BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски научници стварају „вечну“ нуклеарну батерију

Руски научници стварају „вечну“ нуклеарну батерију
27.06.2015. год.


Научници руског Томског политехничког универзитета раде на стварању „горива“ за нуклеарне батерије.

На основу изотопа никл-63, Рударско-хемијски комбинат (предузеће у саставу државне корпорације „Росатом“) производиће батерију са роком трајања око 50 година, каже руководилац катедре за техничку физику Томског политехничког универзитета Игор Шаманин.

Рок трајања већине техничких уређаја је знатно мањи, тако да се може рећи да је батерија „вечна“, каже стручњак.

Основна предност нуклеарних батерија у односу на „традиционалне“ је мала тежина и величина, што, између осталог, смањује трошкове производње.

„Овакви извори напајања су неопходни за космичке сателите. Тренутно их напајају гломазне соларне батерије, али оне нису довољно поуздане и немају систем заштите од, рецимо, кише метеорита. Осим тога, опремљен нуклеарном батеријом сателит ће функционисати без обзира на то да ли је у сенци или није“, каже Шаманин.

Нуклеарна батерија може се користити у медицини (за пејсмејкере и очне импланте), привреди (за сензоре температуре и притиска), наменској индустрији (у системима за праћење физичког стања војника и у уређајима за прислушкивање), телекомуникацијама (за систем напајања преносних уређаја).

Нуклеарна батерија је еколошки безбедна, чак и када је оштећена.

Према неким проценама, 2020. године у свету ће се користити 18 милијарди сензора за које је потребно аутономно напајање са ниском потрошњом електричне енергије.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА