BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Рамин поход на Балкан

24.05.2015. год.


Политичка активност албанског премијера Едија Раме у последњих двадесетак дана усмерена је на низ што званичних што незваничних састанака са лидерима албанских партија из региона. Циљ буђење „успаваног“ националног духа код Албанаца у региону.

Кад Еди Рама, албански премијер у Приштини, испред тек откривеног споменика-бисте Исмаиљ Ћемајлију, албанском политичару из 1912. године, заслужним за проглашење независне Албаније, каже да неће погазити реч дату Америци и Бриселу, али да је Албанцима на југу Србије потребна „културно и духовно уједињење“, човеку не остане ништа друго него да се забрине за своје духовно здравље.

Састанак са регионом

Политичка активност албанског премијера Едија Раме у последњих двадесетак дана усмерена је на низ, што званичних што незваничних састанака са лидерима албанских партија из региона. Реч је како се сазнаје о Раминој „мобилизацији“ националног духа Албанаца, за који се процењује да је после проглашења независности Косова делимично пао, јер се сматра да је посао готов. Извори упознати са агендом Едија Раме за Спутњик откривају да се албански премијер, осим са македонским лидерима албанских, састао и са лидерима Албанаца у Црној Гори, али и са Албанцима са југа Србије. Како саговорник Спутњика открива, Рама је уз подршку човека (име познато аутору текста, прим.а) задуженим  за албанску дијаспору, који је иначе и Рамин незванични саветник за коородинацију са Албанцима који живе у свету, имао озбиљне разговоре са својим сународницима у окружењу. Главна тема била је мобилизација албанског тела у региону и окупљање истог око заједничке идеје —  уједињење Албанаца. Према речима нашег саговорника, Рама је практично издао директиву Албанцима у региону да свако у свом „дворишту“ подигне довољно велику прашину да скрене пажњу међународне заједнице.

Брисел без сна

„Ситуација је таква да је довољно да у свакој од земља где живи наш народ, а сматра се мањином, буде довољно да изазовемо, да тако кажемо,’ситуацију‘ која може да наруши пре свега миран сан Бриселу, јер ипак је тамо центар свих одлука“, каже наш саговорник напомињући да не прича о насиљу већ о „демократској борби за права“. Он је овоме додао да не може сваки фактор да се контролише, тврдећи да ни на који начин немају везе са екстремним групама, како је рекао, остацима ОВК.

На питање да ли Рама заиста „мобилише“ Албанце на Балкану и како је то могуће, саговорници Спутњика имају углавном сличне одговоре који се завршавају исто — зато што има подршку Запада.

Александар Митић из Центра за стратешке алтернативе напомиње да се очигледно ради о припремљеном плану, промоције Едија Раме као снажног регионалног играча и фактора стабилности.

„То је у складу са америчком пројекцијом визије Албанаца као најутицајнијег фактора безбедности на Балкану. Он је први лидер Албаније којег Запад, пре свега САД, промовишу као пан-албанског лидера, толеришу му се претње и екстремистичке изјаве, и одатле он црпи своју ароганцију и самоувереност“, објашњава Митић.

Слично мишљење изнео је и Душан Пророковић, аналитичар Фонда за стратешке културе, уз напомену да се не би изненадио да Рама предложи потписивање билатералног споразума локалних самоуправа Албанца с југа Србије са владом Албаније.

Билатерала с југом Србије

„Ако жели да испровоцира Србију, он то може и да уради, јер му у овом тренутку стоји много ствари на располагању“, наводи Пророковић. Он напомиње и да је ово први пут од Првог светског рата да се држава Албанија на овако директан начин бави пројектом „Велика Албанија“.

„Сам Рама је до скора био потпуно незаинтересован за ову идеју што говори две ствари; прво да је у овој акцији инструментализован од спољног фактора који има интерес за то, а друго да међу самим Албанцима има огромну подршку за овакву политику. Спољни фактор који га подржава ће великоалбанску идеју користити за своје интересе. Они желе да Балкан на овај начин дестабилизују како би држали под контролом Европску унију, али и да би блокирали процес приближавања Москве и Брисела, наводи Пророковић, додајући да не би било могуће да сам Рама буде инструментализован да нема подршку међу народом за идеју коју промовише.

„Албанци су схватили да се њихови интереси поклапају са атлантистичким интересима који се праве за цео континент и отуда овакав Рамин полет“, закључује Пророковић. 

Бранкица Ристић,



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА