BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Катастрофа или чудо — Кинези модификовали људски геном

Катастрофа или чудо — Кинези модификовали људски геном
27.04.2015. год.


Први пут у историји, кинески научници су објавили да су успешно изменили геноме људских ембриона. Међутим, ово достигнуће је такође покренуло жестоку дебату о етичкој изводљивости таквих експеримената.

На Сун Јат-Сен универзитету у Гуангџоу у Кини основан је тим од шеснаест научника, који предводи истраживач генетских функција Јун Јие Хуанг.

Они су покушали да сазнају да ли би могли да излече болест гена коју изазива Бета-таласемија (генетски поремећај крви који би могао довести до тешке анемије, заосталог раста, скелетних аномалија, чак и смрти), тако што ће изменити ембрионални геном.

Користили су технику за обраду гена на основу убризгавања комплекса у ембрион, који се састоји од заштитног ДНК елемента добијеног из бактерија и специфичног протеина.

Научни тим је користио само „неодрживе“ ембрионе, добијене од локалних клиника за плодност „који су били превелики и нису могли да се развију у бебу“ истакао је Хуанг.


Научници су покушали да сазнају да ли би могли да излече болест гена коју изазива Бета-таласемија (генетски поремећај крви који би могао довести до тешке анемије, заосталог раста, скелетних аномалија, чак и смрти), тако што ће изменити ембрионални геном.

Коначни резултати студије објављени су у онлајн часопису „Протеин и ћелија“, након што су два међународна научна часописа — „Енглеска природа“ и „Америчка наука“ — одбила да их објаве из етичких разлога, рекао је Хуанг.

Неки стручњаци тврде да би техника измене ембрионалног гена могла да има светлу будућност, јер би то помогло искорењивању разних генетских болести пре него што се беба роди.

Други страхују да је таква технологија неморална и чак опасана, јер може да изазове хаос у оквиру људског генома, што је наследно.

„Верујем да је ово први извештај о техници модификације гена примењене на преимплантацијски људски ембрион, и као таква студија је орјентир, као и прича која упозорава“ коментарише Џорџ Дејли, биолог са Харвард Медицинске школе у Бостону.

„Њихова студија треба да буде строго упозорење сваком ко мисли да је технологија спремна за тестирање и искорењавање генетских болести“, изјавио је он.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер

Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама

Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА