BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Републику Српску уваљују у НАТО, а народ нико не пита

Републику Српску уваљују у НАТО, а народ нико не пита
24.06.2015. год.
Политичари Републике Српске ћуте и то подржавају


Учињен је још један корак на путу уваљивања Републике Српске у НАТО. Политичари из Републике Српске о овој теми ћуте, али с друге стране вредно раде на овом плану. Док се понекад појави нека изјава представника Републике Српске да ће се питање чланства Републике Српске у НАТО одлучивати на референдуму, чисто да би се умириле страсти, са друге стране
политичари Републике Српске су одрадили већ завидан учинак на плану уваљивања Републике Српске у НАТО.

За референдум се чак и не помиње да ли ће он бити на нивоу Републике Српске или на нивоу државне заједнице БиХ, а што је од круцијалног значаја за Републику Српску. Његово евентуално спровођење на нивоу државне заједнице БиХ би се могло упоредити са оним трагичним из 1992. године, а на којем србски народ није ни учествовао, односно и да јесте био би прегласан. Тај референдум је значио и почетак рата у бившој БиХ.

Делегација Министарства одбране, државне заједнице БиХ јуче је имала састанак са генералним секретаром НАТО-а. У делегацији су учествовали и политичари из Републике Српске, и то још више зачуђује, али се постаља и питање њиховог кредибилитета да разговарају о том питању у име Републике Српске.

О таквим активностима нити су добили одобрење-подршку јавности, нити Скупштине Републике Српске, Владе или Председника.

О овом сусрету је саопштено на сајту Министарства одбране и каже се следеће:

"Састанак делегације Министарства одбране БиХ, коју је предводио министар Марина Пендеш, са генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом, одржан је 23. јуна у седишту НАТО-а у Бриселу, током којег је наглашена опредељеност Министарства одбране БиХ за интензивну сарадњу са НАТО савезом и посвећеност отклањању препрека за активирање МАП-а, као и наставак активног учешћа Босне и Херцеговине у бројним активностима и програмима НАТО-а.

Пендеш је информисала Генералног секретара  НАТО-а о значајном напретку на плану испуњења услова за активирање Акционог плана за чланство у НАТО савезу (МАП), што подразумева конкретне кораке и достигнућа. Такође, Пендеш је подсетила на јасно исказану политичку вољу за решавање овог питања, што сугерише на потребу реалне интерпретације Талинског услова, његовог прилагођења општој реалности на терену, те препознавању постигнутог.

С тим у вези, Пендеш је затражила од Генералног секретара НАТО-а да Савез озбиљно размотри реалност ситуације у Босни и Херцеговини, тј. очигледан прогрес, који се посебно остварује у области одбране и Оружаних снага Босне и Херцеговине, те је сугерисала да се у складу са тим иницира и подржи скоро активирање Акционог плана за чланство за Босну и Херцеговину.

Генерални секретар НАТО-а је поздравио остварени напредак, посебно се осврћући на успешно учешће ОС БиХ у операцијама подршке миру у Авганистану, достигнутом степену интероперабилности и њихових оперативних способности, те подржао настојања Босне и Херцеговине у испуњењу Талинског услова, те што скоријем активирању МАП-а.

Саговорници су се сложили да су ова и наредне године од кључног значаја за НАТО интеграције Босне и Херцеговине, те је изражено обострано задовољство подршком свих земаља региона босанскохерцеговачком чланству у НАТО савезу, посебно чињеницом да све већи број чланица НАТО савеза заговара што скорије активирање МАП-а за Босну и Херцеговину.

Делегацију Босне и Херцеговине, изузев министрице Пендеш, чинили су господин Зоран Шајиновић, помоћник министра одбране за међународну сарадњу, бригадир Алија Кожљак, шеф Војног дијела Мисије БиХ при НАТО-у и бригадир Синиша Остојић, стручни савјетник за НАТО и PfP. Састанцима је, такође, присуствовао и господин Игор Линцнер, отправник послова Мисије БиХ при НАТО."

Колика је дволичност и лицемерство политичара Републике Српске говори и то, да у јавности говоре једно, а са друге стране дају налоге својим страначки подређеним чиновницима који раде у заједничким институцијама да делују у правцу уваљивања Републике Српске у НАТО.

Недавно је на брифингу о НАТО интеграцијама представник Републике Српске у заједничким органима на нивоу државне заједнице БиХ, донедавно председавајућа у Комисији за НАТО интеграцијски процес, заменик министра спољних послова БиХ и функционер најјаче политичке партије у Републици Србској СНСД-а, Ана Тришић-Бабић изјавила да је стратешки спољнополитички циљ Републике Српске, односно БиХ, чланство у НАТО.: 

"БиХ треба постати чланица НАТО, не само због чињеница што нам то гарантује унутрашњу стабилност или што нам је потребан безбедносни кишобран, већ и због тога што ће БиХ, прилагођавањем стандардима и вредностима које заговара НАТО, постати савремена земља, у којој је демократија, владавина права и поштивање људских прва трајна категорија", рекла је Тришићева на брифингу о НАТО интеграцијама на којем је између осталог присуствао велики број америчких официра.

 


Вања Савићевић,

Повезано:

Стратешки циљ Републике Српске чланство у НАТО - републички органи ћуте

Како србски политичари уваљују Републику Српску у НАТО

НАТО ракетни штит у Републици Србској

Укидање Војске Републике Српске и улазак у НАТО

Република Србска, њени политичари и НАТО - докле?

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести


Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник

Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА