BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић
ПРЕДСТАВА „РЕВИЗОРА“ У КАЖЊЕНИЧКОЈ КОЛОНИЈИ СТРОГОГ РЕЖИМА

Позориште иза решетака

Позориште иза  решетака
20.06.2015. год.

У поправном дому кажњеничке колоније  строгог режима број 3.  „Кијета“ под Барбаулом,  у Русији,  осуђеници су извели  Гогољевог „Ревизора“  у режији  Семјона Ваулина  коме је то била дипломска представа.

Оставрио му се студентски сан да режира представе у тамницама


Студент Алтајске државне акадмеије културе и уметности Семјон Ваулин, као дипломску представу је поставио Гогољевог „Ревизора“ у клубу поправне кажњеничке колоније строго режима у којој су све улоге играли осуђеници. 
 
„Дошао сам у ту колонију сазнавши да енгелски редиељ Алекс Дауер поставља представе у тамницама. У почетку  сам просто размишљао: дипломски рад у кажњевничкој зони - било би врло интересантно!... А сад у крајњем случају сама представа за мене не игра велику улогу. Важно ми је шта се с људима дешава“,  истиче млади режисер Ваулин.

„Позориште строгог режима“ основано  2011.

У поправној колонији бр.  3.  у  граду Барнаулу „Позориште строго режима“  је основано 2011.  г.


Координатор пројекта  је Константнин Козњицов,  заменик начелника колоније за кадрове и васпитни рад,  а главни режисер Вера Њатина,  наставница хемије и биологије у школи при колонији. 

Идеју су свесрдно подржали осуђеници.

У јулу 2011.  „Позориште строг режима“   представило се премијером „Бајке о Фелоту – стрелцу,  праве   јуначине“, „Леонида Филатова“.

Премијера је примљена да боље бити не може,  осуђеници су овацијама поздрaвили представу, па су одушевљени организатори и глумци одлучили да наставе  с радом.

Алекс Дауер енглески редитељ као узор

Дипломац Алтајске државне академије културе и уметности  Семјон Ваулин је још на трећој години прочитао  нешто о томе да енглески режисер Алекс Дауер  поставља представе у енгекеским и ирским тамницама.

Ваулин  је изгарао  од жеље да и сам  уради нешто слично,  али до краја није вероаво да ће му се машта остварити.

На интернету је случајно прочитао  нешто о „Позоришту строгог режима“  у Алтајској колонији.  Предложио је управи колније да постави бесмртну Гогоњеву комедију и добио  сагласност. 

У глумачкој трупи осуђеници из неколико група


У састав позоришне трупе ушли су осуђеници из  неколико група.

Заједничко је целом „ансамблу“  то што  сви његови чланови  осуђени за тешка  кривична дела-крађе,  провале,  разбојништва, убиства.

Они су одмах нашли нешто што их спаја  са Гогољевим јунацима. По речима самих глумаца,  у животу Гогољевих ликова има много  ситуација које се и данас сретају.  Тако на пример,  и данас у колонију стиже немали број инспектора и контролора,  па се ствара паника   која не уступа по размерама и интезитету оној Гогољевој из „Ревизора“.

Пробе три дана у седмици

Представа је припремана тако што су пробе са режисером   које су трајале дуже од сата,  одржаване  три пута седмично,   остало време су  се осуђеници сами припремали и пробали,  а  сами су урадили декор,  сашили костиме.

За музичку пратњу је  задужен састав колоније „Квдарат“. 
У представи  је била само жива музика,  пошто је уношење  телефони  и других носилаца  звука  у колонију забрањено. 

Музика игра улогу спроводника  у садашње време.

С сцене у представи звуче стихови Владимира Висоцког:   „У тихом дому/ у мрак утонуо/  свих седам несрећа/ ветар је замео/.“

Глуцима је много помогала и Вера Нитина.

Подршка редитељу и ансамблППације подршкредитељу инсамблу
На премијеру су у знак подршке редитељу дошли његови родитељи,  предавачи са Акадмије,  другови са класе.  Након што је разобличен петербуршки ревизор, дворана је апалудирала стојећи. 

Редитељ Ваулин је после премијере са осмехом изјавио: 

„Осећаље преданости глумачком задатку и захвалност  глумаца,  то је било нешто најпријатније у раду с осуђеницима. При томе сам се ослободио стереотипа  у односима с  робијашима. Веома сам задовољан  оним што смо постигли и желим да наставим сарадњу са колонијом.“ 

Начелник колониоје Јевгениј Попов сматра да је циљ управе и режисера –помоћи осуђеницима да открију у себи нове квалитете,  да им чврсто спојени покажу  други пут у живот  различит од досадашљег,  преступничког, све  се то сложило у овој представи што јој је и донело успех.“

Алекс Дауер,  утемељивач „Позориште у тамници“ припремио 50 представа у затворима  строгог и општег режима

Подсећамо да је Алекс Дауер,   енгелски глумац и режисер  пројекта „Позориште у тамници“  поставио  досад  50   представа у тамницама строгог и општег режима у Енглеској и Ирској.

Он верује у терапеутски снагу позоришта,  у то да бављење стваралаштвом развија практичне,  психолошке и  друштевене навике,  које су  веома важне на путу успостављања људских вредности  и  социјалне рехабилитације.

Сада се  у поправној колонији бр. 3.  на издржавању казне  налази 2078 осуђеника,  са изреченим казнама од 5 година и више.

Сви су повратници. 

Три осуђеника који су играли у овој представи су  условно пуштени на слободу пре  пуног одслужеља казне.

Бранко Ракочевић

 




 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА