BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли је ово најсрећнија земља на свету?

Да ли је ово најсрећнија земља на свету?
23.04.2015. год.
Вероватно Бутан неће бити земља коју бисте одабрали за живот, али би свакако вредело посетити земљу, која се толико разликује од наше. „Упознајте“ се са овом занимљивом државом...

- Реч “Бутан” вероватно значи “планински регион”, али постоји могућност и да значи “крај Тибета”, што има смисла. Званично име, оно које они сами користе, међутим није Бутан већ Друк Јул што значи “Земља змаја” али значи и “Змајски народ”.

- То је прва земља у свету која заштиту животне средине има као уставну облигацију. 60 посто територије у сваком тренутку мора да буде под шумом. Тренутно је 72 посто.

- Престоница Тимпу је један од два главна града у Азији у којој не постоји семафор. Када су власти поставиле један, читав народ је устао на ноге па су га уклонили.

- Ово је једина држава на свету у којој је забрањена продаја дувана. Дакле, они немају проблем са пушењем у кафићима.

- Бутански манири траже да одбијете храну ако вам је неко понуди, и то тако што ћете покрити уста рукама и говорити “мешу, мешу”. Можете да поклекнете тек након другог или трећег инсистирања.

- Свако ко убије црновратог ждрала, који је угрожен и за Бутанце верски света птица, суочен је са доживотном робијом. Заправо, ово ће се десити свакоме ко убије било коју заштићену животињу.

- Бутан је последња земља на свету која је увела телевизију и интернет, и то 1999. године.

- Они су такође и једина земља на свету која је увела бруто националну срећу као једино мерило друштвеног напретка. За разлику од њих, сви ми остали меримо бруто домаћи производ. А они су међу најсрећнијим народима на свету: барем тако показују сва испитивања Уједињених нација.

- Први страни туристи су дошли у Бутан тек 1974. године.

- Бутан је домовина највише неосвојене планине на свету, Гангкхар Пуенсума, који је висок 7.570 метара.

- Бутан је једина земља на свету која је “угљо-одводна”, односно која апсорбује више угљендиоксида него што га производи.

- Једина су држава на свету којој је највећи извозни производ обновљива енергија.

Немају пластичне кесе

- Пластичне кесе су забрањене од 1999. Уместо њих користе се памучне, у потпуности биоразградиве.

- Национална животиња је такин, врста азијске дивље козе.

- Као националне спортове Змајски народ види стреличарство и пикадо, који играју на свој сопствени начин.

- Сви грађани званично постају годину дана старији за Нову годину, па тако нико не може да заборави нечији рођендан.

- Бутанци су за разлику од нас Европљана задржали веровање у моћ фалуса и имају дугу традицију његовог цртања на својим кућама, како би се поспешила плодност и донела срећа.

- Законом је прописано како смете да се облачите када идете на посао или у манастир или храм. Другим речима, морате да носите традиционалну народну ношњу.



- За сваки дан боравка у Бутану страни туристи морају да издвоје од 200 до 300 долара. За сваки дан боравка. Али ово није толико лоше колико звучи, пошто у томе имате укључен хотел са четири звездице, све оброке, транспорт, водича и возача. Једино пиће није урачунато у цену. 65 долара од те цифре иде на финансирање образовног и здравственог система, што значи, ако посетите Бутан, помажете сигурно локалној заједници.

- У Бутану је законом дозвољена не само полигамија (када један мушкарац има више жена) већ и полиандрија (када једна жена има више мушкараца).

- Инцест није неуобичајен у овој земљи, и често се дешава да се брат и сестра венчају да би се очувала чистота крви. Још је чешће венчавање међу рођацима.

- Традиционално гледано, наследство над земљом, кућом и животињама се углавном преноси на најстарију кћерку, не на сина.

Муж се увек „уда“

- Када се муж и жена венчају, муж се сели у женину кућу.

- Када Бутанци дочекују госта кажу “кузузанпола”. Ово може да значи “добро јутро”, “здраво” или “како сте?”.

- Мобилна телефонија је стигла у ово хималајско краљевство тек 2003. године.

- Забрањена је градња зграда виших од пет спратова.

- Људи у Бутану немају презимена. Заправо, једина особа у целој земљи која има презиме је краљ, који се презива Вангчук. Ово је обрнуто од праксе у Јапану рецимо, у коме једино царска породица нема презиме. Истовремено, постоји око 50 имена које се врте у круг, па се зато користе додаци попут очевих имена, места рођења или професије да би се људи лакше идентификовали.


 



  • Извор
  • Вести oнлајн


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат


Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА