BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ЕП: Велика Европа, а не Велика Албанија

ЕП: Велика Европа, а не Велика Албанија
14.04.2015. год.


Све политичке групе у Европском парламенту сматрају да изјава албанског премијера Едија Раме о уједињењу Албаније и Косова „није много срећна“ и наглашавају да су за уједињење кроз чланство у Европској унији, док је „позивање на било која друга опредељења неприхватљиво“.

То је данас после усвајања нацрта резолуције о Албанији у Спољнополитичком одбору ЕП агенцији Бета изјавио известилац ЕП за Албанију, немачки посланик Кнут Флекенштајн.

Србија не треба претерује у реакцији

Он је нагласио да добро познаје Раму и из контаката са њим закључује да би албански премијер „можда желео неко брже уједињење“, за шта, међутим, „нема никакве реалне алтернативе и Рама то добро зна“.

Известилац ЕП за Албанију је напоменуо да то на одређени начин потврђује такође изјава шефа косовске дипломатије Хашима Тачија.

Тачи је приликом посете Загребу изјавио да се он и Рама залажу за „Европу отворених граница“, али је додао да нису „говорили о националном уједињењу или промени граница“.

Тачи је, међутим, изјавио и да Рамине речи „одражавају реалност која се може остварити у будућности и произаћи из изолације Косова од стране ЕУ“.

Немачки посланик и известилац ЕП за Албанију позвао је и званичнике и јавност у Србији да на ту ситуацију и Рамине изјаве реагују одмерено, без претеривања. Флекенштајн је објаснио да су се представници свих политичких група у Спољнополитичком одбору ЕП консултовали уочи усвајања нацрта резолуције о Албанији и закључили да Рамина изјава о уједињавању Албаније и Косова „није много срећна“.

Албанија има конструктивне односе са суседима

Он је додао да је права ствар „Велика Европа“ и на опаску Бете да ли тиме жели да каже да је неприхватљиво залагање за неку „Велику Албанију“, рекао:

„Ја то не желим да кажем, али подвлачим да је уједињење кроз чланство у ЕУ прави пут“.

Флекенштајн је објаснио да се у његовом раније припремљеном извештају за резолуцију ЕП о Албанији то питање и Рамина изјава не помињу, јер је извештај написан раније.

У нацрту резолуције, о којој ће ЕП расправљати и на пленарном заседању, каже се да „Албанија има конструктивне односе са суседима и њено усклађивање са спољном политиком ЕУ служи као пример“.

Албанији су у овом документу упућене честитке за добијање статуса кандидата за чланство, мада се истиче да власти у Тирани морају спровести реформе ради јачања владавине закона, правосуђа, државне управе и сузбијања корупције и организованог криминала.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА