BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србски и ћирилица угрожени у Црној Гори

26.04.2015. год.


Коришћењем србског језика и књижевне и националне историје, биће постигнута равноправност Срба у Црној Гори, наводи председник Србског националног савета.

Према речима Момчила Вуксановића, тај Савет се залаже за постизање равноправности Срба у Црној Гори и очување националног, верског, језичког и културног идентитета.

Вуксановић сматра да је „у Црној Гори веома угрожен србски језик и нарочито ћирилица“ и додаје да је у образовном систему те земље „готово избрисана могућност да се користи србски језик, србска књижевност, србска национална историја и историја уметности“.

„Ми се залажемо да кроз те наше активности и кроз оно што нам пружа Устав, Срби у Црној Гори постигну равноправност“, нагласио је Вуксановић наводећи истовремено да србски народ у Црној Гори нема решен уставно-правни статус.

Истичући да је Србски национални савет, који је формиран 2008. године, кровна институција србског народа у Црној Гори, Вуксановић је навео низ њених активности које су, како сматра, од пресудног значаја да се сачува оно што је посебност србског народа.

Србски савет успео је протеклих година да сачува своје најважније пројекте и подигне квалитет тамошњих србских медија, рекао је он и подсетио да су формирани интернет-портал и часопис „Српске новине“, као и Србски радио и телевизија, који су доступни на читавом подручју Црне Горе преко два кабловска оператера.

„Срби у Црној Гори имају тако могућност да прате све што је најактуелније, а тиче се очувања идентитета србског народа“, рекао је Вуксановић Танјугу.

Он је посебно истакао оснивање Књижевне задруге Србског народног вијећа, која је за врло кратко време од настанка издала више од 160 наслова на србском језику и ћириличком писму, што сматра доприносом Савета очувању језичког идентитета.

Срби у Црној Гори још нису дефинисани ни као мањински народ ни као конститутивни, релативно већински народ, указао је председник Србског националног савета.

Вуксановић је додао да у тој земљи постоје два релативно већинска народа — Црногорци и Срби, и мањински народи — Бошњаци, Муслимани, Албанци, Хрвати и Роми.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА