BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Чехов и Чехови

Чехов и Чехови
16.05.2015. год.

На  једном од     фестивала архивског филмам који се сваке године  одржава  у Белим Столбама крај Москве,  указана је  част на успомени на Антона Павловича Чехова,  али не приказовањем неког од 245 филмова снимљеним по његовим делима   познатим у целом свету од којих већину поседује Руска кинотека,  Државни филмкси фонд.

Уместо тога,  извучено је из депоа  Кинотеке и пиркзано у част јубилеја великог писца  неколико филмова  на чијим титловима зрачи презиме класика.

Антон Павлович своје деце,  нажалост,  није имао,  али  су остали нисови његовог славног имена

Кратка  ретроперспектива је названа „Чехов и Чехови“: без обзира што своје деце Антон Павлович, нажалост,  није имао,  показало се да има неколико носилаца његовог славног имена.

Истина,  био је само један директни потомак породице Чехова, пишчев синовац,  Миша, који ће касније постати легендарни глумац Првог студија Художестевеног театра,  Михаил Алекснасдрович Чехов,  по чијем  су се глумачком систему дуго време  обучавале прослављене звезде Холвуда.  Генијалност се очеглендо пренела наслеђем.

Две Олге  Кипнер-ЧЕХОВ

Игром судбуне, прва жена Михаила Алексадровича Чехова била је имењакиња супруге великог  писца,  име јој  је такође  било Олга Кипнер - Чехов.

Она је била рођака Олге  Леонардовне,  кћерка њеног рођеног брата Константина.
 
„Оља је намеравала да подели са мом моју славу,  да дода своме моје презиме“  говорио је Михаил Чехов о Олги Кипнер. 

Чија је слава у одређеном моменту била већа:  Мишина или Ољина?


Али се може дискутовати о томе чија је слава у одређеном моменту била већа.

Истина,  да би остварила глумачку каријеру,  Олга је оставила,  у Русији  чувено  презиме бившег мужа,  али се ипак мора признати да је постала позната   благодарећи искључиво својој лепоти, испољавању животне енергије и склоности према авантурама.

Побегавши од Грађанског рата и рушења Русије,  Олга се нашла у Немчакој где је видела киноматограф и зажелела  да глуми у филму.

Преко 150 филмова Олге  Книпер

Током своје дуге каријере,   Олга је снимила преко 150 филмова у којима је блистала пуном лепотом и сјајем  супер звезде пуних 30 година, међу којима су у сећању тадашње биоскопске публике остале „Црвене орхидеје“,  „Опасно пролеће“, “Љубавни доживљаји“,  „Очима жене“...

Када се 20-их година прошлог века у Немачкој појавио тамо потпуно непознати Михаил Чехов,  Олга је већ била славна филмска дива.

Она је Миши помагала да уђе у свет западног филма тако што се први и једини пут у својој каријери прихватила режије  снимајући мелодрамску комедију „Роб своје љубави“,  један под последњих немачких филмова  епохе немог филма,  у којој је играо и Миша Чехов.

Такав заокрет судбине нико није очекивао, јер  Олга,  по сопственом признању, осим вежбања са Мишом никакве школе није имала.

Од звучних филмова на програму „Белих Столба“ приказана је мелодрама  снимљена 1942.  „Очима жене“   о љубави младе аристокртакиње и ожењеног дипломате.

Даровити Миша и Олгина вечна младост

Задивљујуће је што у црно-сивом сумраку старинских филмова  и поред клишеираних сижеја, афективних  дијалога и несигурне  режије,  просијавају необична даровитост Михаила Чехова  и неодољива Олгина  привлачност.

Она није имала велики глумачки  дар, али је зато зрачила сјаејм велике звезде,  оним  „ефектом присутности“,  феномен,   када су у њу упрте сви погледи,  иако је тешко објаснити због чега.

За њу су говорили како је изумила вечну младост.

Истина,  временом је рецепте  своје вечне младости остарела  глумица са успехом почела продавати у својој фирми „Козметика Олге Чехове“.

Хитлер и Берија  међу  обожаваоцима

Међу обожаваоцима и покровитељима Олге Чехов 30-их и 40-их година био је и Адолф Хитлер,  али звезди Трећег рајха то није нимало сметало да гаји нежне и пријатељске односе и са Лаврентијем Беријом  поставши супер тајни агент НКВД-а. Кружиле су и приче да је она имала удела и у припреманњу атентата на Хитлера. Ова тврдња се заснивала на претпоставци да је Олга Чехов преко својих веза могла наћи могућност да  извршиоцима атентата помогне да продру у  Фирерово најближе окружење.

 

Кћерка и унука Олгиним трагом

Филм је привлачио и њену кћерку,  која је на крштењу добила мајчино име,  иако су је још од детињства звали Ада у част вољене тетке,  мајчине сестре.

 





 

Ада Чехова је такође много снимала,  појавила се  с мајком и у филму „Очима жене“,  али је није пратио  тако вратоломан  успех као њену мајку. Њена лепота је била хладна и није узбуђивала гледаоце.

Адин живот се трагично завршио - погинула је у авионској несерећи 1966.

Њена кћерка из првог брака са гинекологом Вилхелмом Рустом, следећи баку и мајку такође је постала глумица  и одрекавши се очевог презимена на екрану је постала Вера Чехова.

Знаменито презиме је давало шансу за стицање  успешне  каијере,  што је Вера увелико искористила.

На „Белим Столбовима“   је био приказан немачки  филм  „Хлеб раних година“  из 1962.  снимљен  према повести Хенрика  Бејла  који је  подсећао на  француски „нови талас“.

Вера Чехова  својом „неовдашношћу“,  високим јагодицама и косим очима личила  је на Татјану Самојлову,  па јој руско презиме које је узела,  очигледно „добро приситајало“,  закључују извештачи руских медија са   фестивала архивксог филма  одржаног у Белим Столбама на којему је под називом „Чехов и Чехови“ приређен филмски омаж посвећен  великом писцу,  Антону Павловичу   Чехову, по чијим је делима,  на основу непотпуних податка,  који се стално мењају,  досад у свету снимљено око 250 целовечерњих и кракометражних  филмова и телевизијских серија.


Бранко Ракочевић



 











 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извршиле ударе на идентификоване циљеве у Харкову, Сумију и Миргороду. Украјинске оружане снаге су заузврат беспилотним летелицама поново напале рафинерију Лукоил у Волгограду и индустријску зону...


Данашње сукобе побеђују они који су „отворени за иновације“, изјавио је портпарол председника Дмитриј Песков

„Преговарачка позиција“ Кијева никада није била довољно јака усред сукоба, изјавила је бивша заменица државног секретара САД за политичка питања


Француски лидер је изјавио да ЕУ треба да буде „спремна да делује“ ако Москва оде „предалеко“


Портпарол Министарства одбране Дмитриј Лазуткин прогласио крај „мирног живота“


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА