BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кочнице евроинтеграција: Меркел нашла кривце

Кочнице евроинтеграција: Меркел нашла кривце
10.12.2014. год.


За Европу већ је постало норма оптуживати Русију за сопствене неуспехе и немоћ. Поставила је мноштво преграда на путу изградње гасовода Јужни ток – крива је Москва, она је одустала од реализације пројекта, тобоже због скупоће. Израчунале су и европске престонице колико ће их коштати асоцијација са Украјином – и некако су одмах прикочиле процес. А крива је, сматра Ангела Меркел, опет Русија.

Испоставило се да Москва омета асоцијације Украјине, Молдавије и Грузије са ЕУ. А истина је да сама ЕУ једноставно нема пара да постави ове државе на ноге. Бриселу би било драго када би као спонзор иступила Русија. Али интеграциони пројекти Москве нервирају Европу, сматра заменик директора Националног института за развој савремене идеологије Игор Шатров.

- Грузија, Молдавија, Украјина свака је на свој начин занимљива Европи – али као тржиште јефтине радне снаге, тржиште за пласман сопствене робе и услуга, територија за скалдиштење некаквог отпада, за размештање прљавих производњи које је немогуће разместити у Европи. И у изопаченом мозгу европских политичара рођена је идеја: како да се уради тако да Русија плати за евроинтеграцију ових дражва, али да се никако другачије не меша у процес. Тачније, да да паре, а оне мирно да оду. Али русија води активну политику на интеграцији евроазијског простора. И то највише нервира европске политичаре.

Европљани све јасније виде да је идеја проширења ЕУ пресушила, покушај да се увуку у своју сферу утицаја нове земље ствара само нове проблеме. Али кад је већ Русија означена за одстрел, пар сувишних оптужби неће шкодити. Зато не треба да се оправдавају зашто интеграција са три потенцијална члана никако да се оствари. Мада реални проблеми су много дубљи, сматра политиколог Владимир Шаповалов.

- Нису сви становници ових земаља одушевљени плановима владе о евроинтеграцијама. Земље имају озбиљне унутрашње конфликте, који у суштини трају читав постсовјетски период. И последица ових конфликата је у суштини раскол. Сви ови фактори укупно дозвољавају нам да закључимо да евроинтеграција, која не наилази на одобравање већине становништва и доводи до озбиљних, како економских, тако и политичких последица као што је раскол земље, прилично је сумњив подухват. Она има за исту ту Немачку и ЕУ не само корисне стране, већ и озбиљне проблеме у садашњости и будућности.

Догађаји последњих месеци очигледно су показали да чак унутар Немачке не подржавају сви антируску реторику Ангеле Меркел. Шта да се говори о целој ЕУ. Унутар ЕУ и раније је било доста евроскептика. А у контексту заоштравања односа са Москвом због украјинске кризе има их све више. И даљи раскид веза са Русијом може да доведе само до јачања скептичних расположења.

Игор Силецки,

Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, фото: AP/Markus Schreiber/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА