BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Руски“ осмех је искренији од „западног“

05.10.2014. год.


Светски дан осмеха се обележава сваке године првог петка у октобру. Своје постојање од 1999. године дугује америчком уметнику Харвију Белу. Психолози сматрају да „западни осмех“ у већини случајева представља само знак љубазног расположења према саговорнику, а руски одражава човекова искрена осећања.

Стваралаштво Харвија до извесног времена никога није занимало, његовим сликама тешко да је претила бесмртност. Али једном приликом су му се обратили представници осигуравајуће компаније „ State Mutual Life Assurance Company of America “ с молбом да смисли визит-карту компаније. И уметник је предложио научиоцима оно што сад сви корисници интернета називају „смајлијем“ – осмехнуту жуту њушкицу. То се десило 1963. године. Наручиоци су преузели рад, платили су Белу педесет долара, направили су беџеве с овом њушкицом и поделили свим запосленима у компанији. Успех ове „визит-карте“ је превазишао сва очекивања. Клијенти компаније су били одушевљени новином – за буквално неколико месеци произведено је преко десет хиљада беџева! Врло брзо је симпатична њушкица почела да се појављује на мајицама, дуксевима, ковертама, разгледницама и кутијама за шибице. Светски Дан осмеха први пут је прослављен 1999. године. Уметник је сматрао да овај дан треба да буде посвећен добром расположењу, слоган Дана су речи: „ Do an act of kindness. Help one person smile,“ што се може превести отприлике на следећи начин: „Учини добро дело. Помози бар једном осмеху да се појави.“

Међутим, по мишљењу стручњака, доживљај осмеха у различитим културама не мора бити исти, без обзира на то што се увек асоцира са стањем радости и служи као знак човековог доброг расположења. Психолози, које су анкетирале РИА Новости сматрају да је „западни осмех“ у већини случајева само знак љубазног расположења према саговорнику, а руски одражава човекова искрена осећања.

Научник-психолог Олга Степанова је рекла да премда се осмех у свим друштвима доживљава слично, у различитим земљама се може различито протумачити. Она, на пример, сматра да „руски осмех“ чешће прати осећања:

- Сматрам да код нас осмех одражава човеково унутрашње стање, његове истинске емоције, а да је у западним друштвима то маска, резултат васпитања.

По мишљењу дечјег психолога Јелене Дозорцеве у Русији се више цене искрен осмех и истинско испољавање осећања. На Западу је то више варијанта комуникације.

Ипак, по мишљењу психолога, осмех не само да одражава позитивне емоције које доживљавамо, већ их активно и ствара. Научници су доказали да људи који су се навикли да се често смеју са временом постају срећнији, па чак и мање болују!

Честитамо вам Светски дан осмеха и желимо вам срећу!



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Litandmore/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА