BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Руски писац Даниел Гранин прославио 97. рођендан

Руски писац Даниел Гранин прославио 97. рођендан
12.01.2015. год.

Честитка председника Путина

Председник Руске Федерације (РФ) Владимир Владмирович Путин честитао је писцу Даниелу  Александровичу Гранину  97.  рођендан,  саопштила је прес- служба Кремља,  а пренео Итар Тасс.
 

„Као истакнути руски писац  и друштвени радник,  блистави представник ратног покољења, Ви сте  се у свом ствралаштву увек бавили општечовечанским,  светски значајним проблемима,  утемељивали веру у добро и правичност, у непролазне моралне и духовне вредности. И зато су Ваше књиге и публисцистика  тражени и актуелни“, каже се у Путиновој честитики.

Писац и друштвени радник Даниел Алексндрович  Гранин (право пезиме Герман) рођен је 1.  јануара  1919. г. у селу Волнињу у Курској области (по другим подацима рођен је у селу Волској,  Саратовске губерније) у породици шумара. Од детињства је живео у Лењингрду (сада Санкт Петрбургу).

После  Другог светског рата  био је начелник  рејонске  дистрибутивне електричне мреже,  асистент на  Политихничком институту,  аутор више студија из своје струке,  електротехничких наука.

Први књижевни радови Гранина били су тематски везани за  другу половину 1930-их  година. Године 1937.  у часопису „Сечиво“ (Резец)  објавњује своје прве приче „Руљкин повратак“  и „Домовина“ (Родина) посвећене Париској комуни. 

Као почетак своје професионане књижевне каријера писац сматра  објављивање у часопису „Звезда“ 1949.    публикације  „Друга варијанта“. 

Те године он на молбу свог презимањаковића,  писца  Јурија Германа,  узима псеудоним Гранин.

Прве Гранинове књиге су привукле пажњу  читалчке критике и публике-повести „Спор преко океана „(1950.), “Јарослав  Домбровски „ (1951.) и зборник запсиа  о градитељима Кујбившевске хидроцентарле „Нови пријатељи „ (1952.).

Његов рви роман „Трагаоци“  објавњен 1956.  донео му је велику популарност у Совјетском  Савезу.

Истакнути друштвени радник

Током дужег временског период Гранин се бавио друштевним радом: у Савезу писаца,  Врховном  совјету и Председничом савету,  учествовао  на  међународним  сусретима и симпозијумима посвећеним науци,  екологији,  књижевности. Ојављено  му је на десетине интервјуа и публицистичких чланака,  од којих је незнатан број укључен у зборник  „О горућим питањима“ (1988.)

Основао је прво у земљи добротворно друштво  и допринео развоју тог покрета  у Русији,  а био је и један од иницијатора формирања Руског  Пен –клуба .  Вишекратно је биран у управне органе Савеза писаца Лењинграда, биран је за посланика Ленсовјета, члана Обласног   комитета КПСС,  а у периоду перестројке,  био је и народни депутат.

Сада је Гранин председник Међународнг  добротворног фонда „Дмитрј С.  Љихачов“.

Награђиван као ниједан мајчин син

Даниел Гранин је херој Социјалистичког рада, лауреат државнох награда СССР-а и РФ које је добио за роман „Вечера с Петром Великим“ (2001), носилац је два Ордена Лењина,  Ордена  „Црвене заставе,  „Радне Црвене Заставе“,  „Црвене Звезде“,  два Oрдена Отаџбинског рата  II  степена, Ордена „Заслуге пред отаџбином “ III  степена,  “Ордена светог апостола Андреја Првозваног”...

Од инострних признања поред осталих добио је немачке награде:  „Велики крст за заслуге светском миру“ и Хајенеову награду, члан је Немачке академије  уметности...

 

Б. Ракочевић



 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА