BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Војислав Шешељ: Западне политичаре и даље чека суд

Војислав Шешељ: Западне политичаре и даље чека суд
06.03.2015. год.


61-годишњи србски политичар је недавно избачен из зидова Хашког трибунала. Шешељ је у притвору у Хагу од 2003. године, а када га је Међународни суд оптужио за финансирање, усмеравање и подршку србских добровољачких јединица и подстицања етничке мржње током ратова у Хрватској и бившој Босни и Херцеговини. Као резултат тога, ниjедна од 14 тачак оптужби против Шешеља није успела да се докаже. Али, Шешељ је био затворен у притвору 12 година. Према судији Жан-Клод Антонетију, светски рекорд.

Најпопуларнији србски националист четири пута се кандидовао за председника Републике Србије. У периоду 1998-2000, Војислав Шешељ је био потпредседник Републике Србије. Данас, он је и даље један од водећих србских политичара. Многи стручњаци га називају потенцијалним кандидатом за наредне председничке изборе. Ако Шешељ победи, Србија ће у потпуности заменити политику садашње владе. У ком правцу? Прочитајте у наставку у интервјуу.

Господине Шешељ, пре свега да Вам пожелим добродошлицу по повратку из Хага. Почео бих од Вашег Хашког пута. Пустили су Вас из Хага. У Русији постоји Комитет за одбрану др Војислава Шешеља. Такође, постоји и руски Комитет за одбрану генерала Ратка Младића. Да ли Вам је Република Србска или Србија помогла док сте били у Хагу, или сте сами са својим пријатељима и колегама изнели то бреме на леђима.

- Нису мене пустили из Хага, него су ме избацили. Најурили су ме јер сам им дозлогрдио. Тачно је да у Русији постоји Комитет за моју одбрану и тај Комитет ми је много помогао у пропагандном смислу, да би се за тај мој правни случај и борбу коју сам водио што више знало у јавности. Посебно у руској. Нити сам тражио неку помоћ од Републике Српске, нити сам је добио. Такође, нисам тражио никакву помоћ ни од Србије.

In article 12451d8cef

Шествие в Белграде в поддержку Шешеля
© novilist.hr


Какве су Ваше процене, шта ће бити са Вашим случајем у Хагу? Рекли сте да се нећете вратити у Хаг добровољно.

- То је сигурно, да се нећу вратити добровољно. Лично сматрам да сам победио убедљиво и уопште не размишљам о томе шта ће се даље дешавати. Шта год да они тамо одлуче, то мене више не интересује. Ако буду ахтевали да се вратим назад, онда ћемо видети како ће Александар и Томислава Николић то да спроведу.

Може се десити и хапшење?

- Видећемо шта ће бити.

Русија, председник Путин и његова политика...

- Владимир Путин је препородио Русију. Русија је седамдесет и више година била под комунистичком диктатуром и то јој је нанело много штете на свим пољима. Када је пао комунизам, дошао је Јељцин који се улагивао западним силама и све што је радио, радио је на штету Русије и руског народа уопште. Долазак Владимира Путина на власт је означио велику прекретницу. Владимир Путин је препородио Русију, подигао је на ноге и Русија је опет јака и моћна као што је некада била.

Шешель в Гааге

Шешель в Гааге
© novilist.hr


Рат у Донбасу?

- Тај рат су изазвале западне силе, јер су водиле грчевиту борбу да спрече да Украјина успоставља тесне везе са Русијом, да се интегрише са Русијом у економском, политичком и војном смислу. Запад је хтео да користи Украјину као средство за манипулацију у борби против Русије и у покушају потискивања руских интереса. Међутим, народ Украјине то није дозвољавао, те је на изборима бирао проруску гарнитуру.

- Тада је запад организовао пуч искористивши најгоре неонацисте са запада Украјине - следбенике украинских квислинга из времена Другог светског рата који су служили Хитлеру. Изазвали су крвопролиће у Кијеву, отерали Јануковича са власти и успоставили своју диктатуру. То руско становништво Украјине није могло мирно да поднесе. Углавном су били против тога, а негде су украјинске власти сурово гушиле сваки покушај отпора као на пример у Одеси. На истоку Украјине ситуација је била нешто другачија. Тамо су побуњеници били много успешнији и ставили су до знања централној власти у Кијеву да са њима нема шалае - да једноставно никада неће дозволити да Украјина буде средство за борбу против Русије, да неће дозволити да Украјина уђе у НАТО пакт. Успели су да од украјинске централне власти ослободе две веома важне провинције, скоро у потпуности - Луганску и Донецку област.



Како видите данашњи политички смер Србије, однопсно данашње политичко вођство? Шта Ви би променили у односу на данас?

- Данашње политичко вођство које персонификују Томислав Николић и Александар Вучић, некада је заступало проруску политику, док су били у Србској радикалној странци. После су се продали Западу, предали му се, и сада спроводе и антисрпску и антируску политику. Међутим, то покушавају да прикрију, па глуме да су пријатељи Русије, а желе у Европску унију, а има и наговештаја да желе и у НАТО пакт.

У бившој СР Југославији, многи западни политичари су осуђени на дугогодишње казне робије. Многи од њих су посетили Београд, Медлин Олбрајт, Жак Ширак, а последњи од њих, пре неколико дана је био и Тони Блер. У време НАТО агресије на СР Југославију он је изјавио да, "Рат против Срба није више само рат. То је рат између варварства и цивилизације". Он је осуђен у Београду на 20 година затвора. Зашто он није ухапшен?  Да ли то значи да је правосудни систем у Србији поткопан?

- Србија већ 15 година нема никакав правосудни систем. Њега су докрајчили ДОС-манлије, а напредњаци сасвим уништили.  Судије суде по вољи извршне власти, а Вучић се додворава свим србским непријатељима, па међу њима и Тонију Блеру и на тај начин понижава Србију и србски народ.

Са правне тачке гледишта.. То је била пресуда Окружног суда у Београду.

- Да. Суђено је у одсуству главним ратним злочинцима из агресорских земаља и они су добили по двадесет година робије. Онда је дошло до петооктобарског мафијашког пуча  и ДОС-манлијски режим је укинуо те пресуде.

Да ли се онда треба наставити процес?

- Треба, јер ратни злочини не застаревају.

У Београду је одржан научни скуп под називом  "Пројекти после Јужног тока". Руски излагачи, представници много институција, су изјавили да је Србија била дволична. Једни државни руководиоци су говорили једно, а други друго. Руски амбасадор, Александар Чепурин је истакао да Србија треба да дефинише шта хоће и да се одлучи.

- Србска власт је непрекидно дволична. То је тачно. На том скупу су била присутна три потпредседника СРС: Немања Шаровић, Бјелица Радета и Зоран Красић. Нисам још стигао да разговарам са њима о томе шта се дешавало на конференцији. У сваком случају, тачно је да је политичка србског руководства, и досманлијског и напредњачког била дволична.

Вратио бих се на тему Хага. Србија је једина држава на свету, поред Републике Српске, која је испоручила комплетно војно и државно руководство Хагу. Како објашњавате то? Са друге стране Србија и Република Србска се понашају као да су ти људи, политички деловали, ратовали онако приватно, из приватних разлога, као да нису бранили своје земље или радили у интересу својих земаља?

- Издајнички режими у Србији и Републици Србској су предавали наше држављане, највише политичке, војне лидери, команданте, полијске официре Хашком трибуналу. То је је започео Зоран Ђинђић, а онда су настављале многе друге издајничке гарнитуре.

За крај разговора, господине Шешељ, ако Србска радикална странка, евентуално у сарадњи са неким другим странкама, поново буде у законодавним и изрвшним органима, шта ће се променити у односу на данашњу Србију?

- Надамо се да су могуће околности у којима би СРС сама освојила власт. Тада би у целости могли да остварујемо свој национални, политики, економски и социјални програм. У сваком случају, коалиције можемо правити само са проруским странкама, које су против уласка Србије у ЕУ, које су против уласка Србије у НАТО пакт, које су за интеграцију са Русијом. Само са таквим странкама можемо. Са странкама које су спремне да уђу у Царинску унију Русије, Белорусије, Казахстана и других пријатељских земаља, које су спремне да уђу у Евроазијску унију и које су спремне да Србију учлане у ОДКБ.

Вања Савићевић,
ридус, восток

 
 


  • Извор
  • в/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара



Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник

САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков


Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА