BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Руси вратили на дораду сценарио за филм о Ејезенштајну

Руси вратили на дораду сценарио за филм о Ејезенштајну
13.01.2015. год.

Сценарио  британског  филма о Сергеју Ејзенштајну чија  радана верзија носи наслов  „Руковање Ејзеншзајана“,  враћен је на дораду британском редитељу и сценаристи Питеру Гринузју.

Ово  саопштава  дневник „Известија“ позивајући се на изјаву  Николаја Бородачева,  директора „Државног  филмског фонда Русије“.

По његовим речима, аутор је у сценарио  филма „Руковање Ејзенштајна“ укључио детаље из личног живота великог совјетског редитеља,  посебно истичући његову нетрадиционалну сексуалану оријентацију. Бородачев је објаснио да уколико  Питер Гринузј остане при првобитној верзији свенарија не уважавајући примедбе  руске старне,  онда Русија  неће учествовати у том пројекту.

„Не бих желео дс гворим о томе (хомосесуалазму великог редитеља),  али  та тема у сцеарију нас не интересује“,  каже  Бордачев и наставља:
„Са своје старне режисер  инсиситира на томе да је  хомоскеуслаизам  заначајан аспект Ејзенштајновог живита,  па је према томе важан и за биогрфски филм о  аутору „Оклопњаче Потемкин“.  Треба истаћи да је Питер  Гринузја напсиао сценаио у свом стили,  а ми бисмо  хтели да  видимо филм у сасвим другом светлу. Уколико тако не буде,  руска страна  се више неће бавити тим пројектом.“

Британски редиетљ Питер Гринуеј планира да у овој,   2015,  сними  биографски филм под радним насловом „Руковање Ејзенштајна“ који ће финансирати Швајцарска,  Француска и  „Државни филмски  фонд“ РФ.  Замишљено је да то буде филмска прича о  животу,  стваралаштву и путовањима великог руског филмског ствараоца,  а сценарио се по мишљењу  Бородсчева „пре свега мора прилагодити руском гледаоцу“.

Током снимања  филма користиће се филмска архива којом располаже „Државни  фимски фонд РФ“.

„Известија“ преноси контаре згледних филмксих ставаралаца. 

Историчар  филма и експерт за Ејзенштајново    стваралаштво, Наум Клејман је рекао  да је „улауак у  интимни  живот неког човека  нетактично и глупо”.

„Сматрам  да питање хомосексулаизма  нема везе са суштином дела. Ако се снима бипогатрфски филм о влеиком  уметникуи,  неопхдно је да се  прича о његовом стваралаштву и о томе  како је уметост Ејзенштајна утицала  на историју киноматографије.  И чему овде лични живот? Никад нисам био на страни цензуре,  али у овом конкретном случају арди се о моралности и осећању такта“, изјавио је  Наум Клејман.

На питање „Известија“ да ли псотоји  документована потврда да  је Ејзенштајн био нетардиционално сексуално  оријентисан,  Клејман је одгворио  да се никад није бавио  истраживањима сличне врсте нити га је то интересовало.  

Нарони уметник  Русије  Николај Бурљајев сматра да  уемтност треба да уздиже човека,  па је отуда у  филмовима за масе неоходно избегавати неједнозналчне  теме.

„Моја позиција орема том питању је веома јасна. Уметност  екрана  врши огхроман јутицај на милионе. При обрађивању филмова  о великим људима,  ка којима је окренута цела нација,  неопходно је избегавати патолошке теме“, изјавио је Бурљајев.

Подсећамо да се сведочења о хомосексуалности Сергеја Ејзенштајна пре свега заснивају на мемеоарима његове блиске пријатељице  Мари Сетон. У својим успоеманама она подрибно описује интимни живот  великог филмског ствараоца у 1920-им годинама.

Пре је  питање нетрдиционлне скесулане оријентације великих људи културе  било пкренуто  у вези с филмом „Чајковски“ који је требало да сними Кирил Серебрењиков. Сценарио  Јурија  Арабова обухватао је последњи  период живота великог руског композитотра и душевбе потерсе које је доживљавао,  а који су били узроковани његовом  хомосексуалношћу. У интетрвјују „Известијам“  Јуриј Арабов је изјавио  да „у хомосксулност Чајковског верују само  малограђани“.

-Никад нећу потписати  филм  који рекламира хомосексуалност  зато што  та област спада ван сфере  уметности- рекао је  Арабов.

Подсечамо да је у Русији недавно усвојен закон којим се забрањује пропаганда нетрадционалних   сексуалних односа  међу младима.   За непоштовање овог закона  запрећена казна  је до 5 хиљада рубаља за појединца и до милион рубаља за правна лица.

Питер Гринуеј је  познати европски филмски режисер . Аутор је ајвих филмова као што су „Просперове књиге“,  „Записи са узглавља“, “Уговр слиакра“,  „Кувар,  лопов,  његва жена и њен љубавник“,  „Интимни дневник“.

Бранко Ракочевић




 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА