BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дане Чанковић: Заустављање Јужног тока - даљња дезинтеграција Србије?

Дане Чанковић: Заустављање Јужног тока - даљња дезинтеграција Србије?
13.12.2014. год.

У глави ми одјекују ријечи врло интелигентног човјека „и поред тога што имам пуно више новца, осјећам незадовољство“ и одмах видим лик једног другог човјека, старца од 82 године. Простодушан, веселих очију, као да се увијек смијуљи. У разговору је углавном нешто питао и слушао. Био је јако срећан кад и у комшилуку уради нешто, испресијеца дрва код старе мајке. Многи би роптали на живот да су живјели његовим, прилично сиромашним животом. Он је знао само понекад опсовати труње. И то без потпуно изговорене прве ријечи.

У таквом размишљању затекла ме је информација да Русија одустаје од изградње Јужног тока. Не знам зашто, али ту информацију пратило је моје сјећање на руски батаљон који је 11. и 12. јуна 1999. из Тузле отишао на приштински аеродром. Била је то нада, Косово и Метохија ће бити сачувани. Нажалост, дошло је, захваљујући САД и НАТО-у, до једностраног проглашења Косова и отимања српске земље.

Јужни ток донио је наду, не само у економском смислу, већ и у безбједоносном. Русија ће штитити државе кроз које пролази Јужни ток.

Шта се може очекивати послије одустајања од Јужног тока?



Прво једно отрежњење и разумијевање да се интереси великих сила често преламају преко леђа малих, као својеврсна батина. Да се политика Русије суштински разликује од политике некадашњег СССР-а. Она не користи насилне методе, методе диктата. Њена политика је можда најмудрија (с обзиром на околности у посљедњих сто година). Русија у спољњој политици не жели наметати своју вољу другим народима, па када је то и за њихово добро. Другим ријечима, не могу бити већи Срби од Срба. Ако власти других држава не раде (не смију или не могу) у интересу свог народа, онда ни Русија неће да истрајава на супротном путу, да се одбрани Косово и Метохија (што у овим околностима можда није ни могуће).

Колико год се оправдавале власти Бугарске и Србије, оне су суштински вршиле кочење изградње Јужног тока.

За Русију је најбоље да се Бугари и Срби на најдиректнији начин увјере шта им доноси политика Брисела и Вашингтона, а шта би им могла дати Русија.

Можда владе малих држава морају бити у служби интереса Брисела и Вашингтона (односно центра моћи који је изнад њих). У сваком случају одустајање од Јужног тока, друга страна ће протумачити као слабост Русије и рањивост Србије. Покренуће се активности које би довеле до поништења приватизације НИС-а, стварања „Републике Војводине“, отимање Прешевске долине и тзв. Санџака.

И гдје је онда рјешење за србски народ?

У схватању да нема своју државу – српску државу и да жели да вјерује да може да је оствари.

Без обзира на то како се власт понашала и шта радила, свака критика упућена њој треба да прати мисао да управо власти није лако, јер је разапета између интереса великих које мора уважавати и интереса свога народа.

Ако је чињеница да је власт, силом прилика, у служби интереса страног центра моћи, онда се у народу морају јавити самосвјесни појединци, групе који ће организовати паралелни живот у односу на власт. Вршити просвећивање, мотивисати људе на рад, предузетништво, нудити истински смисао, наду, утјеху. Одњеговати човјека поштеног, вриједног, вјерујућег који говори србским језиком и пише ћириличним писмом.

Џабе је ако се оствари и највећи напредак у економском и научно-техничком смислу, а изгуби човјек смисла и идентитета који је најважнији ресурс друштва. Посредно нам тако говоре двојица људи с почетка текста. Зато тај свеколики напредак мора бити праћен духовним и моралним. У противном људи ће постати „сувишна роба“ без функције коју треба уништити. Сигурно је да ће се доћи у ситуацију са преголемим проблемима и свеприсутним злом, када човјек неће моћи сам пронаћи рјешење. Али управо тада Бог, за нас недокучив а њему својствен начин, проналази спасоносно рјешење. Само то човјек треба заслужити.

 



  • Извор
  • Видовдан.орг


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА