BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

СНП Избор је наш: Потребно јединство између србских власти у Републици Србској и заједничким органима БиХ

СНП Избор је наш: Потребно јединство између србских власти у Републици Србској  и заједничким органима БиХ
21.12.2014. год.
Покрет СНП Избор је наш је реаговао на изјаве предсједнице Владе Републике Српске Жељке Цвијановић и предсједника НДП-а Дргана Чавића, и огласио се саопштењем за јавност. Моје Новости у цјелини преносе саопштење Покрета.

Покрет сматра да изјава предсједнице Владе Републике Српске Жељке Цвијановић да ће представници РС у заједничким институцијама БиХ морати да пазе да не погријеше у свом раду, те да имају обавезу да се консултују у вези доношења одлука са њом или са неким другим у властиасѕ и изјава НДП-а на челу са Драганом Чавићем у којој се каже: „Очекујемо да Влада РС буде логистика нашим представницима у заједничким институцијама БиХ, а да губитници на изборима за овај ниво власти забораве повријеђене сујете и да не траже одлучивање о стварима за које не постоје уставне и законске надлежности“, показују дубоку разлику у доживљају и тумачењу Дејтонске БиХ и Анекса  IV  Дејтонског мировног споразума који представља њен устав.

Уколико став НДП-а и њеног предсједника  Драгана  Чавића прихвате  и оне политичке странке које сутра могу  да формирају Савјет министара БиХ, па и сам Србски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић, а са друге стране политика власти у Републици Србској остане на ставу који се види у изјави предсједнице Владе РС, онда можемо говорити о схизофреној политици  србских политичких странака која је погубна за србски народ и Републику Српску.

НДП својим ставом доживљава БиХ као државу и суверенитет са Републике Српске преноси у  заједничке органе, чиме јача БиХ као државу.

Споменута изјава предсједнице владе  Жељке Цвијановић може да се тумачи  да она Дејтонску БиХ доживљава као државну заједницу у којој је према Уставу БиХ (Анекс IV Дејтонског споразума) суверенитет, то највише право коначне одлуке, остао у ентитетима па самим тим и у Републици Србској.

формирања заједничких органа БиХ (принцип паритета) и одлучивања у њима (принцип консензуса), показује да је предсједница владе Жељка Цвијановић  у праву у ономе што говори у наведеној изјави.

Потврдићемо то кроз само један примјер:

Чланови предсједништва БиХ доносе одлуке консензусом, међутим ако је нека одлука спорна и штетна по неки од ентитета, рецимо по Републику Српску, онда Србски члан предсједништва из РС прослеђује такву одлуку Народној скупштини РС која је одбацује или прихвата. И управо од става Народне скупштине РС у коначници зависи да ли ће одлука бити  важећа или неважећа.

Можда би, само донекле био оснажен став НДП-а када би се споменуо Уставни суд БиХ,  јер тамо се одлуке доносе простом већином. Међутим, у Уставном суду БиХ сједе поред, по двојица судија представника сва три народа (Бошњачког, Србског и Хрватског) и тројица судија  који су странци. Управо они пресудно утичу на доношење одлука. У том смилсу БиХ би се могла тумачити и као својеврсни међународни протекторат.

Поред свега наведеног Покрет сматра да је неопходно јединство, поготово у суштинским приципима између србских власти у Републици Србској и заједничким органима БиХ, како би се на најбољи начин остваривали интереси Републике Српске и њених грађана.

 

СНП Избор је наш

 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Морској олимпијади, коју је и ове године организовао Факултет морског и речног транспорта из Санкт Петербурга учествовало је 48 факултета и школа из Русије, једна школа из...


На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....

Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја


Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА