BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Кајлаш Сатијарти - Добитник Нобелове награде за миз за 2014.

Кајлаш Сатијарти - Добитник Нобелове награде за миз за 2014.
10.11.2014. год.
Овогодишњу Нобелову награду за мир заједно са седамнаестогодишњом Пакистанком Малала Јусафзај добио је и индијски борац за права деце Кајлаш Сатијарти (Kailash Satiarthi) рођен у 11. јануара 1953. г. у индијском граду Видиша, саврезној држави Мадха-Прадеш.

И док је Малала Јусафзај већ била позаната у целом свету,  за име Кајлаша Сатијартија  су многи  сада тек  први пут чули. Око њега није било буке,  иако је уствари овај упорни борац за побољшање услова живота деце у Индији деловао на друштвеном пољу дуже од три деценије. 

Зваршио је електротехнички факултет и стекао   на постдипломским студијама звање инжењера за високонапоснке уређаје.

Неколико година је предавао технику на колеџу у
Бхопалу.

Оснива у Индији 1983.  друштвени покрет «Сачувајмо детињство»

Године 1983.  Кајлаш Сатијарти је основaо у Индији друштевни покрет  «Сачувајмо детињство» (Bachpsn  Bachao  Andolan) као и «Rugmark“ - непрофитну организацију која наступа против екслоатације  дечјег рада,  чији је сертификациони знак   рукотворина од ћилима као гаранција купцу да у изради  тог  предемта није коришћен дечји рад.

Следећи своју стратегију,  активисти покрета «Сачувајмо детињство»  помажу стварање  села - модела  у којима не би било робског дечјег рада и права деце би била под сигурном заштитом.

Његова идеја је садржана у томе да  је за сваки успешни подухват најпре неопходно  утврдити узрок проблема.
-Више од 70 процената  све деце која раде живи  у селима. Зато смо  решили да у селима  створимо окружење  у којима би деца била изолована од самих радних места,  да могу похађати школу,  да изражавају  своје мишљење и да буду саслушани и уважавани - изјавио је Кајлаш Сатијарти у разговору за  Хиндустан тајмс (Hindustani  Times).

Од 2001.   Организација је усепла да саобразно својим правилима   измени и побољша стање  у овој области у 356 села у 11 индијских савезнихдржава,  пре свега у Раџастану и Џаркхандзу. Деца из овох села су добила гаранцију да по навршетку 14 година могу  слободно да уче,  како дечаци,  тако и девојчице.

За три деценије више од 80 хиљада деце  ослобођено  од различитих видова ропства

Покрет  који је основао Сатијарти са седиштем у Њу Делхију, је за три деценије више од 80.000 деце ослободио од различитих видова ропства   и од есксплоатације њиховог рада,  изузетно распристрањеног у Јужној Азији. Истовремено  је дипринео и њиховој рехабилитацији и стицању права на образовање.

Његова иновациона стратегија социалног обележавања  допринела је да се дечји рад у Јужној Африци смањи за 70 %.

Покрет за права детета на бесплатно и обавезно образовање

Значајан је и његов допринос   на челу Покрета за права детета  на бесплатно и обавезно  школовање у Индији.

Кајлаш Сатијарти  је оснивач  и руководилац  два крупна  удружења  грађана: Глобалног покрета  против искоришћавања  дечјег рада (Global Mrsh Against Child  Labor) и Светске кампање за образовање (Global campaign for  education).

Данас Глобални покрет против  искоришћавања дечјег  рада обухвата  две хиљаде  друштвених организација и синдиката у 140 земаља света.

Светској камапањи за образоавње придружило се випе од 100 земаља на планети.

Сатијарти је ожењен, има кћерку   и сина  који су такође као активисти волонтери укључени  у кампању  протов  експлоатције деце.

Како  су пренеле светске агеције,  Калаш Сатијарти  је позаво Малалу Јусафзај да заједно раде на трасирању поверења и сарадње Пакистана и Индије,  чији су односи већ деценјама врло  затегнути.

 

Бранко Ракочевић



 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА