BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Александар Танасковић: Да ли је закон неком рат, а неком брат

Александар Танасковић: Да ли је закон неком рат, а неком брат
29.01.2015. год.
Основни постулат правне државе јесте да су пред законом сви једнаки. На жалост, у данашњој Србији видимо да су поједини „једнакији“ од других, односно да закон не важи за све чиниоце подједнако.

Шта у осталом значе закони ако се не поштују или ако се непримењују. Ништа! Они су празно слово на папиру и имплификују да држава у савремном смислу речи не постоји!

Уколико главни носиоци власти у Србији не поштују законе које доносе, онда су они и главни рушитељи устава и закона и темеља државе и државности уопште.
 
Законом о буџетском систему, чланом 27е је предвиђено:

„... 2) дуг општег нивоа државе, не укључујући обавезе по основу реституције, неће бити већи од 45% БДП....“,

то значи да општи дуг државе и свих државних предузећа не сме бити већи од 45% друштвеног бруто производа.

Како онда да тумачимо изјаву г.Вучића датог једном медију, да данашњи јавни дуг износи 68% БДП-а, и да се очекује да ће до 2016. Године јавни дуг износити и попети се на невероватних 77% БДП-а, а затим ће нагло падати?
Да ли је г. Премијер необавештен о законским оквирима? Наравно да није!

Изјава да данашња влада није крива за износ јавног дуга такође није релевантна из неколико разлога.

•    Данашња власт управља земљом већ 3,5 година.
•    За ове 3,5 година, ако ништа друго, морали су променити закон и уподобити га са планом реструктурирања дуга.
•    Ако су за све криви други, зашто се ништа није променило у начину вођења послова око јавног дуга, већ је дошло до новог задужења и повећања јавног дуга, и што је још горе, планира се његово даље повећање у будућности, а не дају се објашњења и гаранције како се то и на који начин очекује „драстично смањење“ у 2017. Години.

 
Чланом 4 Закона о буџетском систему Републике Србије каже се:

„...Приоритетни буџетски циљеви у припреми и извршењу буџета су и макроекономска стабилност, ниска инфлација, економски развој, подстицање регионалног развоја и смањење финансијског ризика Републике Србије. ...“

Није јасно како се то смањује финансијски ризик земље и како се постиже макроекономска стабилност, ако се држава додатно задужује? Да ли то значи да нове кредите не морамо враћати? Можда саветници г. Вучића знају неку другу алхемију како од дуга направити потраживање?

Да ли је ово пример непоштовања закона? Апсолутно и недвосмислено!

Да ли је понашање актуелне власти неодговорно? Дела говоре, не треба ни коментарисати!

Да ли је Закон „неком рат а неком брат“, како каже народна изрека. Више него очигледно!

 
Аутор је члан Економског тима Двери

Извор: Двери

 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА