BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шта је довезла прва руска дипломатска мисија

02.01.2015. год.


Спољна политика Русије у време пре Петра Великог била је ограничена углавном односима са Турском, Шведском и Пољском. Све је променило Велико посланство, које је организовао тада још цар. То је била прва дипломатска мисија у Западну Европу. У њене задатке улазило је не само проширење међународних односа, већ и упознавање са поретком и достигнућима европских земаља.

Као што се зна, оно што је за Руса добро, за Немца је смрт и супротно. Али Петар Велики није сматрао тако. Зато, пробивши прозор у Европу, поред нових војних технологија, достигнућа у развоју индустрије и тржишних односа било је прихваћено и много сувишног, туђег руском човеку, сматра главни научни сарадник Института руске историје РАН Владимир Лавров.

- Он је много на Западу преузимао чак без размишљања. Код нас у филмовима воле да приказују како је Петар лично бријао браде. Весело, зар не? Али у ствари ту нема ничег забавног. Практично читаво становништво били су верници, и верници мушкарци, као и Христос, носили су браде. За мушкарца тог доба остати без браде било је исто што и скинути се го. Али Петар је то позајмио у Западној Европи. Шта је то дало за културу, за економију? Читав низ таквих преображаја и позајмљивања, и назива, пуно немачких назива. Русија није Европа и није Азија, ни Исток, ни Запад. Русија је Русија.

Ипак реформе су биле неопходне. Такође као и излазак на Балтичко море. И изградња флоте. За развој истих тих трговачких односа, па и за заштиту својих граница. Зато је Петар поставио земљу наглавачке, али постигао је ипак интензивни развој, а поред тога решио је геостратешки проблем, са којим нису излазили на крај његови претходници: Русија је постала поморска сила и важан део светског тржишта. Без обзира на то што политичко искуство Европе није заинтересовало Петра, говори доцент катедре за регионалну историју Историјско-архивског института РГГУ Сергеј Шокарев.

- Европско политичко искуство било је потпуно нетражено. Локалну европску самоуправу Петар је такође оваплотио у крајње својеврсним формама. Мада се градска већница граница делимично по тиму западноевропских, парламентарне институције нису могле да заживе до почетка двадесетог века. Али узимајући у обзир то што је од доба Петра Русија постала једна од водећих држава Европе, и играла једну од кључних улога у европској политици, говорити о неравноправности између Русије и Европе прилично је тешко.

Међународни положај велике силе променио се у многоме захваљујући Петровом европском искуству. Али важно је такође то што је промењено виђење Русије у свету. Огромну и неразумљиву земљу раније нису сматрали европском. После Петрових реформи, Русија је почела да учествује у међународним споразумима и савезима. А дипломатија је била проглашена најважнијим инструментом регулисања међународних односа.

Олга Соломатина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер

Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама

Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА