BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

На Арктику ће бити избројани медведи

23.11.2014. год.


На руском Арктику ће први пут за 10 година бити извршен попис белих медведа. Акција која се спроводи заједно с норвешким научницима планирана је за август 2015. године. Резултати бројања по мишљењу стручњака могу бити жалосни.

Последњи попис стручњаци су извршили 2004. године. Из хеликоптера су бројали медведе на Новој Земљи, Земљи Фрање Јосифа и Чукотско-Аљаским острвима. Тада је њихова популација бројала 3000 индивидуа. Међутим, од тада се због глобалног отопљења ситуација у региону веома променила. Лед се топи, а меда свој глави плен – фоку, обично лови на плутајућем леду. Он је постао симбол Арктика управо зато што од копнених сисара једино он може да живи на сантама. Сад буквално „губи тло“ под ногама, због чега остаје и без куће и без ручка – фоке мигрирају на друга места, а крупнији плен – моржеви – меде не могу да ухвате, објаснила је за „Глас Русије“ заменица директора за научни рад националног парка „Руски Арктик“ Марија Гаврило:

- Моржа је теже ухватити пошто одрасла индивидуа не може постати плен медведа. Њихове тежинске категорије су неупоредиве. Међутим, на истоку ареала, на Чукотки, на Врангеловом острву медведи се добро осећају и могу да опстану прешавши на моржа – болесне животиње или младунчад. То је добра додатна храна у поређењу с алгама и птицама.

У Земљи Фрање Јосифа медведи успевају да се додатно исхране поларним китовима које таласи понекад избацују на обалу. Ситуација на северу Нове Земље је по речима стручњака, напротив, тешка – медведи тамо гладују и приморани су да мигрирају на друге територије за туљанима. Уосталом, научници не журе с давањем недвосмислених прогноза пре него што добију податке пописа грабљиваца, истиче Марија Гаврило:

- Они ће бити избројани тамо где се у ово време концетрише популација Баренцовог мора, која живи на мањој територији. Очигледно је да су у западним крајевима услови за медведа тежи, на истоку су се сачували бољи услови за популацију. Популација је могла да се подели. Због тога не желим да дајем неосноване прогнозе.

На Арктику се обично издваја 19 популација белих медведа. По речима стручњака, промене бројчаног стања животиња ће бити различите у различитим деловима ареала. Да би се говорило о глобалном тренду треба открити регионалне особености сваке такве арктичке групе. „Бројање медведа ће се вршити по сложеном математичком алгоритму, вероватноћа великих грешака у цифрама је искључена,“ уверена је заменица шефа националног парка „Руски Арктик“.

По подацима геолошке службе САД и министарства за заштиту природне средине Канаде, на територији ових земаља популација симбола Арктика је опала с 1600 на 900 индивидуа – скоро се преполовила за једну деценију. Стручњаци сматрају да грабљивци немају довољно хране. Чини се да за заштиту дивље звери из црвене књиге нису довољне мере које је преузела светска заједница. Арктичке државе су 1973. године закључиле Споразум о заштити белих медведа. У Русији је масовни лов на њих забрањен од 1938. године, а од 2011. – и за староседелачке народе Севера. Међутим, бојазни остају: по неким прогнозама за четрдесет година ће изумрети две трећине свих белих медведа.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА