BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ко ће остати код разбијеног корита?

01.12.2014. год.


Датум 27. јуни 2014. године постао је за Украјину, Грузију и Молдавију меморијални датум у њиховој историји. Управо тог дана државе су потписале споразум о асоцијацији и слободној трговини са ЕУ. Ипак какав допринос ће овај документ дати развоју земаља бившег СССР? Прогнозе тим поводом врло су неутешне.

Очигледно је да је евроинтеграција данас у моди. Посебно је овај тренд распрострањен на постсојветском простору. Ипак, ради чега је Украјини, Грузији и Молдавији потребна асоцијација са ЕУ? У првом реду то је продубљивање трговинских и економских односа. Али, како се каже, не треба тражити преко хлеба погачу. Асоцијација тих земаља са ЕУ у сваком случају повлачи за собом погоршање односа са Русијом. А овај фактор очигледно не користи ни Украјини, ни Грузији, ни Молдавији. Европски стандарди су прилично високи и велико је питање да ли ће им одговарати роба из исте те Украјине. Ако неодговарајуће стране ипак буду пронађене, украјинским произвођачима остаје само да се позабаве доброчинством и да деле своју продукцију бесплатно. Јер биће изгубљено не само европско, већ и руско тржиште, а затим и своје сопствнео. Сама Европа тешко да планира да преузме на себе одговорност за економске последице таквог споразума, каже експерт Међународног института за хуманитарно-политика истраживања Владимир Брутер.

Истискивање Русије доводи до тога да Европа треба да преузме на себе ове обавезе, а она не жели да их преузима на себе. Европа жели да Русија  буде у потпуности истиснута, али да буде лишена неких традиционалних предности које је имала на рачун тога што Русија добро познаје ова тржишта. Али Европа није у стању да замени Русију, зато се добија врло сложена композиција која свим земљама само ствара минусе. Зато што оне не могу да доносе одлуке у одређеним ситуацијама.

Приликом потписивања споразума о асоцијацији са ЕУ премијер Грузије Иракли Гарибашвили је изјавио да ће ускоро земља постати пуноправни члан ЕУ. Очигледно такве планове гаје и Украјина и Молдавија. Ипак сама ЕУ тешко да чека раширених руку све ове државе, уверен је директор Међународног института за Новије државе Алексеј Мартинов:

- Никаквих перспектива у том смислу нема, у томе се састоји све лукавство. Асоцијација са ЕУ и чланство у ЕУ су семантички сличне речи, али то су врло различите ствари. Уопште ЕУ данас се налази у прилично кризном стању, имам у виду политички савез држава. Веома сумњам да у наредној деценији ЕУ ће некога примати у свој састав. Мислим да ће пре тенденција ићи у супротну страну. И то да ни Грузија ни Молдавија никада неће бити чланице ЕУ, у то сам сигуран. Оне тамо једноставно никоме нису потребне.

Споразум о асоцијацији Украјине, Грузије и Молдавије са ЕУ директно противречи низу споразума о олакшаним условима вођења трговине и другим економским дејствима са читавом Царинском унијом. Значи, није искључена варијанта ревидирања постојећих договора Русије са тим државама. У најгорем случају они могу једноставно да буду анулирани. Али, упркос сопственим интересима, Украјина, Грузија и Молдавија иду на уступке који ће само погоршавати ситуацију унутар тих земаља, каже Владимир Брутер.

- Реакција на интеграционе европске тежње је различита. Видимо до чега је то довело у Украјини. У Грузији сада такође постоји ако не криза парламента и владе, онда нерешена ситауција. Поред тога, људи који су иступали са отворене антируске позиције, уклоњени су са власти и против многих од њих воде се судски поступци и истраге. Што се тиче Молдавије, тамо ће 30. новембра бити избори. И на њима очигледно присталице европског избора осећају озбиљне тешкоће.

Како кажу експерти према резултатима анализе ових споразума, штете је много више него користи. Разарају се већ устаљене економске везе. А политика по принципу ината није резултативна.

Диана Горшечникова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Flickr.com/Anders Sandberg/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...

Снаге Кијева су „надмашене“ од стране Русије због пада западне помоћи, изјавио је шеф војног блока предвођеног САД


Вашингтон шири глобални хаос у своју корист, тврди руски министар одбране


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА