BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић
Поводом 70.годишњице ослобођења Освјенћима (Аушвица)

Главни светски онлајн архив о Холокаусту

Главни светски онлајн архив о Холокаусту
10.02.2015. год.

Поводом 70. гоишњице  ослобођења Освејнићима (јануара 1945.)  представљамо  интернет зборник  материјала   о историји уништавања Јевреја  од стране нациста за време Другог светског рата.

Eurropean Holocaust  Research  Infrastrukture – EHRI,  уникална  архива база података биће представљена   26. марта

Најобимнији интернет - пројекат  посвећен  систематизацији документа о Холокаусту      биће представљен  26. марта –тог дана почеће  редовно да  ради портал ЕНRI (Европска  истраживачка инфраструктура  о Холокауст)   која је сада доступна само у текстуалној верзији.   


Овај пројекат је завршен пре четири године и коштао је Европску унију  (ЕУ) 7 милиона евра.  То је јединствена база  података која садржи више од 90. 000 документа о Холокаусту које се чиувају у преко 100 архива. 
 
Списак од 1857  архивских институција  из 50 земаља


На сајту  ће  такође бити представљен  списак од 1857  архивских институција  из 50 земаља света  које располажу документим о Другом светском рату и Холокаусту.

Јан Вашем - главна база података о жртвама Холокауста  и највећа онлјан колкеција  документа о тој теми

За 60 година постојања  Јад Вашема,  главног меморијала  жртвама Шоа, његови сарадници су успели да идентификују  4 милиона Јевреја убијених или уморених за време Холокауста.  Управо  та уникална база подтака која се стално попуњава,  заједно   са списком Правдника света  представља основу онлјан-архива Јад Вашем.

Осим профила са информацијом о свакој познатој жртви  Холокауста,  на сајту су презетоване још и хиљаде  ретких документационих материјала о  геноциду:  видео записа  синагога у пламену у  Булу током Кристалне ноћи,  снимака јеврејских ресторана  на периферији  Лијепаје, цртежа Зиновија Толкачова,  фронтовског сликара који је учествовао у ослобођењу Освејнћима,  портрета заточеника  Каунаског гета које је урадио  Јаков Лифшиц, убијен у Дахау.

Међу документима постављеним  на овом сајту  су  они  на основу којих се  можемо  упознати и са успоменама сведока Холокауста доступних на шест језика.

На руско-језичном сегменту  сјата Јад Вашем сакупљене су информације о Јеврејима који су погинули на окупираним пордучјима СССР-а-у специјалном одељку су објављени подаци о свим познатим случајевима  геноцида на теротрији садашње Белорусије, Русије,  Украјине,  Молдавије,  Литвије,  Латвије и Естоније. 

Збирни преглед  материјала  о жртвама Холоксута доступан на сајту  Јад Вашема садржи: 200.000  фотографија докумената жртава,  57 онлајн поставки   посвећених геноциду, 21 видео колекцију на руском језику  о Холокаусту на територији бившег Совјетског Савеза. 

Меморијални музеј  Холокауста у САД-онлајн колкеција најпосећенијег историјског музеја  света (USHMM) - стравични документи о историји Катастрофе

Сајт Меморијалног музеја Холокауста у Вашингтону,  САД (USHMM)  не садржи  само  у електронском виду неке атрефакте из обимне колекције- на пример  докукнте ОУН о ратним злочинима.

Током 2014. године  је широкој публици представљен  гигантски архив сакупњен  на иницјативу Стивена Спилберга   у коме су представљени видеоматеријали  повезани на овај или онај начин с Холокаустом. Ова институција  располаже стравичним подацима  на 15 језика о историји Катастрофе.

Осим  разнородних научних материјала,  као што су на пример они о историји Холокауста у Украјини, или о експериментима нацистичких лекара,  на сајту Музеја  можемо наћи  дигитализиван „албум Хокера” -око 100 уникалних фотографија на којему  забележен  живот  управљача  Освејнћима.
 
На њему такође можено погелдти и познате филмове  Жилиана Брајена  на којима  је снимао прдратну Немачку и Пољску,  затим записе са наступом  совјетског генерла Власова који  се борио на страни Хитлера, а доступни су такође и видеоматеројли из затвора за малолетнике у Варшаском гету.

Посетиоци сајта могу  на њму погледати  и неколико онлајн-изложби,  као на пример ону под називом „Неки од њих су били суседи“ која приказује како су Јевреји и ненацисти  одлучивали  да се супроставе  Холокаусту или да се против   њега боре заједно. 

На сајту Меморијалног музеја  Холокауста САД посетиоцима су доступни:  140 серија  материјала о истроји Холокауста, 492 видео-записа  сећања преживелих Холокауст,  200 часова видео материјала које је снимио  Клод Ланцман за документарни филм „Шоа“

Stories from the  Holocaust –Онлајн-меморијал  жртава,  слободно попуњавање архива


Један од специјални пројеката Меморијалног музеја Холокауста САД функционише као архив који се слободно попуњава.

До данас су овде сакупљена сећања око 600 жртава  Холокауста и бивших  заточеника концетарционих логора, њихове фотографије,  подаци о  годинама живота, подробна историја страдања. 



Инфомације о тим људима могу допунити сви који то желе, неважно је  да ли су родбина или не,  пошто ионако све  инфорамције пре  публиковања обавезно проверавају историчари-модератори. 

Профиле прате  поадци под зевздицама и у фуснотама,  што омогућава паралелно праћење истроје чланова једне породице, а помаже  и да се лакше нађу особе које су биле  утамничене заједно с жртвом. 

Утемељивачи архива предвиђају да  ће  број жртава Холокауста спасених од заборава расти.

Списак хероја (не случајно )почиње  профилом  Оскара  Шиндлера.

Колкеција  Романа Вишњака,  једног од главних летописаца јеврејеског живота  пре Другог светског рата

Међународни центар фотографија у Њујорку и Музеј сећања на Холокауст у Вашингтону-изложба од 10.000 раније непубликваних фотографија жртава



Прошле (2014.  г.) Међународни центар  фотографије у Њујорку и Музеј сећања на Холокауст у Вашингтону организпвали  су пројекат без преседана-изложбу раије необјављиваних фотографија: докумнетациони живот јеврејских општина из времена Другог светског рата-из архива фотографа Романа  Вишњака које су доступне у онлајн поставци.

Роман Вишњак спада у ред  главних летописаца јеврејсклог живота  уочи почетка Другог светског рата: од 1935.  до 1939.  представљајући се као трговачки путник он је пропутовао уздуж и попреко  Пољску, Литванију и Мађарску у којима је направио 16 хиљада фотографских снимака од којих је сачувано  само 2.000.

Доспевши  1941.  године у САД,  Вишњак је наставио да снима јеврејске општине. 

Истовремено са публиковањем архива почело се радити на препознавању  ликова на њима и идентификацији места  где су снимци начињени.  Убрзо је  постало  јасно  да сарадници Музеја   сећања на Холокауст  својим снагама и сами не могу обићи сва та места,  па је требало затражити помоћ.

Тако је архив претворен у велики пројекат –на сајту Меморијалног  музеја Холокауста  САД  поред фотографија  изложени су  и документарни филмови које је Вишњак снимио са позивањем на  енциклопедију о Холокусту  и    градиво   о  Другом светском рату у наставним програмима.

The  Memory Makers Project-Меморијалнои арт-пројекат  Стивена Фраја

У новмебру прошле године,  у знак сећања на жртве   Холокауста, на иницијативу  Стивена Фраја,  седам енгелских културних делатника –  режсира,  песника,  ликовних и примењених уметника,   се прихватило пројеката    којим је свако од њих  створио уметничко дело иинспирисано  сећањима људи који су преживели Холокауст.


Сви радови су већ постављени на сајт  на коме можемо наћи и есеј Стивена Фраја о виолончелисткињи Анити  Ласкер-Ваљфиш,  18.  годишњој девојци депортованој у Освјенћим која је свирала у логорском женском оркестру. Она је била међу заточеницима  ослобођеним у јануару 1945.  У Берген-Белзену,  а интервју с њом је ушао у документарни   филм „Nigh Will Fail“  Андреа Сингера.  Женски логорски оркестар се нашао и у  ктраткометражном  филму о окупираној Пољској који  је снимио Добс Патерсон

У пројекту Стивена Фраја наилазимо  и  на песме Саре Хескет  посвећене Еви Каглер  која је још као малда прешла у Америку  у време кад је се сва њена породица нашла у логорима.

Тиме овај пројекат није завршен –било који  посетилац сајта може   писати покретачима  пројекта  и испричати своју птичу у вези са Холокаустом,  док уметници могу предложити Фрају и његовом тиму  идеје за нва дела.

Професор историје Сидни Болкоски са Универзитета Мичиген   приватно снимио је  180 видео интервјуа

У оквиру свог привтног пројекта,  Сидни Болкоски,   професор историје  са  Унверзитета у Мичигену,  САД,  снимио је  180 видео интервјуа  са људима преживелим Холокауст. Он је иначе један  од првих истражиавача који је  систематски почео да се  бави преживелим жртвама Холокауста снимајући их на видео-записима.

Свој пројекат је  професор  Боклоски започео још 1981.   и на   њму интезивно радио све до 2010.   За то време је  објавио неколико књига  са  прикупљеним материјалом     и поставио сајт на којему ће се  моћи слушати  око 400 сати интервјуа.

Гарандиозна  архива о Холокаусту Британске библиотеке-преко  50.000 аудиофајлова и 1806 аудио интервјуа

На сајту грандиозног архива Британске библиоетке доступно је  преко 50 хиљада аудиофајлова и више од  1806 аудио интервјуа. Овде су предсављени интервјуи не само са преживелим сужњима концентрационих логора,  него и успомене чланова њихових породица,  интервјуи са „другом генерацијом“  -децом  заточеника.

Основни корпус архива – више од 500 интервјуа  током 13 година  сакупљали су и припремали за публиковање  две групе истраживача,  док су остале записе предала   Британској библиотеци  приватна лица. Архив се још увек попуњава.

На сајту Јеврејског универзитета  у Јерусалиму објављено 900 аудиоинтервјуа и њихових стенограма

На сајту Јеврејског унверзитеа  у Јерусалиму објављено је 900 интервјуа и њихових стенограма.

Основу архива чине  интервјуи са људима који су преживели Холокауст,  а који су  направљени  у Јерусалиму почетком 1960-их година. 

За већину интевјуисанох овај пројекат је представљао прву могућност да испричају о преживљеном.

Током 50 година многи  од учесника пројекта су се поново  сретали са историчарима Јеврејског  универзитета.  Неколико стотина  научних радова  о историји Холокауста  написаних на бази тих проширених интервјуа,  такође је доступно на сјату. 

Бранко Ракочевић
 




 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат

Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...


Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА