BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Енциклопедија културе и човечанства

Енциклопедија културе и човечанства
15.12.2014. год.


Највећа уметничка збирка Русије – Ермитаж – налази се међу пет светских музеја-гиганата какво тешко да ће још некада бити створени. То је универзални музеј, где је енциклопедијски детаљно представљена читава култура и историја Земље, почев од праисторије па до наших дана, објединивши споменицима уметности све делове света.

Ермитаж се састоји од 11 зграда, укључујући раскошне историјске дворце и савремени фонд, отворен за посете. То је три милиона раритета које сваке године види више од три милиона људи. Последњих година музеј се интензивно шири, о ччему не без поноса говори главни кустос Ермитажа Светлана Адаскина:

- Код нас сваке године има нових предмета. То су и поклони, то је куповина, то су археолошке експедиције. У просеку колекција Ермитажа годишње попуни се за три хиљаде јединица. Чувамо необичне ствари. И када их представљамо у неком новом светлу, свака може да постане најбољи бисер.

Ермитаж се увећава не само на рачун експоната, већ и читавих одељења. Од 2012. gодине тамо је отворено одељење савремене уметности, у којем се колекционирају радови уметника 20. века и наших дана. Смели корак академског музеја у сусрет актуалном стваралаштву зачудио је многе, али руководилац одељења Дмитриј Озерков види у њему поштовање музијске традиције.

- Савремена уметност је она уметност која ће постати историја сутра. И у том смислу логика формирања таквог одељења сасвим је природна – то је логика наставка историјске линије. Ако таквог одељења нема, музеј ће се уморити, постати архив, а не живи организам.

Данас се најважнија стратегија Ермитажа састоји у томе да као музеј од светског значаја он широко буде присутан у Русији и свету. Током већ треће деценије Ермитаж отвара своје филијале међу којима је највећу славу стекла филијала Ермитаж на Амстелу у Амстердаму. А још отвара „сателите“ који, одрадивши предвиђен рок, силазе са орбите: такав је био пројекат Ермитажа у Лас-Вегасу. Говори заменик генералног директора Ермитажа Владимир Матвејев:

- Ермитаж се у Петерубргу не завршава. Имамо ермитажне центре. У Русију су то Казањ, Виборг, Јекатеринбург, Омск, Владивосток. Поред тога, ради се на центру у Барселони, постоји центар Ермитаж-Италија који је из Фераре сада прешао у Венацију, и постоји врло важан центар теже у Израелу, у Јерусалиму. Постоји и Лондон, тамо је некада био наш изложбени центар, данас он ради као центар научих истраживања.

Савремени Ермитаж је држава уметности која води сопствену уметничку политику, гради међународне односе, како и доликује држави, брине се о становништву, тачније и посетиоцима музеја – и наравно, поседује развијену информациону структуру. Муезј има сопствену периодику, телевизијски канал и радио Ермитаж, који сваког јутра саопштава: У Петербургу је 10 сати и 30 минута. Отворена су врата Државног Ермитажа.

Олга Бугрова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Aleksej Danichev/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА