BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија и Европа: Шта даље?

Русија и Европа: Шта даље?
05.01.2015. год.


Односи Русије и Европе преживљавају кризу. Она је изазвана дубљим разлозима него што је просто ситуација у Украјини. Русија и Европа нису могле да изграде, захваљујући напорима САД, заједнички простор од Лисабона до Владивостока.

Чињеница остаје чињеница, Европа није у стању да води независну политику. Нема сопствених могућности, а можда ни жеље. Посебно у војно-политичкој сфери. Криза у односима Русије и ЕУ испољава се у најнеочекиванијим формама, а проширење НАТО-а на исток само подлива уље на ватру. Одражава се и одсуство политичког јединства у самој Европи. Све то говори о заједињености ЕУ.

Британска политика је барометар у евроатлантским односима. Вашингтон рачуна на Лондон, како би пренео своју политику. Данас Лондон по правилу иступа у улози „европског критичара“.

Стратегија НАТО-а традиционално се гради на америчким погледима. Без САД војни блок не може да постоји. У условима тешког финансијско-економског положаја Европа све теже може да „одреши кесу“ за одбрану. Али мора. Прекоокеански партнер не дозвољава јој да се опусти. И он је дао јасну наредбу Бриселу: „затрпати“ Москву санкцијама због придруживања Крима и њеног става о Украјини, каже шеф одељења за европску безбедност Европског института РАН Дмитриј Данилов.

- Придруживање Крима и Севастопоља Русији наши западни партнери-опоненти од почетка су називали „руском агресијом“, „анексијом“, „оружаном агресијом“. У тим условима све санкције полазе од тога базичог схватања. Русија никада неће одустати од Крима и Севастопоља. У датом случају Европа и САД упадају у замку сопствене санкционе логике. Било је прилично проблематично ући, али је могуће... А изажи је крајње мало вероватно у догледној перспективи, пошто ради тога да би се то учинило, мораће да се призна Крим и Севастопољ у саставу Русије. На шта се Запад неће решити.

Достизање минских договора хронолошки се подудара са увођењем трећег пакета санкциција против Русије од стране ЕУ и рундом преговора о интеграцији Европе са Украјином. Значи, не ради се о Украјини? Значи, линија поделе између Русије и Европе некоме одговара? Говори начелник сектора за проблеме регионалне безбедности Центра за одбрамбена истраживања РИСИ Сергеј Јермаков.

- Хлађење се није десило у контексту војно-политичких конфронтација или конфронтација са Европом, већ у контексту економских питања која су могла да се реше договором. Шта више са Европом се стално водио дијалог о хармонизацији наших односа, тачние оно што се код њих назива проширена асоцијација европске трговине. Са наше стране то је Царински савез и Евроазијски савез. Али уместо хармонизације добили смо то што смо добили.

Санкције мењају логику стратешких односа Русије и ЕУ. Шта ће бити даље? Показаће време. Али за сада напорима Вашингтона раскол између два дела Европа прети да се претвори у провалију.

Командант НАТО снага у Европи Бридлав обратио се Пентагону са молбом да осигура додатне трупе и наоружање због тобоже сталне руске опасности. А шеф Пентагона Хејгел недавно је озбиљно тврдио да се Русија ближи границама НАТО-а... И то се говори сасвим озбиљно!

Јасно је да са таквом Европом Русија скоро не може да успостави дијалог.

Тимур Блохин,

Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Sergey Venyavsky/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА