BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Новости са светске ликовне сцене (II)

Новости са светске ликовне сцене (II)
02.02.2015. год.

1.У ДАВОСУ ЗАХТЕВАЛИ СТРОЖУ КОНТРОЛУ   СВЕТСКОГ ТРЖИШТА УМЕТНИЧКИХ   ДЕЛА

На недавно одржаном редовном Светском економском форуму у Давосу,  професор Њујоршкг универзитета  Нуриел Рубини (Nuriel Roubini),  који је својевремно светску славу стекао предсказањем  хипотетичне екномске кризе у САД, заложио се за строжу контролу  светског тржишта  уметнина.



Како пише Финаншел тајмс (Financiel Times),  професор Рубини је  указао да анонимност  купаца уметничких дела  може довести до коришћеља арт-тржишта   у сврху прања новца, избегавања плаћања пореза,    подстицања трговине  инсајдерским информацијама,  што све доприноси манипулацији ценама.

„Исртовремео кад  уметност  још увек представља храм лепоте,  арт –тржиште је препуно сиве економије и њиме доминрају мутне радње.Такво стање се   мора што пре променити,  иначе ће оно бити за дуго време поткопано“,  упозорио је професор  Нуриел  Рубини на Свестком екномском форуму у Давосу,  а прене Фајнешел тајмс.

ОНЛАЈН ПЛАТФОРМА ARTSY СВОДИ РАЧУНЕ


Од оснивања 2012. г. компанија је успела  да створи базу података од  230.000 дела ликовне уметности,  да привуче 25,9 милиона долара  уложених инвестиција и окупи  тим од 90 сарадника-експерата.



Портал Fortune  који објављује ову информацију,  подсећа да је креативна директорка  арт-платформе   Artsy Дарја Жукова,  основатељица  Музеја савремене уметости „Гаража“ у Москви.

У протекле три године колико је прошло од оснивања,  а посебно 2014.,  онлајн-платформа Artsy је  стално  ширила сарадњу с арт-институцијама:данас на њој  представљају своје објекте и програме 2.500 арт-галерија, 400 музеја и уметничких фондова, као и 37 арт-сајмова укључујући  и  Art  Basel,   Frieze и Armory  Show.

Мобилни прилози  Artsy  досад су посећени 300.000 пута.

Током 2014. године потенцијални купци најавили су на овој  онлајн-платформи своју заинтерсовансот за  куповину слика  укупној ведности од чак 5, 5 милијареди долара,  али компанија не објављује податке колико је од тих најава остварено.

МУЗЕЈ „ВИКТОРИЈА И АЛБЕРТ“ (V&A) ОДСТАРНИО ИЗ СВОЈИХ КОЛЕКЦИЈА СЛИКЕ ПРОРОКА  МУХАМЕДА


Како јавља Индепендент (Indepedent),    Музеј „Викторија  и Алберт“ (V&A) из разлога предострожности  подстакнутих недавним догађајима у редакцији Charlie  Hаbdo  у Паризу, одстарнио  је  са свог сајта слике  пророка Мухамеда чији је аутор ирански сликар.



Како је саопштило прес секератр Музеја, „слике су скинуте са сајта,  али су остале у колекцији  музеја  и доступне су  научницима и истраживачима који их могу  користити по претходно прибављеној дозволи... пошто је музеј друштвена институција  и на њега  се примењују повишене мере безбедности.“

Одлука Музеја изавала је критику експерата који су указали да се  сличне слике појављују   на многобројним изложбама у целом свету и не изазивају жалбе или протесте.

Како истичу они који  се не слажу са овом одлуком V&A, него је,  напротив,  оштро критикујu,  присуство слике  пророка  Мхамеда   чији је аутор  муслиман, доказује да сви муслимани не сматрају   ликовмно приказивање пророка  Мухамеда за увреду,   „па зашто да они који нису муслимани  пресуђују  којему од ов два муслиамнса мишљења треба дати предност?“

Муслимански савет Велике Британије одбио је да коментарише да ли је слика у Музеју V&A  увредљива или не. 

ЕНДИ ВОРХОЛ НЕУПОРЕДИВО  СКУПЉИ ОД КАРАВАЂА

Уочи отварања  аукције  уметничих дела у Њујорку  аналитичари Bloomberga  су  указали да су дела старих мајстора  јефтинија од  радова Енди  Ворхола. Поређења која су навели аналитачари су показала да се дела старих мајстора   продају практично за сићу,  у односу на Енди Ворхела: Каравађо за 5,   а Ворхел за невероватних  81,9 милиона долара!

По мишљењу експерата  Bloomberga,   током  предстјећих продаја  у најкрупнијим  аукционим  кућама  покушашаће се да се смањи та огромна разлика,  пошто  сада  дела старих мајстора чине само 10 процената  на акуцијама,  док су 1980. она била најпопуларнија и најскупља на светском тржиту уметничкиох дела.

Сами арт-дiлери су веома скепетични према  намерама  да се за радове старих мајстора добије достојанствена  цена,  пошто су њихове слике изашле из моде  међу менаџерима  хеџ-фондова,  који  не желе  да их купе чак ни по „приступачним ценама“,  пошто  такве слике нису прикладне за  зидове  у  станоима у поткровљima у Нижем Махентну.

 

 

 

ИНСТАЛАЦИЈА  „TИШИНА“ ФАРНЦУСКО-АЛЖИРСКЕ СЛИКАРКЕ СКИНУТА С ИЗЛОЖБЕ
   
Инсталација  „Тишина“ (Sillence) француско-алжирске сликарке  Зулихи БуАбделах  (Zoulikha  Boubdellahi), која приказује  високе потпетице  на муслиманском молитвеном ћилиму,  по захтеву локланх муслиамана одстрањена је с групне  исзложбе у француском граду   Клиши-ла-Гарен.



Група  месних  муслимана се обратила  органима  локалне власти са молбом да скину са изложбе  ту  исталацију   јер  „може испрвоцирати nеконтролисане и nеодгворне  инциденте“.

Сликрка  Буабделах је  изразила своје негодовање и чуђење  таквм ракцијом на њен рад који је пре ове изложбе био показан на поставакама у Паризу,  Берлину, Њујорку и Мадриду.
„Преостаје ми једино да нагaђам о разлозим  који опредењују неке радикалне представнике  међу француским муслиманима који виде у овој инсталацији богохуљење“,  изјавила  је сликарка,  а преноси Фигаро (Le Figaro).

У светлу последњих догађаја изаваних терористичким актом у Паризу,   сликарка Зулиха Буабделах  је  добила решење да своју инсталацији  Sillance  замени видеоинстаалцијом   Dansons  (Плешимо),  којом се приказује плес живота  на музику француске националне химне.

Бранко Ракочевић








 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА