BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како је настао живот на Земљи

Како је настао живот на Земљи
14.12.2014. год.


Живот на Земљу су донели метеорити, тврде руски научници. Доказ су добили после повратка из орбите сателита „Фотон-М4“. Бактерије послате у космос су преживеле и срећно су се вратиле кући. То је први на свету успешан експеримент ове врсте.

Није први пут да микроорганизми постају „космонаути“. Међутим, претходни покушаји су били неуспешни: нису се враћали живи. Органика није у стању да опстане на површини небеског тела у условима радијације и на огромним температурама приликом уласка у густе слојеве атмосфере. Крхотине метеорита „Чељабинск“ који је у фебруару 2013. године пао на Уралу били у потпуно истопљени. Не може бити ни речи о животу!

А ако се бактерије сместе у минерал? Ову идеју су реализовали учесници експеримента на „Фотону-М4“. Биосателит је два месеца кружио на висини орбите МКС са закаченим за летилицу капсулама од базалта – имитацијом метеорита у којима су се налазили микроорганизми, истакао је за „Глас Русије“ главни научни сарадник Института за микробиологију РАН Александар Слободкин:

- Сами смо направили узорке од базалта и у њих сместили наше бактерије. Гледали смо да ли ће преживети. Да ли је довољна таква заштита, а она је била мала – дебљина капсула је износила 1 см – да организми преживе, кад овако вештачки метеорит улази у густе слојеве атмосфере? Базалт се топи, али у његовој дубини температура не достиже тако велике вредности да све изгори. Већина изгори, али неке бактерије опстају.

Нису све успеле да преживе: или су рупице у које су се „путници“ метеорита оштећене, или није било довољно животне снаге. Међутим, три мини-контејнера су садржала живе организме и то исте врсте – термофилне бактерије, објаснио је научник.

- Микроорганизам који је преживео образује споре, а најчешће нису преживеле вегетативне ћелије. Споре – оне су термички врло отпорне. Осим тога, микроорганизам је термофилан, сам се развија на повишеним температурама од око 70 степени у земаљским условима. То такође утиче на термичку стабилност спора. Ово су термички најотпорније познате споре.

По речима учесника у експерименту претпоставке о ванземаљском пореклу живота постоје одавно. Међутим, до сада није било одговора на питање у којим реалним условима је могао бити донет. Јасно је да то није било на површини небеског тела. Где онда? На којој његовој дубини? Испоставило се да је свега сантиметар довољан за заштиту микроорганизама. Стручњаци се уздржавају од громогласних изјава попут оне да је „живот – вирус, који је донет космичким путем“. Добијени резултат не сматрају коначним доказом ванземаљског порекла наше цивилизације. „Ово је први позитиван резултат, - сматрају они, - приближавање реалним карактеристикама овог процеса.“

Руски микробиолози намеравају да наставе истраживања и да понове експеримент.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: East News/Value Stock Images/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА