BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Косово, Срби и даље чекају на бољи живот

04.11.2014. год.


Годину дана је прошло од локалних избора на Косову и Метохији, а власти у општинама са србском већином нису задовољне третманом централних косовских институција. Влада у Приштини им из године у годину смањује буџет, па често, сем исплате зарада запосленима, нема средстава за развој србских средина.

Приликом последњег пописа становништва на Косову, Срби су делимично евидентирани. Смањивши број становника у србским општинама, влада у Приштини је умањила и њихов буџет.

"У прошлој години је буџет био негде око 900.000, ове године је смањен на 796.000, што значи да општина са тим парама, сем покривања плата, не може имати никакве капиталне инвестиције", каже Срећко Спасић, председник Општине Клокот.

И у другим општинама Косовског Поморавља стање је исто. Општинама се не дозвољава да одлучују о приватизацији друштвених предузећа на својој територији, чак и када локална скупштина изгласа да је неки објекат од општег интереса.

"Приватизација је још једна полуга којом се делује на нас. Наиме, ми смо имали неколико задруга на својој територији и неке погоне фабрика које су постојале у старој, матичној општини Гњилане. Један број њих је приватизован. Прошле недеље смо добили са њихове стране да смо у обавези да иселимо музичку школу која се налази у просторијама задруге у Партешу", каже Драган Николић, председник Општине Партеш/Пасјане.

На северу Покрајине, четири општине још нису добиле ни динар од Фонда за развој, предвиђеног искључиво за њих.

"У њему се налази око 4,7 милиона евра, али се тај новац не користи због правне процедуре која је настала као проблем неажурности службе Европске уније у Приштини", каже Александар Јаблановић, председник "Српске листе".

Србском представнику у Фонду, у последњих годину дана није омогућено да добије уговор са правима и обавезама као члану Фонда. Срби са севера траже основни уговор за свог представника и почетак расподеле средстава. Београд има поруку за Приштину.

"Уколико желе да имају учешће и подршку српске заједнице, морају ту подршку да заслуже подршком Срба на КиМ у њиховом настојању да опстану и остану и да живе нормално. Дакле, морамо да се одвикнемо од тога да све оно што је добро за Србе, мора нужно да буде лоше за Албанце", каже Марко Ђурић, директор Канцеларије за КиМ.

На Косову је од 38 општина, 10 србских. У њима живи око 120.000 људи.



  • Извор
  • rts.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА