BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ко ће бити србски Ципрас?

28.01.2015. год.


Након победе левичарске Сиризе на изборима у Грчкој, на челу са харизматичним Ципрасом, следбеником Че Геваре који је у првим тренуцима након победе ставио до знања да је дошао крај понижавањима грчког народа од стране Европске уније и лихварске интернационале незајажљивих банкара, одмах се поставило питање – ко је следећа домина у ланчаној реакцији која ће неминовно уследити широм Европе, јер за то постоје сви услови, таман као у цртаном филму када убаците шибицу у фабрику петарди.

И мада тушта и тама прозападних медија већ увелико прогнозира да ће Ципрас наводно морати да ублажи своју реторику која је била препуна одлучног отпора према Европској унији, неолибералној политици и европским санкцијама Русији, те да ће евентуално такво расположење да се донекле прелије само на поједине медитеранске земље, попут рецимо Италије и Шпаније, односно тамо негде „иза седам брда и седам долина“, ипак се чини да је много логичније да ће слободарски дух из грчке боце најпре да се прошири управо на суседним просторима, а то значи на остатку Балкана.

С обзиром да и у Србији постоје још већи разлози за незадовољство са Европском унијом и ММФ-ом, јер оно за разлику од грчког случаја не проистиче само из уцена економске природе, него такође из уцена у вези територијалне целовитости, онда се уопште не поставља питање да ли ће и ове просторе запљуснути цунами сличног народног расположења, него је једино право питање – када ће се то десити и ко ће бити нови Ципрас када из правца Грчке последично стигну високи таласи евроскептичног и антикапиталистичког начина размишљања које се заснива на потреби редефинисања постојећег односа са Западом? У сваком случају, већ сада се наслућује да ће многе личности изван Грчке одмах покушати да се представе као Ципрасови једнојајчани близанци и духовни ученици Че Геваре, како би у своја политичка једра ухватили макар мало ветра који је задувао са југа Европе, али као веродостојни доказ те тврдње неће бити довољно да свој имиџ обогате кубанском цигаром у устима, него ће по свој прилици бити неопходно да на мало уверљивији начин потврде своју левичарско-слободарску оријентацију.

По логици, то подразумева да ће сваки потенцијални кандидат за новог Ципраса бити озбиљно препознат у тој улози само ако на списак својих приоритета уврсти све оно на чему инсистира и његов грчки оригинал, а то је читав низ захтева, од оног за враћањем достојанства свом народу, преко тражења отписа дугова, одбијања да се повинује диктату Брисела и међународних кредитора, па све до ставова о украјинској кризи, коју је Ципрас након прошлогодишњег преврата у Кијеву описао дословно овим речима: „Не смемо прихватити, нити признавати неонацистичку владу Украјине“, а томе треба додати и његово раније изражено залагање за иступање Грчке из НАТО алијансе.

Напослетку, ваљало би узети у обзир и да је Ципрасов коалициони партнер, странка Независни Грци, поручила да Грчка треба учинити геополитички заокрет ка Русији, а из врха победничке Сиризе су управо истакли да се мора осмислити и кренути у спољној политици новим правцима сарадње изван граница Европске уније. Сасвим конкретно, они су изјавили да нова грчка влада намерава да сарађује са земљама БРИКС-а и нарочито с Русијом, а још су појаснили да ће сарадња са савезницима бити усмерена на спречавање економског и геополитичког утицаја ког покушава остварити Берлин, и то посебно у земљама југоисточне Европе и на Балкану, како је прецизирао званичник из врха партије Сириза.

И зато, међу претендентима на Ципрасовог двојника који ће ускоро несумњиво да се појаве у остатку Балкана, заправо неће бити тешко издвојити његове праве следбенике од мноштва јефтиних копија са неискреним намерама. А критеријум за то је још давно успоставио Христос када је рекао: по делим њиховим ћете их познати.

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: REUTERS/Marko Djurica/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА