BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ЕУ без решења за имигранте

ЕУ без решења за имигранте
16.04.2015. год.


Италијански министар спољних послова Паоло Ђентилони критиковао је политику Европе на Медитерану, истакавши да је три милиона евра месечно, колико троши на решавање питања имиграната, премало.

„Морамо да стабилизујемо Либију и на међународном нивоу се ухватимо у коштац са организацијама које омогућавају овај саобраћај”, рекао је Ђентилони у интервјуу за италијански Радио 24.

Италијански министар је оценио да постоји опасност да ситуација измакне контроли, јер се талас имиграната повећава, објашњавајући да се не ради само о Либијцима, већ и о избеглицама из Африке, Сирије и Централноафричке Републике.

„Либија су врата ка Европи”, додао је он.

Најмање 400 људи се удавило након што је брод из Либије потонуо близу италијанске обале. Обалска стража је успела да спасе 144 особе и извади из мора девет тела, али је највећи број од око 500 путника нестао у водама Медитерана. Међу њима је био и велики број деце. Преживели су описали сцене агоније која је настала након што се брод преврнуо. Гледали су како се даве чланови породице, пријатељи, родитељи.

Ђентилони је критиковао и одлуку ЕУ да италијански програм „Маре нострум” замени мање амбициозним европским програмом „Тритон”.

Италија тражи да отвори 6.500 нових места у прихватним центрима, нарочито на северу и у централним деловима земље, што је изазвало политичке тензије. Националистичка „Северна лига” позвала је на „окупацију сваког хотела, школе и склоништа који могу да послуже за смештај ових ’такозваних‘ избеглица”.

Највећи број илегалних имиграната који су прошле године ушли у ЕУ дошло је из Сирије, преко 60 хиљада, а потом из Еритреје, средње Африке, Авганистана, Малија и Нигерије, показују подаци Високог комесаријата УН за избеглице.

Европска агенција за надгледање спољних граница ЕУ, Фронтекс, процењује да ће се на обале Медитерана до краја године искрцати између пола милиона и милион избеглица.

Асоцијације из медитеранских земаља које су покренуле кампању „Фронтегзит” оптужују европску агенцију да је опседнута питањима безбедности, а не људским правима.

Европска унија је издвојила више од 12 милиона евра за војску Малте у циљу контроле граница. Новац потиче из фондова за унутрашњу безбедност који служе за  борбу против криминала и  суочавање са претњама по безбедност ЕУ. Ова издвајања не улазе у буџет

Фронтекса за 2015. годину, који износи 114 милиона евра.

Медитеранске асоцијације су поручиле да је револтирајуће што ЕУ оснажује механизме чији циљ није да спасу људске животе, већ служе за пресретање и контролу избеглица.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА