BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Црна Гора у НАТО-у - јефтина продаја историје

Црна Гора у НАТО-у - јефтина продаја историје
30.06.2015. год.


Црна Гора би могла да се придружи НАТО-у до краја године, јер је идеалан кандидат, пише „Комерсант“ позивајући се на извор у седишту Алијансе. Војни аналитичари су сагласни у оценама да, ако се то и догоди, НАТО неће добити ништа, а да ће Црна Гора само изгубити добре односе са Москвом.

„Комерсант“ преноси да је Црна Гора једина земља која није чланица НАТО-а на Јадрану, а да би јој чланство био једини начин да осигура безбедност.

Војни аналитичар Мирослав Лазански за Спутњик, међутим, каже да је стратешки чланство Црне Горе у НАТО-у смешно, јер нема шта да понуди Алијанси.

„Шта да кажем о држави која под оружјем има 300 војника? Ако ћемо озбиљно, онда је то највећа издаја, највећи историјски пораз Црне Горе, јер су издали своју историју, врло јефтино су је продали“, изјавио је Лазањски.

Шта може реално да понуди

Бока Которска, објашњава Лазански, као залив је преузак за било какво базирање ратних бродова, а осим тога, они имају италијанске и албанске базе. Остаје само лука Бар, која је превасходно трговачка, међународна, у којој нико не може да „сакрива“ бродове.

„Војни капацитети Црне Горе су минимални да би помогли Алијанси. Аеродроми Тиват и Подгорица су међународни, те се искључује војна примена, акваторија је мала, а војна индустрија је у ембрионалном статусу. Због свега тога прича и није озбиљна. С друге стране, улазак Црне Горе у НАТО промениће однос Москве према Подгорици. Постављају се питања руског капитала који је уложен у црногорску привреду, као и некретнина које Руси имају у Црној Гори. Нисам уверен да се било ко у Москви дубоко потресао због ове вести, на штети је само Црна Гора, посебно имајући у виду колико су Руси помагали ту малу балканску државу“, објашњава Лазански.

Сергеј Јермаков, заменик директора Тавријског информативно- аналитичког центра Руског института стратешких студија сматра да Црна Гора жели у НАТО како би се заштитила од јачања радикалног исламизма.

„Но, само ступање у НАТО неће аутоматски смањити број опасности. За Црну Гору је ступање у НАТО више некакав симболични корак, нешто попут уласка у ’цивилизовани евро-трансатлантски клуб‘. То је та формула када је ступање у НАТО, заправо корак ближе ка ЕУ. А ово је по себи велика жеља Црне Горе, јер она грца у бројним економским проблемима. Наивно, без обзира на очигледан пример Грчке, Црна Гора мисли да ће своје економске проблеме решити ступањем у ЕУ“, додаје Лазански.

Шта очекивати од чланства

Сличног мишљења је и Георгиј Фјодоров, председник Центра за друштвене и политичке студије, члан Грађанске коморе Руске Федерације.

„Од евентуалног придруживања Црне Горе НАТО-у не очекујем ништа позитивно. Власти у Подгорици ће, наравно, убеђивати Москву да то неће утицати на односе двеју држава, али погоршање односа је неизбежно. У Москви су свесни чињенице да НАТО није удружење филателиста, него војни блок који сматра Русију стратешким непријатељем. Учлањивање Црне Горе у НАТО би могло да утиче и на ситуацију у Србији и да ослаби утицај Русије на Балкану“, каже Фјодоров.

„Комерсант“ подсећа да је Црна Гора очекивала позив да се придружи Алијанси током самита НАТО-а у Кардифу, у септембру прошле године, али је одлучено да се то питање реши на састанку министара иностраних послова НАТО-а децембра ове године.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА