BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Срби у троуглу између Драча, Тиране и Валоне

05.03.2015. год.
Статус Срба у Албанији, који имају дугу историју на тој територији, далеко је од задовољавајућег. Због бојкота последњег пописа, још увек чекају закон о националним мањинама. Проблем је и дуга и компликована процедура враћања изворних имена и презимена која су насилно албанизована. Ту је и тешка борба за очување србског језика.


Највише Срба у Албанији живи у Скадру и Фијеру. У Удружењу "Јединство" кажу да од 2012. године, откад постоје, покушавају да организовано очувају србски идентитет и културу.

Истичу да им иде тешко јер немају телевизију и новине на матерњем језику.

"Тешко је бити Србин у Албанији. Немамо проблем с комшијама Албанцима, у Фијер их је дошло много с Косова и с њима готово сваког дана имамо проблем. Они не воле да се учи србски језик, не воле да се развије србска застава у Удружењу, у школи и зато имамо проблеме", објашњава председник Удружења "Јединство" Екерем Дуљевић.

Неколико километара од центра Фијера, у кући Дуљевића у селу Рет Љибовш, неколико година одржава се курс србског језика који су албанске власти забраниле пре годину дана, уз објашњење да није испуњено 17 услова предвиђених законом.

"Срамота је да се наш језик учи кријући. Језик сваки дан треба да се учи. Ако спавамо, језик ће се изгубити као и наш идентитет и нећемо знати ко смо и шта смо", истиче Дуљевић.

У дану када је екипа РТС-а посетила Дуљевиће није се одржавао курс, али је ту било неколико деце. Једна девојчица која учи србски језик каже да јој је најтежа граматика.

Док уз помоћ српске Владе не изграде основну школу у којој би се учило по наставном програму Републике Србије, старије генерације Срба у том граду чувају матерњи језик у својим домовима.

"Отац и мајка су ме учили србски. Не знам да пишем, али знам да одговарам. Хајде да једеш, да пијеш, све србски, нема шансе да одговорим на албанском", каже Исмет Дуљевић.

И синови Хасима Ризвановића знају србски језик.

"Знају синови и то се збори. Мени мајка више говори србски него албански", објашњава Ризвановић.

Тако у троуглу између Драча, Тиране и Валоне Срби покушавају да чувају свој идентитет. Захвалност за свест о томе колико је то значајно дугују прецима.

ртс



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА