BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

F-16 „ратни соко“ опет има велике проблеме

F-16 „ратни соко“ опет има велике проблеме
01.01.2015. год.


„Докази јасно показују да ИД није оборила овај авион, како тврди ова терористичка оргнизација“- изјавио је командант Централне команде САД генерал Лојд Остин поводом пада ловца F-16 у Сирији 24.децембра. Овај је авион припадао ваздухопловним снагама јорданске армије.

У изјави Остина, ипак нису објашњени разлози пада овог авиона. И то не чуди. Амерички војници изјавили су много пута да F-16 остаје „најбезбеднији многонаменски ловац у историји војног ваздухопловства САД“.

Да ли је то заиста тако? Последњих месеци „ратни соко“ (званични назив овог авиона је Fighting Falcon) почео је забрињавајуће често да пада. 30. новембра у Јордану, одмах после узлетања, при покушају принудног слетања авион се срушио, а пилот је погинуо. 1. децембра око јућних обала Крита „због механичке грешке“ пао је F-16 грчких ваздухопловних снага. Истог дана на северу Турске исту је судбину доживео F-16 у саставу ваздухопловних снага те земље. У новембру је у Мексички залив пао амерички F-16.

Тешко да се ово може назвати случајношћу. У чему је онда проблем? Присталице F-16 тврде да високи степен дефеката није у вези са компонентама авиона, већ са условима током обављања лета. Критичари сматрају да авион који има погон само на један мотор, искључује шансе да опстане при његовом отказивању. Управо после серије хаварија због проблема са мотором још 2000. године, нико као сенатор Џон Меккејн није тражио додатно издвајање милиона долара да би се спровела његова модернизација. И на крају крајева, било је усвојено решење из 2005.године да америчке војно-ваздухоплоне снаге престану да купују овај тип авиона и уместо тога да пређу на ловац-бомбардер нове, пете генерације F-35. Истина, и са једним мотором добро су видљиви и на руским радарима. Од куповине 60 таквих авиона одустала је Јужна Кореја.

Али, F-16 је још увек популаран, релативно је јефтин и универзалан. Он чини главни летачки корпус 25 држава света и очигледно планирају да га још дуго производе и извозе. Ипак, сада многи купци радије улажу новац у нове авионе. 24 авиона F-16 купио је Мароко и у пробне борбене летове упутио је почетком децембра 4 летелице у рат са Исламском Државом.

И у Ираку су планирали да пред крај 2015.године пређу са совјетских и француских авиона, који су чинили ударну силу војноваздухопловних снага при власти Садама Хусеина. Прва испорука је требало да буде обављена у септембру 2014. године. До ње није дошло. Ирачки пилоти и даље радо лете на руским Су-25. Ирачке власти спремају се да се обрате међународним судовима како би тражили назад новац за авионе.

САД објашњавају задржавање испоруке безбедносном ситуацијом око ирачке авиобазе Балад. Али, пуковник Стивен Ворен, задужен за односе са јавношћу у новембру је изјавио да ће испорука ипак бити, као и да ће ирачки пилоти проћи и обуку од јануара.

САД такође обећавају и техничку подршку. Ипак, питање је зашто ће бити испоручено само осам авиона? Могуће је да се „ратни соколи“ плаше да ће проћи као и њихова браћа, обзиром на велики број падова у последње време.

Вадим Ферсович,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: AP/Charles J. Hanley/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА