BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Индија купује нафтне активе у иностранству

Индија купује нафтне активе у иностранству
04.11.2014. год.


Влада Нарендре Модија објавила је куповину нафтних актива у иностранству једним од приоритета Индије. Компанија Oil and Natural Gas Corp ( ONGC ) под контролом владе намерава да инвестира у тај пројекат 180 милијарди дилара за 16 година. Ради веће комерцијалне привлачности саме корпорације кабинет министара планира да прода 5% њених акција. Цена пакета је 3 милијарде долара.

Актуални пад светских цена нафте идеална је позадина за куповину произвођачких актива. Они ће се куповати чак у САД и Канади, где ONGC не ради, али планира да исправи тај пропуст. Ово је изјавио председник корпорације Д.К. Сараф.

За сада списак актива ONGC није толико велик – 13 актива у производњи у 8 земаља. Према речима Д.К. Сарафа, он може да буде проширен и захваљујући партнерству са компанијама Русије, земаља ЗНД, Африке и Блиског Истока.

Росњефт је понудила ONGC, а они већ сарађују у офшор пројекту на шелфу код Сахалина, удео у два сибирска нафтна налазишта. Један од њих је 10% акција за милијарду долара на Ванкорском кластеру налазишта нафтних и гасних кондензата. То је ресурсна база већ актуалног нафтовода Источни Сибир – Тихи океан. На то је скренуо пажњу експерт Константин Симонов:

- Овде видимо класичну причу када продавац жели да нађе новог купца, а купац да нађе нове испоручиоце. Ванкор је прилично лаком комад. То је активни пројекат. Тамо нису потребне неке ризичне инвестиције, нису потребна нека сложена техничка решења. Ми у суштини предлажемо већ удео у пројекту који је избио на врхунац своје експлоатације. Заузврат се надамо да ћемо проширити своје присуство на индијском тржишту.

Цевовод из Ванкора, из Источног Сибира, завршава се у луци Козмино у Тихом океану. Одатле се танкерима шаље нафта у Азију. При томе могућности проширења капацитета цевовода већ су урачнате у самом пројекту. Њен потенцијал је до 80 милиона тона нафте годишње, при томе 50 милиона тона треба да иде управо до обале Тихог океана. Остално у Кину споредним цевоводом.

Росњефт је понудила такође ONGC 49% акција Јурубчено-Тохомског налазишта. Оно се налази у Евенкијском рејону Краснојарске покрајине. Развој партнерства са Русијом ће бити занимљив за индијску страну управо у погледу приступа ресурсној бази, сматра експерт Сергеј Пикин:

- Новац који Росњефт добије за удео у пројекту ће бити реинфестиран у оквиру развоја датог налазишта. Зато за сваког партнера који уђе на дато налазиште то је такући новчани прилив и будуће његово увећање. Важно је и искуство заједничке експлоатације. За сада технилошки можда нисмо тако снажно спојени, као са европским, америчким партнерима у сложеним технологијама. Али убудуће морамо да диверзификујемо наше партнерске односе, технолошке везе. Зато ће такво искуство бити корисно како руској, тако и индијској страни.

Очекује се да ће ONGC донети одлуку о учешћу у ова два пројекта до посете председника Русије Владимира Путина Индији, планиране за децембар. Њен „енергетски део“ ће садржати и нове споразуме о течном гасу и нуклеарној енергетици.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/rednivaram/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА