BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто се сањају снови?

Зашто се сањају снови?
17.03.2013. год.

15. марта у читавом свету се обележио Дан сна. Ипак лекари не препоручују да се тог дана спава више него што смо навикли. Сваки човек има свој годинама израђен режим сна, који ни у ком случају не треба да се крши.

Од тога да ли се човек наспавао зависи не само дан, већ и читав његов живот. Редован недостатак сна или, напровит, претерани сан могу да нашкоде здрављу. Здрав сан има две фазе: спору и брзу. За време прве се обнављају снаге оганизма, а за време друге психолошка стабилност. Али често весела звоњава будилника прекида брзу фазу сна. Човек се буди са осећајем сломљености, па и недосањани снови често се врте у сећању и одвлаче му пажњу. Шта се конкретно дешава када спавамо говори лекар психотерапеут Леонид Третјак.

- Фаза брзог сна је као дефрагментација хард - диска, када се разни фрагменти перцепције са једне стране распоређују на место, са друге, они врше моделовање будућих ситуација. Управо у тој фази имамо упечатљиве снове у боји. И скраћење фазе брзог сна може да доведе до јачања паничних и неуротичних стања. А фаза спорог сна усмерена је на регулисање физиолошких показатеља, тамо такође има снова који карактеришу размишљање у сну.

Управо у сну Дмитриј Мендељејев је успео да структурира своја знања и направио је периодични систем хемијских елемената. Кажу да је немачки хемичар Фридрих Август Кекуле такође у сну открио структуру молекула бензола – правилни шестоугаоник. Сањао га је у облику змије. У сну људска машта може да ствара најневероватније ликове, истиче Александар Калинкин.

- За сада снови не подлежу научној анализи. Несумњиво има снова који предсказују стварност. У многме то може да се објасни спремношћу човека да види тај лик. Немогуће је видети у сну оно што човек раније никада није видео. То може да буде комполација или трансформација неких ликова. На пример, ако узимемо људе слепе од рођења, код њих визуелних ликова у сновима скоро да нема. Код њих су звучни снови, зато што они свет перципирају преко чула слуха. Све то је одраз човековог деловања са околном средином.

Правилан сан може да обнови психолошку равнотежу. Стручњаци Универзитета Беркли из Калифорније су доказали да у фази брзог сна човек се ослобађа лоших сећања. Осим тога, људи који спавају довољно немају проблема са прекомерном тежином.

Сваки човек има своју нормну сна. Некоме је довољно 5 сати, некоме је мало 9. Све зависи од стања оранизма и начина живота сваког конкретног човека. Нетреба мењати уобичајени режим сна. То може да нашкоди здрављу, упозоравају лекари.

Увек треба слушати свој организам. При томе експерти Гласа Русије уверавају да је бесмислено тражити одговоре у сановницима. Да би се схватио тајни смисао снова, треба укључити машту. Ако је ваша машта створила одређени лик, она ће највероватније помоћи да се он одгонетне.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/RelaxingMusic/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Многобројне обавезе, као што је посао, брига о породици, одржавање пријатељстава већини особа одузимају много времена, па они често требају помоћ. Зато су ту ситнице, као што су геџети...

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата. ...


Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона

У периоду ренесансе, који је обиловао културним и друштвеним п


Електрични алати су неизоставни део сваке мајсторске радионице, пружајући не само ефикасност, већ и олакшавајући многе радне процесе. Са све већим напретком технологије, постали су све софистициранији и прилагођени...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА