BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Грчка жели јачу сарадњу са земљама БРИКС

Грчка жели јачу сарадњу са земљама БРИКС
17.03.2015. год.


Нова грчка влада намерава да ојача сарадњу са земљама БРИКС, што је део стратегије владајуће коалиције СИРИЗА, изјавио је за Спутњик заменик министра одбране Грчке и ко-председник мешовите грчко-руске комисије за економску и научно-техничку сарадњу Костас Исихос.

Наша влада сада покушава да прошири мултилатералну међународну сарадњу — не само у оквиру ЕУ, већ и ван њених предела. Зато сматрамо својим важним партнерима, не само Немачку, већ и Русију и САД… Желим и да напоменем да је део наше стратегије јача сарадња са земљама БРИКС (Бразилом, Русијом, Кином, Јужноафричком државом)‟, изјавио је Исихос.

Према његовим речима БРИКС је заједница пет држава „које ће, надамо се, играти кључну улогу у обезбеђивању мира у вишеполарном свету‟.

„Надамо се интензивнијим односима, како са БРИКС-ом у целини и тако и са сваком земљома појединачно‟, нагласио је Исихос.

Грчка влада се противи антируским санкцијама

„Нова грчка влада се доследно држи своје позиције коју смо објавили још док смо били опозициона партија, да смо против милитаризације кризе у Украјини. Ми смо против погоршања политичких и економских односа између Европе и Русије‟, рекао је грчки заменик министра одбране у интервјуу за Спутњик.

По речима Исихоса, „Грчка, као држава-чланица ЕУ је против санкција и контрамера‟.

О будућности европско-руских и грчко-руских односа можемо говорити само без употребе санкција, само мирним дијалогом, што ће омогућити да се избегну сукоби између Истока и Запада и нови хладни рат који ће само нанети штету европским народима, грчком народу и, наравно, руском народу‟, навео је он.

Коментаришући намеру САД да санкцијама настави притисак на Русију, Исихос је приметио да Грчка не сматра да ће „антируске санкције ЕУ помоћи ситуацији‟.

Решење хуманитарне кризе у Украјини треба да буде приоритетно питање‟, казао је он.

Грчка тражи више информација о „Турском току‟

Русија очекује да добије више информација о изградњи новог гасовода „Турски ток‟ изјавио је министар одбране Грчке Костас Исихос.

Он сматра да гасовод „Гаспрома‟ може донети стабилност региону. Ипак, по његовом мишљењу, „још увек је сувише рано говорити, какве мере ћемо предузети по овом питању, јер прво треба да проучимо детаље‟.

Током своје посете Москви у среду, имаћемо могућност да добијемо детаљније информације од руских пријатеља‟, рекао је Исихос.

Грчка подржава Мински споразум

Грчка подржава Мински споразум за Украјину и у њему види шансу за хитно заустављање насиља у земљи, нагласио је Костас Исихос.

Подржавамо Мински споразум и све договоре који воде миру у Украјини‟, рекао је заменик министра. Према његовим речима, Грчка „види прилику за хитно обустављање насиља‟.

Исихос је навео, да на југу Украјине живи више од 100.000 Украјинаца грчког порекла. Он је нагласио да је Грчка спремна да им пружи сву потребну техничку и политичку помоћ.

Русија и Грчка треба да сарађују по питању стабилности у региону

Москва и Атина треба да ојачају политичку сарадњу ради обезбеђивања стабилности у региону, изјавио је заменик министра одбране Грчке Костас Исихос.

Русија и Грчка већ дуги низ година унапређују сарадњу, како у економској, тако и у војној сфери, између осталог и на рачун техничке кооперације, пошто смо куповали и руско оружје… Ми треба да развијамо односе, не само у строго војној области, већ и у обезбеђивању мира на Блиском истоку и Средоземном мору, региону који преживљава кулминацију напетости‟, рекао је Исихос.

Према његовим речима, на западу региона, у Либији, у току је грађански рат, са видљивим порастом екстремистичког расположења и утицаја фундаменталног исламизма, док се на истоку наставља палестинска криза, „чије решење може постати кључ за цео блискоисточни мировни процес‟, сматра политичар. Такође, још увек нема решења за конфликт у Украјини, а због ситуације у Сирији милиони избеглица беже на југ Турске.

Сви ти проблеми немају само војну или економску димензију, већ и геополитичку, и треба их решавати са геополитичке тачке гледишта. Мислим да обе земље могу да имају заједнички приступ проблемима и решавању неких питања зарад обезбеђивања стабилности у региону‟, рекао је Исихос.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА