BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сергеј Правосудов: Геополитички аспект нафтног питања

Сергеј Правосудов: Геополитички аспект нафтног питања
29.01.2015. год.
У последње време сви су почели да разговарају о разлозима за пад цена нафте. У принципу, одговор је очигледан. Сви који константно прате тржиште нафте, добро су знали да ће нагли пораст у производњи нафте из шкриљица у САД неминовно довести до нижих цена.

Американци су нагло смањили обим увоза нафте, дакле, неко је морао да купи вишкове који су формирани на тржишту, међутим, нагли пораст потражње за нафтом у свету није забележен. Да би се одржале високе цене неко је морао да смањи производњу. Али ко би пожелео да смањи своје приходе у корист Американаца? Одговор је очигледан - њихови стари партнери на Блиском истоку: Саудијска Арабија, Кувајт, Уједињени Арапски Емирати. Али они су одбили да то учине. Зашто? Ја ћу покушати да изложим своју верзију догађаја.

Задатак №1 за САД - да одржи своју доминантну позицију у свету. Да би то урадили, они морају на неки начин да зауставе јачање позиција Кине. Амерички стратези не крију чињеницу да је главни ноћна мора за САД савез Кине саприродним ресурсима богатом Русијом. У последње време управо и примећјемо склапање тог савеза. Американци сада практично не крију да покушавају да промене власти у Русији. Они би волели да виде на власти у Русији њима пријатељске, а Кини непријатељске политичаре. Инструмент притиска на Русију су постале најпре економске санкције, а затим нагли пад цена нафте. Треба нагласити да су ниске цене нафте болне још и за Иран и Венецуелу. Лидери тих земаља такође се не свиђају Американцима. САД су у више наврата покушавале државне ударе у овим земљама. У блиској будућности ћемо, вероватно, видети покушаје преврата у Русији, а такође и у Венецуели и Ирану.

Овде вреди обратити пажњу на још једну ствар. САД лако су могле постићи смањење производње нафте у бројним земљама на Блиском истоку и Африци уз помоћ терористичких напада. Навешћу на пример Ирак, Либију, Нигерију, Анголу и Алжир. Зашто то нису урадиле? Уосталом, ниске цене нафте заправо уништавају америчку револуцију добијања нафте из шкриљица. Није тајна да су трошкови добијања гаса и нафте из шкриљица неколико пута већи него у традиционалним нафтним пољима у Русији или на Блиском Истоку. Ако цене нафте остану на ниском нивоу довољно дуго времена, видећемо низ банкрота америчких компанија нафте и гаса. Они ће повући за собом банке које су дале овим компанијама десетине милијарди долара кредита. У последњих неколико година у области добијања нафте и гаса, као и у сродним гранама у САД отворено је више од милион нових радних места. Ово је главни покретач привредног раста САД. Испоставља се да су Американци сами себи пуцали у ногу? Није ваљда раст производње нафте у Ираку, који они бомбардују ево већ неколико месеци, важнији од сопствене нафтне индустрије? Узгред, ирачку нафту ваде компаније из целог света, укључујући кинеске и руске.

Највероватније, Американци планирају да почну да уништавају инфраструктуру за производњу нафте у земљамма Блиског Истока и Африци после успешног преврата у Русији (још боље ако би успели паралелно сличне ударе у Венецуели и Ирану). Онда ће америчка нафтна индустрија моћи да дође до даха, а нова влада у Русији ће добити тренутно побољшање ситуације: санкције против земље ће укинути, а цена нафте ће кренути на више. Међутим, про-америчка влада у Русији ће од својих господара бити програмирана за рат против Кине. Као што је данашња про-америчка влада Украјине програмирана за рат против Русије.

Можемо ли нешто да супротставимо овим плановима? Можемо, али само уз помоћ Ирана. Као што знате Иран је насељен шиитским муслиманима, а Саудијске Арабије - сунитима. Међутим, многи шиити живе у источној покрајини Саудијске Арабије, где су главна нафтна поља у тој земљи. Поред тога, шиити имају јаке позиције у Ираку (северни сусед Саудијске Арабије). Шиити су недавно освојили власт у Јемену (јужни сусед Саудијске Арабије). Шиити свих земаља традиционално се ослањају на подршку Ирана. Ако Иран уз подршку Кине и Русије успе да дестабилизује ситуацију у Саудијској Арабији, цене нафте ће ићи горе и амерички план ће пропасти.

Иран је прекрасно свестан својих могућности. Ових дана, ирански председник Ирана Хасан Рухани је изјавио: "Они који планирају да смање цене на штету других земаља, зажалиће због те одлуке. Ако Иран буде страдао због пада цена нафте, знајте да ће друге земље произвођачи нафте као што су Саудијска Арабија и Кувајт, страдати више од Ирана." Веома мого ће у развоју догађаја зависити од позиције Кине. Ова земља је највећи увозник нафте у свету, тако да је њој корисно снижење цена. Није тајна да Кина активно купује јефтину нафту ради попуне своје складишта. Али у стратешком смислу, Кини је крајње некорисно да поквари односе са кључним суседом - Русијом.

Аутор је директор Института националне енергетике
 

Превод с руског Миленко Баборац

Извор: Двери

 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА