BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић
КАЖИТЕ СЕСТРАМА ЉУДМИЛИ И ОЉИ, ОН НЕ ЗНА ГДЕ ДА СЕ ДЕНЕ

Поводом 85. годишњице смрти Владимира Владимировича Мајаковскпг, песника светионика новог времена

Поводом 85.  годишњице смрти Владимира Владимировича Мајаковскпг,   песника светионика новог времена
20.04.2015. год.

У Москви је штампан албум-каталог стваралачког наслеђа Људмиле Мајаковски,  старије сесте великог песника

У   поеми „Облак у панталонама“  (Облако в штанах),  том стиховном манифесту футуризма,  будући највећи песник совјетске епохе,  Владимир Владимирович Мајаковски (1893-1930), овековечио је у дистиху своје   две сестре,  Људмилу и Ољу,   тако да су постале најславније  сестре неког песника у историји књижевности:

„Кажите сестарма,  Људмили и Ољи / он не зна где да се дене /“.


Наш   одавно прослављени бард, Матија Бећковић,  у младости раној, као млад поета,  мењао је разне преобуке,  па је и футуристичку једне сезоне пробао, и из љубави, да ли према поезији Владимира Владимировича,  или његовим сестарма,  као лирским јунакињама,  наравно,  својим кћеркама близанкињама неденуо имена Људмила и Оља.

Портрет песникове сестре Људмиле

Паметна,  загонетна,  тајанствена, она нас  проницљиво посматра са корица  своје књиге. Жанр ове публикације је одредио сам састављач  А. П. Аксјекин: то је албум-каталог  стваралачког наслеђа старије сестре великог песника - Људмиле Мајаковски.

Ученица Строгановки, слиакарка текстила,  она је 40 година руководила сложеним аерографичким одељњем „Трогорне мануфактуре“  и „Црвене руже“.

У опреми књиге задржан је стил старинских  албума.

Жена јаког карактера,  тананог укуса,  обдарена и маштовита

То су били тешки послови које су и мушкарци једва савладавали.  Али су их поверили једној жени,  талентованој,  прекрасно образованој, пуној воље и ентузијзма,  Људмили Мајаквски,  коју су поред јаког карактера красили танани укус,  обдареност,   и богата машта.

Занимљиво је посматрати  групне фотогратфије 30-их година на којима је међу „сто мушкараца“ само једна жена.

Она, Људмила Мајаковски.

Излагане у Паризу 1925. на Међунродној изложби декоративно-примењене уметности,  њене су ослкиане тканине привлачаиле велику пажњу посетилаца. На тој изложби публику су задивиле и рекламе Мајаковског и Родченка  за које су награђени медаљама.

Богатство музеја Мајаковског

У предговору књиге Светлана Е.  Стражњева  зхаваљује судбини што је сав домаћи архив Мајаковског завештала  музеју.

А он садржи 15 хиљада јединица међу којима су још непубликована Волођина писма и белешке. Написана на брзину,  она су врло кратка,  али сваки редак одише срдачношћу, љубавју и топлином. 

Сав Људмилин живот је протекао у жртвовању за  породицу


Цео Људмилин живот је протекао као  пожртвовано служење  породици.

После трагичне смрти оца,  Владимира Константиновича, сва породица-мајка и троје деце је  остала без средстава за живот. Људмила је била најстарија. Њени поступци,  њени приоритети су одредили судбину породице.

Они више нису остали у Грузији,  него су  прешли у Москву, потуцају се по туђим становима,  уче,  зарађују по који грош за преживљавање.

Али никад не напуштају виское принципе,  достојанство и моралне стандарде које су поставили њихов отац и мајка им,  Александра Алексијевна.

Љубав сахрањена у очевом гробу

Од вољених мушкараца Људмила није тражила сажалејње него благородан заједнички жвот  и разумевање.

Задивљује сам стил  приповедања,  чак ритимички постројене реченице,  својствене класичним  романима.

У књизи А. П. Аксјенкина  се наводе неколико писама Борису Глушковском, певачу,  оперском уметнику која му је писала из Грузије у Петербург.  Своје  последње нежно писмо напсала му је      уочи његове  женидбе са другом изабраницом:

„Орпостите ми сва   дечја маштања  моја,    слепо детиње  веровање у људе,  нека све буде сахрањено у очевом гробу у Кутаиси.

Ја сам дала реч на очевом гробу.  Јер је иначе и све сахрањено овде:и љубав сама,  безгранична,  слепа љубв татина према мени,  и оваква љубав моја према Вама. Добро сте чули:сахрањено!
“ (1906,  у 22.  години живота).

Све сама разочарања

Доживеће она још љубави и разочарања. Тако 24. августа 1929.  по поврстку из Сочија са летовања , Људмила  уочи свог 45. рођендана записује у свој дневник:

„... ја сам тако усамљена,  немам ни пријатеља ни вољеног човека. Што сам их  више  волела,   они су све мање волели мене. Од те борбе и ишчекивања сам се уморила. Желим  мир у души без бола и увреда.“

Велику радост  Људмили Владимировној  донела су јој предавања која је држала на Уметничкој академији   ко и рад на припремању за публиковање сабраних дела свога брата,  Владимира.

Европска афирмација стигла тек после смрти

У музеју Мајасквског на Лубјанском прелазу отворена је значајна експозиција посвећена песниковој старијој  сестри ,  на којој се посетиоци диве прелепим  тканинама које су изаткане и осликане  по њеним нацртима. Управница музеја Светлана  Е.  Стрежњова пише:

„Европску афирмацију је стигла   тек  после смрти  кад су  на изложбама у Оксофорду и у Италији први пут били представјени цртежи  тканина  из њене личне колекције.

Изложбе су и Италији одржане 1987.   у Риму,  Фиренци,  Пезару и Турину, а Итаљани су  ту изложбу назвали „Одежда ревилуције“.

Славни модни креатор Ђорђо Армани  од свих материјала је запазио  колекцију тканина  Људмиле Владимировне. 

У Америци  је изашла књига- каталог „Жена руске авангарде“ на којој се налази њен портрет.

Обратите пажњу:
на изложби је Људмилин портрет,  акварел  Мајаковског  из 1911. Артистичан,  прави   авангардни портрет.  


Бранко Ракочевић


 


 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА