BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Права новинара на европски начин: слобода говора за своје

Права новинара на европски начин: слобода говора за своје
15.11.2014. год.


"Стати на пут некажњености за злочине против новинара" - под таквом паролом ће 20-21. новембра бити одржано у Паризу заседање Међувладиног савета Међународног програма развоја комуникацие УНЕСКО (МПРК). Окупљенима ће бити представљен детаљан извештај о случајевима кршења новинарских права. Према последњим подацима, више од 700 медијских радника погинуло је у последњој деценији обављајући професионалну дужност.

Стотине новинара гине зато да би људима представили истину о догађајима. Углавном су ови случајеви предумишљена убиства. Гину представници медија у кризним жариштима. Нажалост, 905 ових случајева се не истражује, како због недостатка ресурса, тако и због одсуства политичке воље. Како истиче УНЕСКО, то доводи до тога да наручиоци или извршиоци таквих злочина делују скоро отворено сваки пут када, према њиховом мишљењу, новинари и испоручиоци информација у друштвеним мрежама прете њиховим интересима.

2014. година, због конфликата у Украјини, Ираку, Сирији, донела је нарочито много тужних вести. За време казнене операције украјинских власти на југоистоку земље, тако су погинула четворица руских новинара. Фоторепортер МИА Росија севодња Андреј Стењин погинуо је у околини Доњецка. Аутомобил којим се он возио на задатак погодили су и спалили украјински војници, заједно са колоном избеглица. Сарадници ВГТРК Игор Корњељук и Антон Волошин погинули су у јуну код Луганска, а крајем јуна смртно је рањен сниматељ Првог канала Анатолиј Кљан. Међу жртвама украјинског конфликта, поред четворице новинара из Русије, један је из Италије, још један из Украјине.

Европске владе које подржавају актуалну кијевску власт не одлучују се на тако радикалне мере. Мада право медија на добијање веродостојних информација тумаче специфично. Новинари из Русије, према мишљењу неких политичара, такво право немају. На пример, власти Пољске лишиле су акредитације хонорарног дописника МИА "Росија севодња" Леонида Свиридова. Шта више, Варшава је одлучила да опозове његову дозволу боравка и да протера Свиридова из земље. Генерални директор агенције "Росија севодња" Дмитриј Кисељов је изјавио да Варшава мора хитно да објасни узроке опозива акредитације. За сада дејства пољских власти могу да се тумаче само као ометање рада медија. А то противречи општим европским принципима слободе говора и распростирања инфорамција, – рекао је Кисељов.

И овај случај није први и једини. Са европским схватањем слободе говора суочио се сам Дмитриј Кисељов: ЕУ у оквиру санкција против Русије поводом догађаја у Украјини укључила је генералног директора на списак лица којима је забрањен улазак на територију земаља чланица ЕУ. Дописницима агенције "Росија севодња" неколико пута под измишљеним изговорима забранили су улазак на територију Украјине. Почетком године представници руских медија нису били пуштени на брифинг шефа дипломатије ЕУ Кетрин Ештон у Кијеву, без обзира на раније предате пријаве. МИП Литваније у априлу ове године, такође без објашњења, опозвало је акредитацију дописнику МИА "Росија севодња" Ирини Павловој.

На Западу данас воле да говоре о томе да су руски медији оруђе пропаганде. Мада такозване слободне европске и америчке новине, радио и ТВ канали представљају само ону тачку гледишта коју сматрају правилном или препорученом са врха, истиче руски политиколог Сергеј Михејев:

- Они се плаше да ће њихови грађани почети да мисле другачије. Плаше се да ће ови грађани почети да критикују сопствену владу, зато што ће почети боље да разумевају ситуацију. Ови људи прекривају стакленим звоном у првом реду сопствене грађане. Они не ратују толико са нама, колико ратују за то да њихови грађани остану у незнању.

Упечатљиви пример таког страха од истине је прича око руског телевизијског канала РТ у Лондону. Британски медијски регулатор Ofcom ових дана је оптужио канал за проруско осветљавање догађаја у Украјини. И припретио је да ће предузети даље мере ако се РТ хитно не поправи. Главни уредник канала Маргарита Симоњан је назвала ове оптужбе покушајем да се утиче на уређивачку политику канала. И подсетила да исти тај Би-Би-Си емитује тоне пристрасних материјала, који не одржавају став земаља које делују у нескладу са „британским схватањем света“. И нико не планира да одузме Би-Би-Сију због тога лиценцу.

Игор Силецки,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Fotolia/maxoidos/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА