BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Први билион дуга Американци правили 205 година, а 18-ти само 403 дана

Први билион дуга Американци правили 205 година, а 18-ти само 403 дана
05.12.2014. год.

Дуг владе САД достигао је 22. октобра 1981. године поражавајући један билион долара.
       
Тај дуг је растао 74 984 дана, односно - дуже од 205 година. А да би дуг федералне владе био повећан за нови, други билион - биле довољно мање од 5 година.
       
У минули петак - у другој половини дана - дуг америчке владе стигао је до 18 билиона долара. При том је последњи билион био „нагомилан“ за једва 403 дана!
       
Последњи пут је дуг САД у једној финансијској години био смањен у односу на претходну још 1957. године. Било је то под администрацијом Двајта Ајзенхауера.
       
Током неколико протеклих година, влада САД 90 одсто свих пореза троши на отплату обавезних компензационих програма и камата на дугове.
       
Лаж је да владин дуг није страшан јер углавном дугујемо - самима себи.
       
То је огромна лаж. Само два фонда социјалног осигурања (OASI and DI и Old-Age and  Survivors Insurance и Trust Fund и Disability Insurance Trust Fund) држе 2,72 билиона долара државног дуга. Федерална влада тај новац дугује фактички сваком америчком грађанину, а у томе нема ничег доброг. Јер, у чему је разлика ако влада САД себе прогласи банктором пред грађанима, а не пред банкама?
       
Лаж је и да влада може објавити „селективни дефолт“ поводом државног дуга.
       
Јер, значи ли то да влада САД може „нагазити“ Кину, на пример, и објавити да се дефолт односи на њена два билиона  долара. То би био добар потез, али би потресао светска финансијска тржишта и разорио и остатке поверења које још постоји према САД.
       
Неки верују да влада може такав „селективни дефолт“ објавити поводом дуга од 2,46 билиона долара које држе Федералне резерве (централна банка САД). Да, и то је могуће, али су Федералне резерве емитент долара, а то би их одмах учинило банкротом, па би нова криза била апсолутно катастрофална.
       
Проблем је и у томе што америчка влада нема новац.
       
Министарство финансија је у петак ујутро имало на рачунима само 71,9 милијарди долара, односно - само 0,39 одсто од укупне суме дуга.
       
Корпорација Apple има више новца него Министарство финансија САД!
       
Велике државе често сматрају да им богатство и успеси дају право да непромишљено троше новац на бескрајне ратове. Тако су поступали Римљани, Отоманска империја и Британија.
       
Дугови слабе земљу, слабе нацију.
       
Све у свему: ми нећемо успети да избегнемо последице...

 

Аутор: Сајмон Блек

 



  • Извор
  • Факти


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА