BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Мађар Ласло Кразнахоркаи добитник Међународног Букера за 2015.

 Мађар Ласло Кразнахоркаи добитник Међународног Букера за 2015.
20.05.2015. год.

У   уторак,  19. маја,  на церемонији одржаној у лондонском хотелу „Алберт и Викторија“  саопштено је да  је мађарски сценариста  и писац Ласло  Кразнахоркаи добитник „Међународне књижевне нгарде Букер“  за 2015.

Кразнахоркаи  је позант  по романма меланхоличне атмосфере,  а један преведен на србски језик је  тако и насловљен „Меланхолија“  (издавач „Плато“).

Неке  његове романе екранизовао је мађарски редитељ Бела Тара.

Он је ово највише после Нобелове награде   књижевно признање добио у конкуренцији 10 претендената који су ушли у ужи избор. Међу њима су били аргентински писац и преводилац Сезар Ајра, Либанац  Хода Баракат, списатељица и историчарка из Гваделупиа  Марик Конд,  затим Миа Коуто из Мозамбика,  Идијац Амитав Гош, америчка списатељица Франи Хоуи,  новинар и писац  из Конга  Алаин  Мабанку и јужноафричка поетеса  и дрматург Марлена ван Никерк.

Ниједан од финалсита  није досад био лауреат „Букера“.

Подсећамо да се „Међуанродна награда Букер“,  установљена  2005,  додељује  за  целокупан књижевни рад,  а не за  за појединачно дело објављено у одређеном временском периоду.

За разлику од „Букерове награде“,  основане   1969, која се сваке године додељује ауторима англојезичког  говорног подручја,  „Међународни Букер“ се додељује једном у две године страним писцима.

Лаурет добија 60 хиљада фунти и још 15 хиљада за  превод своје књиге.

Досада су „Међунанародни   Букер“ добила све славна имена из књижевног света.

Први добтник (2007.) је био Нигеријац Чинуа Ачебе (1930-2013),   а Канађанка  Елис Манро, „мајстор кратке  приче“  и „канадски Чехов“)  2009.

Подсећамо да је ова канадска списатељица добила и  Нобелову награду за књижевнот   2013.

Славни амерички писац Филип Рот (1933.)  „Међнародни  Букер“  је добио  2011,  док је     америчка списатељивца Лидија Девис постала лауреаткиња за 2013. годину.

Треба напоменути да су се и правила за доделу „правог“,  енглеског „Букера“, од прошле године променила.



До лане је ову награду могао  да добије  само аутор прозног дела   који је  грађанин Велике Британије,  Ирске или неке друге земље Британског Комонвелта.

Од  2014.  за номинацију за „Букера“   довољно је  да књига  прозе буде написана   на енглеском језику и обајвљена у некој од земаља Комонвелта.

Тако су се  у ужем избору за „Букер“ лане нашла и два америчка писца, три британска и један аустарлијски,  а лауреат је постао  Аустралијанац  Ричард Фланган (Richard Flangan)     за роман „The Narrow Road to the Deep North“.


Бранко Ракочевић




 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник


Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви

Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Наивно је мислити да Кијев може да поврати од Русије све територије на које тврди да су своје, тврди чешки председник Петр Павел

„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.


На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА