BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Г7 без Русије губи утицај

Г7 без Русије губи утицај
06.06.2015. год.


Најмоћније индустријске силе света још једном се састају без Русије на неформалном самиту у баварском дворцу Елмау. Формат Г8 је због кризе у Украјини прошлог лета прешао у Г7, када је западна седморка коју чине САД, Велика Британија, Немачка, Јапан, Француска, Италија и Канада бојкотовала самит у Сочију и састала се у Бриселу без Русије.

Одлука је уследила након присаједињења Крима Руској Федерацији. Ангела Меркел није желела повратак Москве у клуб, о чему је говорила у Бундестагу 21. маја. „Док се Русија не повинује међународном праву и не понаша се у складу са њеним принципима, повратак у формат Г8 није могућ“, рекла је немачким посланицима.

Даље од немачке канцеларке отишао је премијер Канаде Стивен Харпер, који је у интервјуу за „Асошијетед прес“ уочи самита рекао да Русија не може да уђе у Г7 све док је Владимир Путин у Кремљу.

Председник московског Евроазијског центра за комуникације Алексеј Пиљак назвао је то „недипломатским понашањем“: „Ми не диктирамо ко треба да постане канадски премијер, тако да нико не може да нам налаже ко треба да постане руски председник. Али овакво 'недипломатско понашање' неће угрозити позицију Русије“, коментарише за Спутњик председник руског тинк тенка.

За Реноа Жирара, репортера париског „Фигара“ и спољнополитичког коментатора, изјава канадског премијера говори о различитим интересима земаља са две обале Атлантика.

„Канађани и Аустралијанци су увек ишли далеко, али то је зато што немају много да изгубе ако дође до обнављања Хладног рата на европском континенту“, каже за Спутњик.

„Далеко су, гледају на Пацифик и амерички континент, следе идеологију која можда није прагматична, зато што то није њихов интерес“. Жирар сматра да су губитници Русија и континентални део Европе, а добитници Сједињене Америчке Државе и Кина.

„Нажалост, присуствујемо сценарију по коме се уместо интеграције у европску кућу Русија удаљава“, каже Жирар. Да ли је Г7 одговарајући формат за суочавање са глобалним проблемима? Алексеј Пиљак сматра да он застарева.

„Приоритет Русије је Г20“, каже овај аналитичар.

За коментатора „Фигара“, Г7 је поново постао клуб западних земаља.

„Не мислим да је то место на коме се доносе важне одлуке. Постоји Г20. Значајне одлуке се и даље доносе у класичним структурама, у Савету безбедности Уједињених нација. Утицај (Г7) је много мањи него пре тридесет година“, каже Жирар. Међународни одговор на светске кризе није могућ без Русије, сматра велики број европских и немачких политичара. Међу њима су и два бивша немачка канцелара, Герхард Шредер и Хелмут Шмит, који оцењују да је грешка што руски председник није позван на самит, као и министар спољних послова Франк-Валтер Штајнмајер.

Он је изјавио да је повратак Русије у Г8 неопходан како би заједно решавали светске сукобе.

„Нама је Русија потребна за решавање замрзнутих сукоба, како у нашем европском региону, тако и у Сирији, Ираку, Либији и око иранског нуклеарног програма“, поручио је шеф немачке дипломатије у интервјуу листу „Ноје оснабрикер цајтунг“.

За њега се будућност Европе не може замислити без Русије. Ово мишљење дели бивши француски министар одбране Жан-Пјер Шевенман, који сматра да је „у украјинској кризи конзервативна Немачка госпођа Меркел превише блиска САД“.

„Време је да се Европа манифестује. Она би могла најпре да убеди САД да не удаљавају Русију од Запада, већ да заједно са њом поново дефинише правила игре која би била међусобно прихватљива и која би обновила разумно поверење“, написао је он у ауторском тексту за „Монд дипломатик“ након сусрета са руским председником у мају.

Ана Оташевић,



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА