИПАП-у.

Стратегијом јавног информисања, наводи се даље, ће се обезбедити да информације о односима и сарадњи између Србије и НАТО-а буду „објективно и благовремено представљене“.

„Представници надлежних министарстава и институција ће израдити нацрт Стратегије, а она ће обухватити активности којима се обезбеђује пружање информација штампаним и електронским медијима, организација трибина и округлих столова; подршка академским и истраживачким институцијама, као и сарадња са невладиним организацијама“, прецизира се у овом документу.

„Стратегија ће охрабрити српске академске, истраживачке и научне институције да уђу у процес сарадње са НАТО-ом и да приступе заједничким пројектима. Подршка Одељења за јавну дипломатију НАТО ће бити важна за успешно спровођење ове стратегије, као и сарадња и подршка контакт амбасаде за сарадњу са НАТО, НАТО војне канцеларије за везу у Београду, као и чланица и партнера у НАТО“, наводи се на крају сегмента ИПАП-а посвећеног јавном информисању.

У Министарству одбране (МО) „Политици“ речено је да је за примену ИПАП-а надлежно Министарство спољних послова (МСП), где јуче нису могли да одговоре на питања у вези са медијском промоцијом сарадње са НАТО-ом већ су нас упутили да прочитамо шта пише у ИПАП-у на ту тему.

Ипак, у редакцију „Политике“ стигао је позив из МСП-а, а сазнајемо да је упућен и другим медијима, на „консултације ради што успешније примене ИПАП-а“. Са новинарима ће разговарати представници МСП-а и МО задужени за сарадњу са Алијансом. Такав састанак прошлог четвртка одржан је и са представницима невладиних организација.

И док кампања креће, „популарност“ НАТО-а у Србији –опада. Према резултатима истраживања јавног мњења Цесида, објављеног у уторак, чланство Србије у Алијанси подржало би свега 12 одсто грађана. На исто питање 2011. и 2012. године позитивно је одговарало око 25 одсто анкетираних. Бојан Клачар, извршни директор Цесида, каже да до сада у Србији није било кампање од стране државе за промоцију сарадње са НАТО-ом. С друге стране, осим деловања мањих организација и удружења, није било ни антикампање.

– У Србији се, у складу са државном политиком, промовише неутралност што је, наравно, легитимно. Јавност има негативан став према НАТО-у пре свега због рата 1999. године, а у мањој мери због каснијих збивања као што су бомбардовање Либије или кризе у односима с Русијом. Ипак, било која кампања може да утиче на јавно мњење, па и она која би се водила за сарадњу са НАТО-ом. Искуство Црне Горе то доказује где је покренута кампања па је, додуше мало, порасла подршка чланству у НАТО-у – каже Клачар.

ИПАП је ступио на снагу 15. јануара ове године када је усвојен на Савету НАТО-а. Генерални секретар Јенс Столтенберг тим поводом изјавио је да је у питању важан корак који ће ојачати сарадњу НАТО-а и Србије.

– Споразум који је прихваћен ће нам дозволити да побољшамо сарадњу на теме од заједничког интереса на обострано задовољство. На пример, заједнички рад на промовисању стабилности и безбедности, са фокусом на безбедносне изазове са којима се данас сусрећемо и кроз стручност НАТО-а у поспешивању реформи безбедносног и одбрамбеног сектора – рекао је Столтенберг.

Он је истакао да Алијанса у потпуности поштује политику војне неутралности Србије, као и да по том основу сарађује с многим земљама. Министар спољних послова Србије Ивица Дачић, поводом усвајања ИПАП-а, истакао је да се Србија тиме определила да активно учествује у Партнерству за мир, али да задржава политику војне неутралности.

Иначе ИПАП је највиши вид сарадње неке земље са Алијансом, а да притом није чланица НАТО-а. Други вид сарадње је Акциони план за чланство (МАП), који се спроводи са државама које изразе жељу да се прикључе савезу, што су учиниле Црна Гора и Македонија.

И посланици и војници активни

Посланици Народне скупштине активни су у сарадњи са колегама у Парламентарној скупштини (ПС) НАТО-а. Откако је усвојен ИПАП, одржан је низ скупова на којима су учествовали парламентарци из Србије. Тања Томашевић-Дамњановић (СНС) ових дана учествовала је у Оријентационом програму НАТО-а у Бриселу. Пре десетак дана Дубравка Филиповски (НС) учествовала је на 89. Роуз-Рот семинару „Безбедност и стабилност на Јужном Кавказу: подстицање трајног регионалног мира“, одржаном у Јерменији. Средином маја стална делегација Народне скупштине Србије при ПС НАТО-а присуствовала је пролећном заседању у Будимпешти. У априлу је 88. Роуз-Рот семинар „Србија, Западни Балкан и Евроатлантска заједница“ одржан је у Београду. Такође, постоји интензивна сарадња припадника Војске Србије са колегама из НАТО-а, која се баш и не промовише у јавности, али о томе постоје информације на сајтовима МО и ВС. Када је реч о војној сарадњи, за Србију је од изузетног значаја сарадња са Кфором.

Милан Галовић,



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА