BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ситни изнуђивачи мита биће унети у регистар

Ситни изнуђивачи мита биће унети у регистар
25.01.2015. год.


Чиновници и припадници безбедносних структура, отпуштени зато што су изгубили поверење због умешаности у корупцију, биће унети у Русији у специјални регистар. Одговарајући нацрт закона на иницијативу руске владе предлаже Министарство рада. Неопходност формирања црног списка аутори документа објашњавају тиме што перспектива оглашавања и тешкоћа око даљег запошљавања може да заустави потенцијалног корупционера.

Белешка о отпуштању због губитка поверења почела је да се појављује у радним књижицама државних службеника од 2009. Године, када су у Русији почели да важе антикорупциони закони. Оваква мера предвиђена је за скривање података о имовини и приходима, за скривање чињенице „конфликта интереса“. Према подацима администрације председника РФ, само у првој половини 2014. Године 3700 чиновника добило је дисциплинске казне после провере њихове декларације о приходима и расходима. 162 чоновника су отпуштена због губитка поверења. Низ ситуација широко је осветљаван у штампи. Али већина случајева прошла је тихо и неприметно за јавност. А важно је да корупционере, чак и ситне, сви знају, сматра члан комитета Државне думе РФ за безбедност и сузбијање корупције Иљја Костунов.

- Кад већ постоји таква казна као отпуштање због губитка поверења, то није просто отпуштање, већ отпуштање са оценом личности датог сарадника. И разуме се, у свим другим државним органима треба да постоји информација о томе. Тим пре што су код нас у Русији смањене казне за мале корупционе прекршаје, када се дешава или конфликт интереса, који није довео до тешких последица, или висина мита није велика. Ипак не сме се остављати чиновник на државној дужности. Мени се чини да неопозивост кажњавања, формирање таквих регистара, неусмњиво повећава неопзивост и делотворност кажњавања, утиче на људе. И у тренутку избора – постати корупционер или остати поштен човек – много већи број људи прави исправни избор.

У руском одељењу међународнго Центра за антикорупциона истраживања и иницијативе Транспаренси Интернешнл, иницијативу Министарства за рад и владе РФ су одобрили. Пошто до данас број оних који су отпуштени због губитка поверења је озвучиван, али ко су они, није се саопштавало. Већа отвореност, јавно оглашавање могу да буду ефикасна превентива корупционих злочина.

Између осталог шеф Националног антикорупционог комитета РФ Кирил Кабанов сматра дату норму сувишном. Гласни скандали доспевају у медије, остали нису занимљиви већем делу друштва. А државне установе и војни ресори могу да дођу до списка кандидата својим каналима, каже Кирил Кабанов.

- Врло је једноставно утврдити ко је због чега био отпуштен. Довољно је затражити да се наведу подаци у биографији где си раније био у служби. И чак ако такви подаци нису указани, сваки захтев пореским органима ће дати одговор на питање где је раније та особа примала плату.

Ако нова антикорупциона мера буде утврђена, биће потребно да се унесу поправке у законик О раду РФ, у законе О државној грађанској служби, О муниципалној служби, О тужилаштву, О Истражном комитету, истичу експерти.

Татјана Табунова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Fotolia.com/nyanza/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА