BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија - из минута у минут - 13.05.

14.05.2015. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Ситуација на фронту (Народна војска) - кликнути за увећање 


Ситуација на фронту (кијевске снаге) - 
кликнути за увећање
Ситуација у Украјини и Новорусији према карти кијевских снага


Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 

 



Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 13.05.



У Горловки пожари због гранатирања - Гранатирање од стране кијевских снага је довело до масовних пожара у Горловки.

"У Никитовском рејону Горловке евидентирано је 13 пожара као резултат експлозија граната. Екипе Министарства за ванредне ситуације су на терену", - саопштено је из Министарства.


МО
 ДНР: Гранатирање аеродрома провокација - Министарство одбране ДНР је саопштило да је гранатирање аеродрома у Доњецку још једна у низу провокација кијевских снага.

"Још једна провокација у вези са изјавма Порошенка, а у којима обећава пред светским лидерима да ће се испуњавати све обавезе мировног процеса решавања конфликта у Донбасу", - саопштено је Министарству одбране ДНР. 

Саботажа у Одеси - У Одеси је уништен део пруге испред воза који је наилазио. Кретање воза је заустављено.

ДНР: Више од 40 напада кијевских снага - Кијевске снаге су за протекла 24 часа извршиле 41 напад на територију ДНР.

"У протекла 24 часа кијевске снаге су извршиле 41 напад. Непријатељ наставља да користи тешко наоружање, " - саопштено је из Министарства одбране.

Под ватром кијевских снага су се нашли Доњецк, односно насеље Октобарски и рудник "Октобар", као и зона аеродрома, Горловка и Јасиновата. Такође су гађани Спартак, Жабичево, Логвиново и Калиновка.



Кијевске снаге покушале тенковски упад у Горловку - Кијевске снаге су ноћас из два правца, са стране Джержинска и Диљејевке тукле Горловку вишецевним ракетним бацачима „Град”.

Истовремено је периферију Горловке гађала артиљеријским самохоткама.

Делови града су остали без струје. На једном месту је оштећен гасовод.

После два сата, из правца Гољме – према Горловки је покушала да се пробије једна мања јединица са тенковима и оклопним транспортерима.

Дошло је до борбе уз употребу минобацача и тенкова.

Кијевске снаге нису прошле само зато што је армија Доњецке Републике успела да на време у борбу убаци тенкове.

Борбе су избиле и око насеља Пески и у близини Мајорска.

Кијевске снаге дејствују и по деловима Доњецка.






Преглед политичко-економских и других вести за 13.05.





Фашизам на сцени: Украјински парламент усвојио закон о интернирању руских држављана - Украјински парламанет је у уторак у целини усвојио закон „О правном режиму војног стања”, којим се, између осталог, у случају увођења ратног стања предвиђа интернирање држављана Русије који живе на територији ове земље. Ову одлуку су подржала 254 посланика, док је за усвајање било потребно најмање 226 гласова.

„Мере правног режима ратног стања према предлогу закона су: […] т.11. интернирање (принудно смештање) држављана стране земље која прети нападом и врши агресију против  Украјине“, наводи се у образложењу предлога закона, а преноси агенција ТАСС. 

С обзиром је украјински парламент 27. јануара усвојио одлуку према којој је Русија проглашена за земљу-агресора, значи да би, ако у земљи буде уведено ратно стање, милиони руских држављана који живе у Украјини могли бити интерниране у специјалне логоре.   

Осим тога, према предлогу закона, увођење ратног стања аутоматски повлачи радну обавезу за радно способно становништво (т.2), дозвољава принудно отуђење имовине (т. 3), забрањује окупљања и митинге (т.4), делатност неподобних политичких партија итд.

Кери и Порошенко о разговорима у Сочију - 
Амерички државни секретар Џон Кери и украјински председник Петро Порошенко разговарали су о Керијевим разговорима са председником Русије Владимиром Путином и шефом руске дипломатије Сергејем Лавровим, наводи се у саопштењу Порошенковог кабинета.

Разговори су одржани у уторак у црноморском летовалишту Сочију. Украјинска криза, рат у Сирији и ирански нуклеарни програм били су главне теме разговора.

Током разговора, Кери и Порошенко су размотрили које би кораке требало предузети ради смиривања украјинске кризе и потпуног спровођења минског споразума.

Мински споразум, кога су потписале Русија, Украјина, Немачка и Француска даје смернице за мирно решавање грађанског рата у Украјини.

Поред примирја, Минским споразумом предвиђене су и уставне реформе, децентрализација власти као и давање специјалног статуса доњецком и Луганском региону до краја 2015.

Упркос споразуму постигнутом у Минску, украјински парламент је одлучио да одложи давање специјалног статуса Доњецком и Луганском региону до избора који ће се одржати у Донбасу, по украјинском закону.

У међувремену,  украјински председник је појачао ратну реторику. У понедељак, он је обећао да ће повратити доњецки аеродром „било којим средствима" иако би то било директно кршење Минског споразума.

Током разговора у Сочију, Кери је позвао Порошенка да се преиспита. „Оно што је важно да утврдимо је да обе стране посвећене напретку у имплементацији Минског споразума у пуној мери", рекао је Кери.

Русија и САД ће утицати на сукобљене стране у Украјини - 
Председник Русије Владимир Путин и министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров разговарали су у Сочију с америчким државним секретаром Џоном Керијем. Састанак је трајао око четири сата, а претходио му је такође четворочасовни састанак Лаврова с Керијем.

У разговорима су учествовали амерички амбасадор у Руској Федерацији Џон Тефт, заменик државног секретара за политичка питања Венди Шерман, а са руске стране и помоћник руског председника Јуриј Ушаков.

„Био је то дуг и користан дан“, рекао је Лавров.

„Договорили смо се да дијалог наставимо идуће недеље“, истакао је Кери.

Руски министар спољних послова саоштио је на заједничкој конференцији за новинаре да се у разговорима нису у свему сложили, али да су они помогли бољем разумевању.

Он је истакао да су размотрени сви актуелни проблеми савременог света, укључујући супростављање тероризму и другим претњама по безбедност, али да је једна од централних тема била Украјина.

„Између Русије и САД постоје одређене разлике што се тиче генезе те кризе и садашњих оцена њеног развоја, али смо били недвосмислено јединствени у потреби да се тај проблем решава искључиво мирним путем потпуним спровођењем минских споразума укључујући директан дијалог између Кијева и Доњецка и Луганска. Договорили смо се да искористимо утицај Сједињених Држава и Руске Федерације на стране у сукобу да бисмо их доследно и истрајно подстицали на договарање споразума о практичном спровођењу онога договореног у Минску“, рекао је Лавров.

Он је додао да је било речи и о решавању сукоба у Сирији, Ирану, Јемену, Либији и другим земљама Блиског истока, Авганистану и ситуацији на Корејском полуострву, а размотрено је стање билатералних односа. Кери је истакао да је Русија важан партнер у решавању проблема тероризма, као и да је постигнут договор о наставку дијалога о Сирији.

Кад је реч о Украјини, амерички државни секретар је рекао: „Позиција САД је таква да је Споразум из Минска једини и најбољи пут ка миру и неопходно је да се све тачке споразума што пре он имплементирају“.

Упркос појединим несугласицама, ми смо генерално сагласни да имплементација споразума води ка миру и то ће довести ка укидању санкција Русији. Зато је потребно и да престану борбе у месту Широкину и на доњецком аеродрому.
Украјинa - из минута у минут -
Помоћник руског председника Јуриј Ушаков рекао је да су разговори Путина и Керија били дуги и отворени. Амерички државни секретар је пренео Путину поздрав од Обаме, а Путин је објаснио Керију став Русије о распоређивању мировњака у Украјини. Питање сусрета Путина и Обаме није се разматрало, додао је Ушаков. Он је такође навео да у разговору Путина и Керија није било речи о ширењу нормандијског формата.

Ушаков је, међутим, навео да данашњи разговори Путина и Керија  нису резултирали неким значајним помаком, напоменувши да Путин жели да се односи између САД и Русије врате на нормалу, преноси Ројтерс.

Како је саопштило руско Министарство спољних послова, Лавров и Кери сагласили су се да нема алтернативе политичком решењу украјинске кризе.

„У том контексту, руска страна ставља акценат на потребу стриктног придржавања споразума из Минска од 12. фебруара, укључујући и стабилан, директан дијалог Кијева са Доњецком и Луганском“, наводи се у саопштењу.

Додаје се да су уставне реформе неопходан услов за постизање стабилног и праведног мира у Украјини. Руска страна је у преговорима истакла како је спремна да конструктивно сарађује са САД, како у билатералној тако и у међународној сфери, али само на „равноправној основи“ и без принуде. 

У разговорима са америчким државним секретаром Сергеј Лавров је истакао како напори да се на Русију изврши притисак санкцијама воде „у ћорсокак“, објављено је на веб-сајту руског министарства иностраних послова. 

Лавров је нагласио како Русија неће попустити под притисцима да напусти своје националне интересе.





Видео вести за 13.05.




Ноћне борбе у Широкину


Детонације у Горловки


Дејство кијевских снага у Спартаку

Позиције кијевских снага на 31. пункту


Маневри Народне војске

Народна војска у Широкину


Вожња на самоходној хаубици по Доњецку


 
 ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА