BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Територија Русије ће се увећати за милион квадратних километара?

22.05.2015. год.


Mинистар природних ресурса и екологије Сергеј Донској изјавио да Руска Федерација и даље планира да ове године, у оквиру Уједињених нација, преда захтев у вези са епиконтиненталним појасом.

Реч је о територији од око 1,2 милиона квадратних километара и готово пет милијарди тона угљоводоника.

На арктичко проширење претендују још четири државе — Данска, Норвешка, Канада и САД. О својим правима на ову област јавно је прва почела да говори Русија још 2001. године. Тада је захтев био одбачен, али је у међувремену Министарство природних ресурса и екологије припремило 11 томова доказног материјала.

Експерти указују да је захтев у вези са епиконтиненталним појасом важан, пре свега, као „геополитичка одлука“, не само зато што се у наредним годинама планира ископавање и прерада вредних природних богатстава, већ и зато што би се онда овај појас сматрао руском економском зоном.

Министар Сергеј Донској је изјавио да је захтев неопходно предати, без обзира на сложене политичке прилике.

„Током Првог светског рата, 1916. године, Русија је својим територијама припојила архипелаг Франца Јозефа (чија је укупна површина 16 хиљада квадратних километара). Не сме се заборавити да су то биле године које је карактерисала веома јака политичка напетост. Ипак, Русија је, ослањајући се на међународно право, а путем преговора, доказала да овај архипелаг припада њеној територији. Уважавајући наше претке, не можемо да сада одступити, јер имамо довољно доказа у своју корист“, рекао је на конференцији у МИА „Росија севодња“, Донској.

Русија планира да увећа буџет за истраживање Арктика. Већ сада, у врло сложеним економским околностима, руска истраживачка база на острву Шпицберген сматра се једном од најбољих и њу желе да користе инострани стручњаци, додао је министар.

Како је рекао легендарни руски истраживач Арктика Артур Чилингаров, Русија ради на северу изразито „чисто“.

„Ми поштујемо врло строге еколошке норме и никакви радови се не врше, а да се те норме не поштују. Постоји уговор о Антарктику, на основу ког смо обавезни да све отпадне производе за нама покупимо и оставимо све савршено чисто. То се исто тиче и Арктика — који је за нас веома важан. Важност екологије ми схватамо и без туђих савета“, истакао је Чилингаров.

Тимур Блохин,



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА