BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Величање нацизма: Србија је против

Величање нацизма: Србија је против
28.11.2014. год.


Резолуција о борби против величања нацизма, која је у оквиру УН донета на предлог Русије, и даље се разматра. Међу онима који су гласали, јесу и државе бивше Југославије, а само је Србија гласала за резолуцију.

Русију су ка овој иницијативи потакла догађања у Украјини. Управо присталице Степана Бандере, чланови покрета ОУН-УПА, државу су довели до оружаног преврата и грађанског рата на истоку. Аутори документа изражавају бригу у вези са „ширењем различитих екстремистичких партија у различитим деловима света, као и и ширење расистичких екстремистичких покрета и идеологије“. У тексту се изражава и опасност поводом „слављења у било којој форми нацистичког покрета и бивших чланова организације „Ваффен СС“, конкретно подизања споменика и меморијалних центара“.

Текст резолуције је изазвао спор поводом схватања и тумачења израза „Нацизам“ и „Расизам“. Јер и Руси и Немци припадају истој раси, а Хитлер је побркао тумачење, назвавши нацију расом. Реч дајемо руском историчару- балканисти, доктору историјских наука, Михаилу Јамбаеву:

- Мислим да би се питање око термина „нацизам“, „расизам“ и „фашизам“ требало решавати на некој конференцији. Али, у сваком случају, како ја схватам, термин „нацизам“ подразумева праксу величања једне нације над свим другом. Класични пример су теорија и пракса национал-социјализма у Немачкој 30-тих година после доласка Хитлера на власт и напада на СССР. Мислим да се управо тако и схвата сада нацизам у читавом свету.

Вратимо се гласању о резолуцији и ставовима држава бивше Југославије. Као што смо већ поменули, сви осим Србије су били уздржани. По мишљењу Михаила Јамбаева ове државе имају своје разлоге. Неке чак и врло конкретне:

- Са једне стране, постоји формални повод. Словенија и Хрватска улазе у састав ЕУ. Македонија и БиХ су за сада само кандидати, али ипак не могу ићи у супротном смеру од политике Велике Европе. Чланице ЕУ, као што знамо, губе део свог суверенитета и не могу самостално да делују. Корак на лево и на десно, ниједна држава сама не може направити. Одатле је потпуно јасна њихова заједничка одлука да се уздрже од гласања.

У Хрватској, могуће је, постоје и своји разлози. Руководство се труди да се огради од деловања хрватског фашисте Анте Павелића, али ипак мора да се узме у обзир расположење једног дела друштва и да се труди да не заоштравају ставови и не привлачи пажња која се удељује том питању.

Зашто је Украјина гласала против, савршено је јасно. На југоситоку државе у току је казнена операција. САД заједно са Канадом такође су гласале против те резолуције. Њихови мотиви су такође јасни: 40-тих година они су сакривали нацистичке злочинце и усмеравали их потом у Латинску Америку. Требало би такође рећи да када у Украјину долази потпредседик САД Џозеф Бајден, он се осећа као да је управо председник саме Украјине, а да Порошенко према њему треба да се понаша као према свом домаћину. На такав начин, пред нашим очима се ствара нова нацистичка интернационала: САД и Украјина- у првим редовима.


Србија се тренутно налази на путу ка ЕУ. Ипак, то јој није сметало да подржи резолуцију о борби против величања нацизма:

- Својим гласањем Србија је показала да без обзира на притиске Европе, без обзира на понижења, бомбардовање, она остаје независна држава, са својом чашћу и достојанством, показује да је она самостална у својој политици и да ће сама бирати савезнике. Без обзира на притиске ЕУ, Србија се није прикључила онима који су увели санкције Русији. Дај Боже, да тако и остане. Србија је историјски савезник Русије. Међу нашим народима владају искрени пријатељски односи. Али, не ради се само о томе. Срби су на својој кожи осетили шта је то нацизам. Још једном подвлачим: гласајући за резолуцију, Србија је показала да је независна држава. И то се може оценити само позитивно.

О резолуцији о борби против величања нацизма и гласању Србије, разговарали смо са руским историчарем-балканистом Михаилом Јамбаевим.

Григориј Соколов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА