BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија спремна за тестирање нове тешке ракете

01.02.2015. год.


У Русији се наставља рад на производњи тешких ракета. Планирано је да се 2015. године изврше тестирања тешке међуконтиненталне балистичке ракете (МБР) "Сармат". Она може да допреми 10 тона корисног терета у било коју тачку света.

"Сармат" ће заменити "Војводу". "Војвода" од двеста тона, којег је НАТО крстио "Сатана", смишљен је још у совјетско време и произвели су га украјински градитељи ракета. Без обзира на то, техничке карактеристике још увек остају непревазиђене у свету. Али нова ракета од сто тона "Сармат" не само да ће бити двоструко лакша од своје претходнице. Она ће летети даље, носиће више терета, а њено одржавање ће бити јефтиније, саопштио је заменик министра одбране РФ Јуриј Борисов.

- Навешћу једну цифру – 10 тона корисног терета ракета "Сармат" сасвим лако може да допреми. Она може да лети преко Северног и Јужног пола. Не само то, има малу реакцију после притиска на дугме. Односно, она се практично све време налази у борбеном стању, за секунду може да изађе из јаме и да погоди све предвиђене циљеве. Планирали смо да 2015. године извршимо такозвана лака тестирања, односно прелазимо на фазу практичне реализације. Већ су направљени поједини делови конструкције. Све се одвија по плану. Мислим да ћемо ускоро почети методски да замењујемо "Војводу" новим ракетним комплсксом, самим тим повећавајући бојеву способност и могућност наших стратешких нуклеарних снага.

Крајем прошлог и почетком овог века Министарство одбране РФ је сматрало да тешке ракете више нису потребне. Групи за иницијативу која се састојала од војних лица и конструктора било је потребно скоро 10 година како би убедила Војно-индустријску комисију да оружане ракетне снаге стратешке намене (РВСН) треба да имају тешку ракету у наоружњу. Од неколико пројеката изабран је управо "Сармат" каже члан Стручног савета председника Војно-индустријске комисије при влади РФ Виктор Мураховски.



Тешка ракета "Сармат" је међуконтинентална балистичка ракета на течно гориво. Управо ракета на течно гориво нам омогућава да постигнемо најбоље енергетске карактеристике и максималну тежину терета. Прва тестирања се врше како би се обезбедио излаз масивне макете ракете из јаме. Из јаме се ракета не лансира својим моторима, већ се врши такозвани минобацачки старт: захваљујући уређају који је монтиран у јами ракета се под високим притиском избацује из јаме.

Отприлике годину дана после првих тестирања планирана су испитивања већ потпуно готове ракете. А до 2020. године тешка међуконтинентална балистичка ракета "Сармат" треба да буде достављена Ракетној војсци стратешке намене РФ.

Нина Антакољска,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара



Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник

САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков


Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА